NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER

  RALLY SWEDEN       2025


© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

AutoExperten Rallycup kör vidare med Nybyrundan.
PRESSRELEASE

Nu är det dags för den andra deltävlingen i AutoExperten Rallycup på lördag då SMK Södermanland arrangerar Nybyrundan. Det är en specialsträcka på en omväxlande fin byväg som skall köras tre gånger och som mäter ca. 5,4 km. Start och mål är på idrottsplatsen i Ärla.
Första deltävlingen kördes för två veckor sedan i Morgongåva med ett startfält med drygt 100 ekipage och nu är det ca.75 anmälda men det kommer att bli jämnt i flera klasser, först ut är A förare 2 WD och där är Pelle Wilèn Strängnäs ams anmäld och måste givetvis räknas som segeraspirant efter sin fantastiska körning i SSR förra helgen då han vann sin klass i JSM.
Där har vi också Tobias Johansson Films MK som var tvåa förra helgen i Sala och även trean Håkan Långkvist Fagersta MK är anmäld och Magnus Johansson Östgöta BSF vill nog utmana dessa.
Det kommer nog att stå mellan Peter Andersson Kolsva MS och Jukka Latvasalo Eskilstuna MK i klassen B förare 2 WD men även Jimmy Eriksson Rasbo MK kan överraska.
Vinnaren från förra tävlingen i klassen C förare 2 WD Oscar Vöks MK Kopparberg vill säkert upprepa den framgången men Stefan Andersson VMS och Rasmus Eriksson Gnesta MK kan vara med i toppen.
Den jämna VOC Grp N, A-B förare klassen kommer att bli mycket spännande då Erik Brodin Sandvikens MK som vann i första deltävlingen är anmäld och så då förstås Andreas Pettersson MSK Hammaren och Robert Olsson SMK Sala som brukar vara väldigt jämna, men på lördag får de se upp för ett fort åkande Volvo ekipage från Eskilstuna MK nämligen Frederik Eckhardt som har gjort mycket bra resultat i den speciella Volvocupen.
Det enda Tjejekipaget hittar vi i VOC/Grp N C förare men som åker mycket och fort Jessica Larsson Rasbo Mk och som satsar på RM tävlande i år och där både Roger Nyman Ludvika MS och Daniel Frisk SMK Sala kan få till ett bra resultat.
Vi saknar toppnamnen i Grp E från föregående tävlingen men nu får vi räkna med att Robin Wallberg Skutskärs MS och Patrik Johansson SMK Nyköping får tampas om pallplatserna.
Det är tunnare i deltagarlista för App.K. men alltid snabbe Tom Silèn Örsundsbro Mk utmanas av Daniel ”Finess” Jansson SMK Södermanland.
Nu ska vi kolla läget i 4 WD klassen där Mikael Waxell Örsundsbro MK som vann klassen i förra tävlingen inte ska känna sig alltför säker denna gång eftersom Algot Öberg Eskilstuna MK har ett högt tempo från SSR där han var klassfyra, och så har vi Michael Holmgren Gnesta MK och Håkan Eriksson Örsundsbro Mk som också de jagar värdefulla poäng i AutoExperten Rallycup.
Den här gången startar klassen Ungdomsrally sist och där får vi se en fortåkande Elias Lundberg SMK Sala hantera sin Volvo 940 på ett mästerligt sätt, ytterligare två ekipage i denna klass är Rasmus Palm och Freddi Jacobsson båda tävlandes för Eskilstuna MK.
Att det kommer att bli jämna fighter i flera klasser kan vi vara säkra på och första start är 10.00
Respektera våra publikvakter och beträd inte mark med sådda grödor och andra gröna ytor det är ett önskemål från våra markägare.
Välkomna till en härlig rallylördag i Ärlaskogen med AutoExperten Rallycup.


» Pressrelease från AutoExperten Rallycup.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2015-05-20 20:07






Meeke fortsätter i Portugal, byter Hyundai mot Toyota.
© emotorsport.seKris Meeke har inte lagt rallyhjälmen på hyllan, även om han tagit steg ned från de internationella serierna till det nationella i Portugal. Portugisiska mästerskapet är starkt, riktigt starkt med importörer som satsar och då också lockat en förare som Kris Meeke till sig.

Men Meeke kom dit efter...

Publicerad: 2025-02-10 21:40


Rally Sweden, 22 bilar i Rally3 - Mille jagar första Junior VM poängen, Adam kör WRC3.
© Mille Motorsport.Rally Sweden på ingång, spännande start på Junior WRC serien där vi i år hittar Svenskt genom Mille Johansson och Johan Grönvall. De är ett av 12 ekipage som tävlar i säsongspremiären för serien som går över fem deltävlingar.

M-Sport driver serien.
Nummer 58 står det på dörren av Svensken...

Publicerad: 2025-02-10 19:59


Martins Sesks Puma Rally1 klar för Rally Sweden, så ser den ut!
© M-Sport.Lettländaren Martins Sesks har sex VM deltävlingar ihop med M-Sport på agendan, en säsong som startar med Rally Sweden. Allt är klart för veckan start och idag visade det brittiska teamet upp bilen för Sesks med Martins och teamets gemensamma partners.

Trots sex starter är Sesks inte anmäld för t...

Publicerad: 2025-02-10 19:09


Rally Lima nästa Rally SM deltävling, perfekta förhållanden.
© Kenneth Limberg / Lima MS.I helgen avgjordes första Rally SM deltävlingen, knappt en månad bort är nästa, då betydligt sydligare Rally Lima mellan Malung och Sälen.

Lima MS som arrangör och där väntar åter ett riktigt vinteräventyr,
"SS4 en månad innan Rally Lima, -6 grader, strålande sol och fantastiska förhållanden,...

Publicerad: 2025-02-10 18:52


Ingen Bertelli i Rally Sweden, lämnar återbud.
© Fuckmatie World Rally Team.Det blir ingen Lorenzo Bertelli i Rally Sweden, han tvingas i sista stund lämna återbud. Testerna var genomförda på vinterväg och bilen redo, men jobbuppdrag poppade upp för Italienaren som tvingas avstå helgens VM rally.

Rally Sweden är en av Bertellis favoriter i kalendern, men familjens modefö...

Publicerad: 2025-02-10 17:08


Drive VXO Motorports Jonas Åkesson överraskade med pallplats i Rally-SM premiären.
© Niklas Falk / Svensk Bilsport.Drive VXO Motorsport fick en drömstart på Rally-SM 2025 när Jonas Åkesson och codriver Andreas Johansson körde hem en imponerande tredjeplats i premiären, som avgjordes på fantastiska men utmanande vägar runt Norrbottniska Boden. Med minimala förberedelser på vinterväglag och en sen start på säsonge...

Publicerad: 2025-02-10 05:34


Sträckor och startfält för Rally Sweden Historic - 20 historiska bilar gör upp!
© Rally Sweden.Rally Sweden Historic kör sex sträckor i samband med VM helgen, inleder fredagen med sträckorna Bygdsiljum, Andersvattnet och Bäck vilket ger sex mil special. Vännäs, Sarsjöliden och Kolksele gäller för lördagen ger 46km innan man tar målgång och prisutdelning på Red Barn Arena under eftermiddagen.
...

Publicerad: 2025-02-09 22:00


Yngsta besättningen i Rally Sweden är Svenskt - SM vinnarna Adam och Maja.
© Anders Blomqvist.Rally Sweden på gång, 60-talet åkare och en snabb titt i startfältet hittar vi fem ekipage med Svenska flaggor på sidorutorna, där hittar vi den yngsta besättningen i rallyt med Svenska flaggor.

Adam Grahn och Maja Bengtsson i Ford Fiesta Rally3 för JC Raceteknik, Adam är fjärde yngste föraren i ...

Publicerad: 2025-02-09 21:51


Stor Radio & TV-tablå för Rally Sweden, så sänder Rallyradio, SVT, TV12, TV4 Motor & Sportkanalen.
© M-Sport / JWRC.Rally Sweden på ingång, den Svenska WRC festen under fyra dagar. För den som inte reser till Umeå och upplever rallyt på plats finns det många sätt att följa rallyt, ett är att läsa emotorsport.se. Men det finns fler komplement när TV-bolagen sänder.
Först ut är torsdagens shakedown, den kan ses i ...

Publicerad: 2025-02-09 21:39


16-årige Dante Johansson tar historiska sträcksegrar i sin SM-debut i rally.
© Kenneth Öberg.16-årige Dante Johansson gjorde i helgen debut i Rally SM, när Katrineholmsföraren körde North Rally Boden i Norrbotten tillsammans med rutinerade kartläsaren Christer Carlsson. Tillsammans tog dom en historisk sträckseger när dom var snabbast på den sjätte sträckan.

Rally-SM startade i Boden, 1...

Publicerad: 2025-02-09 21:24


Tidigare nyheter:
Sträckor och startfält för Rally Sweden Historic - 20 historiska bilar gör upp!
Yngsta besättningen i Rally Sweden är Svenskt - SM vinnarna Adam och Maja.
Stor Radio & TV-tablå för Rally Sweden, så sänder Rallyradio, SVT, TV12, TV4 Motor & Sportkanalen.
16-årige Dante Johansson tar historiska sträcksegrar i sin SM-debut i rally.
Semenuk vann premiären i USA - Sno* Drift Rally.
Seger för Flodin och Bergsten i 2wd comebacken.
Rally SM tabellerna efter North Rally Boden.
Schwarz redo för WRC2 satsning, sju tävlingar i Toyota GR Yaris Rally2.
Östberg tvåa i Qatar International Rally.
Drömförhållanden när North Rally Boden bjöd spektakulär årspremiär i Rally SM.
Levin körde hem Dyngsvängen.
Flodin vinnare i 2wd - Banger det samma i Standard.
Rådström kör hem SM-premiären North Rally Boden.
Flodin håller 2wd tempot i North Rally Boden, läget efter ss6.
Rådström håller greppet om North Rally Boden.
Herczig gör EM satsning med Llarena Racing i Toyota GR Yaris Rally2.
Följ North Rally Boden, Dyngsvängen och Qatar International Rally.
North Rally Boden bjöd på fantastisk inramning när Rally-SM inleddes på fredagskvällen.
Rådström, Monelius, Flodin och Banger toppar SM premiären i North Rally Boden.
Strax start i North Rally Boden - Rally SM premiär med Resultat, Tracking, Mellantider & Radio live!



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Nässjörundan 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Sierra Morena 04-06/04


Rally SM:
Rally Lima 07-08/03


Rally VM - WRC:
Rally Sweden 13-16/02


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.