|
 Tuff utmaning för Tidemand i Malaysia. PRESSRELEASE
Säsongens kanske största utmaning väntar Pontus Tidemand i helgen. Malaysian Rally är Asia-Pacific Rally Championships fjärde deltävling och beskrivs av många som att köra rally i en bastu. Pontus kommer dit med en god ledning i mästerskapet och är förberedd på att vad som helst kan hända när han och kartläsaren Emil Axelsson tar sig an den malaysiska djungeln.
Nya erfarenheter och upplevelser är förmodligen de ord som bäst beskriver Pontus år med Skoda Motorsport så här långt. Asia-Pacific Rally Championship (APRC) med sina exotiska destinationer och säregna vägkaraktärer är något utöver det vanliga och trots att Pontus inte har någon tidigare erfarenhet från de här tävlingarna att förlita sig på, har han axlat sin uppgift med bravur. Halvvägs in på säsongen finns två vinster och en andraplats i bagaget, vilket ger en stark mästerskapsledning och goda förutsättningar för att knyta ihop säcken på bästa sätt.
- Allt har stämt väldigt bra från början med ett team som kan sin grej och gör en otrolig ansträngning vid varje tävling och mitt och Emils samarbete som fungerar helt fläckfritt i alla lägen, berättar Pontus. När man inte behöver fundera på detaljer kan man lägga allt fokus på rätt saker och både vara hundraprocentigt redo inför varje rally och behålla koncentrationen tävlingen igenom. Det ger resultat.
Gemensamt för alla eventen i APRC är att de bjuder på unika utmaningar. Nog för att de tre första tävlingarna på Nya Zeeland, Nya Kaledonien och i Australien var tuffa, men nu väntar den hårdaste av dem alla - Malaysian Rally. Eventet har staden Johor Bahru, belägen i staten Johor i västra Malaysia, som bas och efter en startceremoni på fredag kväll ska ekipagen klara av 14 specialsträckor på totalt 226.56 km under lördagen och söndagen. Det kommer inte att bli någon lätt match med de smala och sicksackiga vägarna som visserligen kräver lite lägre hastigheter, men desto större fokus för att inte hamna i de djupa dikena. Men den största prövningen är utan tvekan det tropiska klimatet med temperaturer på omkring 30 grader i skuggan och luftfuktighet på 95%.
- Den klibbiga värmen kommer definitivt bli vår värsta fiende den här helgen, säger Pontus. Det är trevligt för en dag på stranden, men när man är ovan de här temperaturerna och dessutom sitter instängd i en bil med mycket som står på spel så fördubblas utmaningarna som man har under en vanlig tävling. Men viljan är det inget fel på och det ska bli kul att få testa sig själv och tänja sina egna gränser. Det blir ju extra spännande nu när man konkurrerar lika mycket med sig själv som sina faktiska konkurrenter.
Efter tre av sex deltävlingar i Asia-Pacific Rally Championship, har Pontus fått ihop 108 poäng. Närmast därefter kommer Team MRF-kompisarna Gaurav Gill och Jean-Louis Leyraud med 74 respektive 56 poäng.
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2015-08-11 17:36
|
|
Rally SM premiär i North Rally Boden - Startfält, Tidsplan, Resultat, Anslagstavla & Rallyradio.
Rally SM premiär i Boden, hela området sluter upp och skapar en rallyfest runt rallyt, vid Boden Energi finns serviceplats och en publiksträcka som används två gånger under helgen. Rekognoseringen fortsätter nu på morgonen och håller på fram till eftermiddagen.
Tävlingen startar klockan 17:30 med...Publicerad: 2025-02-06 20:56
Pearson och Jurgenson kör för M-Sport i Brittiska rallymästerskapet.
M-Sport satsar på det nationella rallymästerskapet hemma i Storbritannien sedan några år tillbaka, till årets premiär anmäldes två bilar men utan namngiven besättning.
Under torsdagen presenterade de sina två deltagare i Ford Fiesta Rally2, först ut är Garry Pearson ihop med EM-rutinerade co-driv...Publicerad: 2025-02-06 19:42
Östberg prickad på ss1, fyra totalt i Qatar International Rally.
Nio av de 28 startande i Qatar International Rally lyckades samla på sig prickar redan på första sträckan i det 21 mil långa rallyt. Första sträckan, 4,3km publiksträcka gjordes snabbast av Mads Östberg i Skoda Fabia RS Rally2 från SRT-teamet, men norrmannen var en av de som samlade på sig extra sek...Publicerad: 2025-02-06 19:38
E-Cupens vinnare ska prisas 8:e mars.
Team Skogsåkarnas Johan Broman i en Mitsubishi Lancer EVO7 tog hem 2024 års säsong av E-Cupen, det var för tredje året i rad. I den otrimmade klass 1 var det Vincent Johansson tävlandes för Skillingaryds MK som vann.
I veckan blev det klart att prisutdelning och årsträff för E-Cupen kommer att sk...Publicerad: 2025-02-05 21:22
En sträcka tre gånger för 35 åkare i Dyngsvängen.
Fryksdalens MK kör Dyngsvängen, en sträcka går tre gånger vilket ger 2 mil special för de 35 deltagarna, intresset har sjunkit då startfältet var överfullt snabbt efter öppnandet. Arrangören har visat upp fin is på sträckan och hoppas nu på än mer kyla inför starten.
12 deltagare genom Trimmat 2w...Publicerad: 2025-02-05 21:15
Eldsjälarna i NMS Boden är många - tre av dem från Bothnia Fritid.
NMS Boden står till helgen som värd för North Rally Boden, årets Rally SM premiär med närmare 60 startande. Många av dem tävlande har redan anlänt Boden, men några har varit på plats hela tiden.
Tre av dem delar både rallyintresse och arbetsplats på lokala Bothnia Fritid, det är de tre rutinerade...Publicerad: 2025-02-05 21:00
Tidsplan och karta, så körs Secto Rally Finland - Ouninpohja avslutar dubbelt.
Secto Rally Finland presenterade idag tidsplan och karta för 2025 års VM rally i Finland, många sträcknamn känns bekanta, men upplägget för söndagen är nytt när rallyt avgörs i månadsskiftet juli/augusti.
Den 2,5km långa Harju körs som inledning under torsdagskvällen och även som avslutning på f...Publicerad: 2025-02-05 17:49
Rally-SM inleder 2025 med arktiskt äventyr i Boden.
Till helgen startar årets Rally-SM med premiärtävlingen North Rally Boden, strax söder om polcirkeln. Närmare 60 av landets bästa förare och co-drivers finns på plats för att inleda säsongen och jakten på de åtråvärda poängen.
North Rally Boden, som avgörs fredag till lördag den sjunde och åttond...Publicerad: 2025-02-05 16:55
Ändrat upplägg för Silverratten, gruspremiären i Rally-SM. Anders Martinsson, tävlingsledare i Älmhults MK, berättar anledningen;
– Intentionen att minimera kostnaderna och SM-styrgruppens rekommendation om endagarstävling gör att vi därför ändrar upplägget och tävlingen körs enbart under lördagen.
– Det nya upplägget gör att den administrativa ...Publicerad: 2025-02-05 16:52
Inför North Rally Boden, två 4wd klasser med 19 bil.
Imorgon kväll inleds rekognoseringen inför North Rally Boden, då får de tävlande chansen att titta närmare på vägen och snövallarna. Notskrivande fortsätter sedan genom fredagen innan det blir snabba bud till hotellrummet för att renskriva och göra sig redo för fredagskvällens start.
19 ekipag...Publicerad: 2025-02-04 20:06
|
| |