NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER

  RALLY SWEDEN       2025


© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Succé för Pirelli Motorsport i Rally-SM.
PRESSRELEASE

I helgens avgjordes den fjärde deltävlingen av 2015-års Rally-SM. Rally Askersund avgjordes på en dag över totalt åtta specialsträckor och de förare som körde på Pirellidäck la beslag på 12 av 18 stycken pallplaceringar.

Efter ett sommaruppehåll på tre månader så var det äntligen dags för en deltävling i Rally-SM igen. Rally Askersund som är den fjärde deltävlingen i 2015-års serie hade lockat 83 stycken ekipage till start som skulle ta sig an åtta krävande sträckor på totalt ca 90 km under lördagen. På plats fanns som vanligt TL-Racing/Pirelli Motorsport för att supporta den stora majoritet av förarna som hade valt att köra på Pirellidäck.

I snabbaste klassen Trimmat 4WD var det upplagt för en kamp mellan SM-ledaren Jerker Axelsson (Subaru Impreza S10 WRC) och 18-faldiga Svenska mästaren Mats Jonsson (Ford Escort WRC) båda på Pirellidäck och ytterligare 15 stycken ekipage. Snabbast på första sträckan var årets överraskning Patrik Åkerman ( Mitsubishi Evo 7) men redan på andra sträckan gick Jerker Axelsson om och började bygga upp en ledning efter halva rallyt. Men på femte och första sträckan efter lunchservicen så åkte han av vägen och bröt rallyt. Nu låg vägen öppen för Mats Jonsson som tog sin första seger i SM-sammanhang i år. Överraskande tvåa blev Patrik Johansson ( Mitsubishi Mirage R5) även han på Pirellidäck.
- Det var riktigt kul att vinna, de andra har ju börjat räkna bort mig men man kan att än. Nu försvann ju några av konkurrenterna men det är kul att man kan hänga med de nyare bilarna och yngre förarna, säger Mats Jonsson

I klassen Trimmat 2WD är det Pirelliföraren Tobias Söderqvist (Toyota Corolla) som dominerar Rally-SM totalt, i Askersund tog han sin fjärde raka seger !!!
Detta före en hårt jagande Leif Pettersson (Toyota Corolla) som fick nöja sig med en andraplats.
- Vi valde att köra Pirelli K8 (Supersoft) rakt igenom hela tävlingen och med en bra taktik så kunde vi göra en planerad stöt på sträcka sju som var hela 20 km lång. Med två nya framdäck och riktigt bra attack så kunde vi utöka vår ledning till 16 sekunder. Taktiken funkade exakt som vi hade planerat och inför sista sträckan som även är powerstage så skiftade vi bara fram och bak och kunde ta en seger på denna också, berättar en mycket nöjd Tobias Söderqvist.

I Otrimmat 4WD så trodde många att Niklas Hägg (Mitsubishi Evo 9) skulle vara dagens man att slå, men efter problem med bilen så tappade han tid. Istället så var det Algot Öberg (Subaru Impreza N14) som kunde vinna med dagens minsta marginal, endast 0,1 sekunder före tvåan. På en tredjeplats finner vi Kristoffer Karlsson (Mitsubishi Evo 9) som körde sin första SM-deltävling. Alla nämnda förare ovan körde på Pirellidäck.
- Helgen startade bra och vi levererade bra tider direkt från start och körde jämt hela dagen. Däcktestet förra helgen gav oss en hint hur vi skulle tackla Askersunds fina och hårda vägar och vi lyckades!! Karriärens första seger i en SM-deltävling känns otroligt kul och vi är grymt taggade inför nästa deltävling, berättar Algot Öberg

I Otrimmat 2WD så segrade Christoffer Jacobsson (Ford Fiesta R2), detta var Christoffers första poäng i årets SM-serie. Även han körde på Pirellidäck.

I JSM som är uppdelat i två klasser, en trimmad och en otrimmad klass så blev det norsk seger bland de otrimmade bilarna. Sindre Furuseth ( Renault Twingo R2) vann före Jacob Jansson (Ford Fiesta R2), båda på Pirellidäck. Då Sindre inte får ta poäng i SM så betyder det att Jacob tog full pott.
- Det känns riktigt skönt med en vinst och vi är väldigt nöjda. Allt som allt gjorde vi en stabil insats. Vi fokuserade hela tiden på vår egen uppgift och körde vårt race när de andra jagade på bakifrån och det gav resultat, säger Jacob

Bland de trimmade bilarna i JSM så dominerade Pirelli-föraren Daniel Röjsel (Opel Corsa) tävlingen ända tills hans motor gav upp efter halva tävlingen och det blev en bruten tävling. På pallen finner vi däremot Pontus Lönnström ( Volvo 240) som gjorde en jättekörning och blev tvåa, detta trots att han tappade närmare halvminuten efter att fått stanna på en sträcka efter att bilen före hade åkt av vägen. På en tredjeplats finner vi ännu en Volvoförare, Emil Karlsson (Volvo 940). Båda körde på Pirelli och Pontus körde faktiskt med samma 4 st Pirelli K6 hela tävlingen.


» Pressrelease från Pirelli Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rally Sweden Historic:[Resultat][Rallyradio][Info][Anslagstavla]
Rally Sweden:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2015-08-26 17:16






Nästa sträckvinst för Mille, 50 sekunders ledning!
© Junior WRC / M-Sport.Mille Johansson och Johan Grönvall startade med ett stabilt tempo fram till service, kände sig mer manade under eftermiddagen och ökade. Då hänger konkurrenterna inte med, ny sträckseger för Rally3 med 7,3 sekunder - i Junior WRC klassen 10,3 sekunder till Taylor Gill.

Totalt för Rally3 kategorin...

Publicerad: 2025-02-14 17:47


Solberg kämpar, en sträcka kvar till service.
© Oliver Solberg Rally.Tappad effekt på förra sträckan och en motor som inte går bra menar Solberg om andra vändan på Bäck 2, nu väntar 5km på Umeå Sprint 2 innan det blir efterlängtad service där Printsport-teamet hoppas lösa problemen för Svensken.

Roope Korhonen knaprade in 0,8 sekunder på Solberg från sin andraplat...

Publicerad: 2025-02-14 17:37


Ledarskifte igen, Tänak leder Rally Sweden - tre bilar inom 1,4 sekund totalt.
© Hyundai Motorsport.Två platsers avancemang för Ott Tänak genom den milen långa Bäck 2, Estländaren Ott Tänak håller nu täten av rallyt men det är jämt inför avslutningen i kväll, 5km korta Umeå Sprint 2.

Fortsatt tvåa men bara 0,5 sekund till ledning ses Takamoto Katsuta som i sin tur har 0,9 sekund till Elfyn Evan...

Publicerad: 2025-02-14 17:14


Sträckseger för Mille, 23 sekunder före nästa Junior WRC ekipage på Bygdsiljum.
© Junior WRC / M-Sport.Andra vändan på Bygdsiljum var Mille Johansson i klart bästa tempo efter service, Mille och Johan Grönvall 10,8 sekunder före Leevi Lassila på 28km special.

För Junior WRC klassen var det Ali Türkkan som var tvåa på sträckan, han 23,5 sekunder bakom Svensken på sträckan. Sträcktrean Taylor Gill t...

Publicerad: 2025-02-14 17:09


Solberg tappar motoreffekt - Tidemand och Reiersen kämpar med inställningar.
© Oliver Solberg Rally.- Ingen kraft i motorn från start, väldigt seg men kändes som det blev bättre närmare mål men jag vet inte, menade Oliver Solberg som ändå inte tappade mycket tid - men klart oroande för Svensken som har två sträckor kvar att köra idag.

Tempot var ändå bra för Svensken som bara tappade 1,5...

Publicerad: 2025-02-14 16:57


Evans kör om Katsuta - dubbelt Toyota i tätt Rally Sweden.
© Jaanus Ree / Red Bull Content Pool.Två mil långa Andersvattnet 2 avverkad med Ott Tänak som snabbaste åkare, där 0,3 sekunder till Elfyn Evans. Tufft med fästet menar Adrien Fourmaux som skruvad ned tempot lite och tappade fem sekunder mot tidigare nämnda.

Ledarskifte där Elfyn Evans tog tillbaka täten sedan Takamoto Katsuta miss...

Publicerad: 2025-02-14 16:29


Liiten söker co-driver inför fortsatta säsongen.
© Jari Liiten.- Kartläsare sökes, efter en del otur med tidigare kartläsare som behövt kliva av på grund av arbete och andra skäl så har jag tyvärr fått byta kartläsare flertal gånger på senaste tiden, förklarar Jari Liiten som i år satsar på Finska mästerskapet.

- Jag behöver därför hitta en stabil...

Publicerad: 2025-02-14 16:18


Luktade bränt och tog det försiktigt, ändå utökad ledning för Solberg.
© Printsport.- Något problem med avgassystemet, luktar bränt så har tagit det lugnt, förklarar Oliver Solberg som ändå var snabbast på sträckan.

Närmast bakom var Robert Virves som inte kör om WRC2 poäng, där ser vi istället Roope Korhonen som tre på sträckan med Georg Linnamäe bakom.

Solberg leder ...

Publicerad: 2025-02-14 16:10


Tobias Johansson gav allt, toppar Rally Sweden Historic efter fredagen.
© emotorsport.se15 av 18 startande i Rally Sweden Historic är i mål för dagen, en attack utöver det vanliga för Tobias Johansson som var överlycklig i målet på Bäck 1.
- Är Nils före här då har han kört bra, förklarade Tobias som menade att han attackerat som aldrig förr.

Tobias var också klart snabbast,...

Publicerad: 2025-02-14 15:37


Katsutas attack gav ledning, toppar Rally Sweden efter ss5.
© Toyota Gazoo Racing.Adrien Fourmaux hade hårt tempo, men en miss i vägbyte, en bromsning och fick starta om så där rök sekunder och tappade chansen att utmana Elfyn Evans om segern. Istället är det Ott Tänak som klättrar efter en snabb tid, 3,9 sekunder från ledning och två tiondelar före Fourmaux - men det kom tävland...

Publicerad: 2025-02-14 15:14


Tidigare nyheter:
Johansson i tiondelsfight med Östgård i Rally Sweden Historic.
Mille snabbast igen, drar ifrån i Junior WRC.
Solberg sladdade hem stor sträckseger på Bäck 1 - tungt för Reiersen och Tidemand.
Inga onlineresultat från Rally Sweden Historic.
Stor sträckseger för Mille i Junior WRC på Andersvattnet 1.
Fourmaux snabbast igen, sekunden från Evans totalt.
Mille tvåa genom Bygdsiljum, leder Junior WRC.
Solberg drar iväg, punktering för Linnamäe i WRC2.
Fourmaux snabbast på Andersvattnet 1 - Evans i fortsatt ledning.
Rally Sweden och Rans sameby överens för årets rally.
Solberg utökar WRC2 ledning på hala Bygdsiljum - ras för Tidemand och Reiersen.
Evans i topp, drar ifrån på Bygdsiljum 1.
Strax start, 28km Bygdsiljum, så är läget för de 5 svenska bilarna inför.
18 ekipage, tre sträckor - så körs Rally Sweden Historic fredag.
60-talet åkare till Midvintersprinten hos Hällefors MK.
Följ fredagen i Rally Sweden, startar med 28km Bygdsiljum.
Mille toppar Junior WRC efter Umeå Sprint 1.
Solberg och Tidemand toppar WRC2 efter ss1.
Evans snabbast på Umeå Sprint 1.
Rally Sweden på gång, fem Svenska bilar att hålla koll på.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Prisutdelning E-Cupen 08/03


Rally EM - ERC:
Rally Sierra Morena 04-06/04


Rally SM:
Rally Lima 07-08/03


Rally VM - WRC:
Rally Sweden 13-16/02


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.