NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER


  RALLY SWEDEN
      2026


   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Stor succé för Pirelli i årets Rally-SM.
PRESSRELEASE

Fyra av sex guldmedaljör är Pirelli-förare i årets Rally-SM och nu när säsongen är slut så kan man summera att hela tolv av arton möjliga medaljer hamnar hos förarna som kört Pirelli under året.

Första helgen i oktober så avslutades årets Rally-SM med Rally Uppsala, tävlingen var den sjätte i serien och ännu en gång så stod det en Pirelli-förare överst på pallen i hela tävlingen. Jerker Axelsson (Subaru Impreza S10 WRC) vann tävlingen och säkrade därmed sitt andra raka SM-guld i klassen Trimmat 4WD. På en silverplats finner vi ännu en Pirelli-förare, 18-faldiga guldmedaljören Mats Jonsson (Ford Escort WRC) som ännu en gång var med i kampen om det ädlaste inom Svensk rallysport.
- Det har varit en lång och händelserik säsong för mig med bland annat en ordentlig krasch så det känns skönt att klara att ta guldet ännu en gång. Under året har vi haft ett bra samarbete med Pirelli Motorsport och däcken har fungerat helt kanon, avslutar Jerker Axelsson

I den otrimmade fyrhjulsdrivna klassen säkrade Niklas Hägg (Mitsubishi Evo IX) redan guldmedaljen i förra deltävlingen och i Uppsala ställde han upp i 2WD-klassen istället. På bronsplats i serien kom Algot Öberg (Subaru Impreza N14) som har imponerat i slutet av säsongen.
- Det har varit en grym säsong, vi startade säsongen bra med några segrar så med lite tur så var det klart redan innan finalen. Därför passade vi på att testa att köra en tvåhjulsdriven bil i finalen mest för att ha riktigt kul och att testa motståndet, berättar Niklas Hägg som tog sitt tredje SM-guld denna säsongen

I den Trimmade 2-hjulsdrivna klassen så har det varit total Pirelli-dominans under året, alla pallplaceringar i sluttabellen upptas av Pirelli-förare och årets dominant i klassen Tobias Söderqvist (Toyota Corolla) säkrade redan guldet i förra deltävlingen efter fem ! raka segrar i klassen under året. På en silverplats finner vi den alltid glada Göteborgaren Leif Pettersson (Toyota Corolla) som kämpat hårt under året och på en bronsplats Johan Carlsson (Citroen Ds3 R3T) som hade en jämn och bra start av säsongen.
- Det var en helt otrolig säsong, fem raka vinster och jag kan ju inte va besviken med en tredjeplats i finalen då vi hade bromsproblem första dagen. Utan problem i finalen kunde det kanske ha blivit sex raka och det är ju helt otroligt. Det har varit en helt fantastisk säsong överlag och detta blir svårt att överträffa, berättar årets dominant i 2WD Tobias Söderqvist

I Junior-SM som är uppdelat i två klasser och i den otrimmade klassen så blev det en vinst för Jacob Jansson (Ford Fiesta R2) i både finalen och totalt i Junior-SM efter en näst intill perfekt säsong med fyra delsegrar.
- Att kunna vinna sista tävlingen blev som grädde på moset efter ett stabilt rally och en mycket väl genomförd säsong. Teamet har gjort ett fantastiskt jobb och servat oss med en bra bil i alla tävlingar och vi själva har kört i ett högt tempo utan misstag genom hela året. Vi är väldigt nöjda och lyckliga nu, summerar Jacob efter målgång

Bland de trimmade bilarna i Junior-SM så blev det dubbla pallplaceringar med Pirelli-förare genom Emil Karlsson (Volvo 940) på en silverplats och Philip Haag (Citroen Ds3 R3T) på en bronsplats

Övriga noterbara resultat från säsongen 2015:
- I SM Vinter Rally-Sprint så tog Jerker Axelsson en bronsmedalj i 4WD-klassen. i 2WD tog Leif Petersson silver pch Daniel Röjsel brons.
- I SM Sommar Rally-Sprint så blev det en guld till Pirelli genom Tobias Söderqvist i 2WD och ett brons genom Mats Jonsson i 4WD.
- I RM i rally så tog Thobias Svensson guld i Grupp-E klassen.

Pirelli Motorsport och TL-Racing vill tacka alla tävlande, arrangörer och publik för en fantastiskt säsong. Vi syns åter 2016!


» Pressrelease från Pirelli Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Piterundan:[Resultat]
Vinterrally:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Midvintersprinten:[Resultat]
Lygnasprinten:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]
Ekmans Vinterpokalen:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Info][Anslagstavla][Karta]
Sno*Drift Rally:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]
Qatar International Rally:[Resultat]

Publicerad:






Hedlund körde hem Piterundan.
© emotorsport.seLyckseles Christer Hedlund i VW Polo GTI R5 satte segern i Piterundan efter rallyts sex sträckor, närmast var Turken Kerem Kazaz i Ford Fiesta Rally3, 47 sekunder skiljde upp mot vinnaren för Junior WRC åkaren. Ett par sekunder bakom var Jan-Olof Renberg som i sin tur hade sekunden till Ugur Soylu.
...

Publicerad: 2026-02-07 21:21:04


Spurtavgörande och hemmasegrar när Sandviken inledde årets Rally-SM.
© Niklas Falk / Svensk BilsportDet bjöds på en strålande vinterdag i Gästrikland när Ekmans Vinterpokalen inledde årets Rally-SM med sex sträckor kring Sandviken.

I Internationella 4WD blev det en rafflande avslutning på tävlingen, som avgjordes med sekundstrid på den sista sträckan. Kalle Gustafsson och Tom Törngren hade komm...

Publicerad: 2026-02-07 20:52:05


Hankook däckleverantör i Tyska rallymästerskapet.
© emotorsport.seUnder vintern presenterades att tyska bilsportförbundet jagade en däckleverantör till sitt nationella mästerskap. Det var i första steget klasserna Rally2 och Rally4 som skulle gå under reglementet det första året.

Redan då stod det klart att Hankook låg bäst till, nu presenteras också att företa...

Publicerad: 2026-02-07 13:04:25


Rovanperäs co-driver blir Toyotas teamchef i Amerikansk rallysatsning.
© Toyota Gazoo Racing.Kalle Rovanperä lämnade WRC-serien för en racingsatsning i Japan med sikte mot en framtid i Formel 1. Hans kartläsare Jonne Halttunen stod plötsligt utan jobb, eget rallytävlande i Toyota Corolla men kan nu presentera ett nytt jobb.

Den 40-årige och tvåfaldige världsmästaren lämnar högerstolen oc...

Publicerad: 2026-02-07 11:04:57


Game over direkt för Patrik Flodin och Göran Bergsten i SM-premiären!
© Patrik Flodin.Det blev ett kort rally med snabb sorti för Patrik Flodin och Göran Bergsten i SM-premiären i rally i Sandviken idag.
– Det blir verkligen stora konsekvenser av ett litet fel. För ovanlighetens skull hade vi ett notfel - det är inte vanligt. Jävligt surt, säger Patrik besviket från dikeskanten i sk...

Publicerad: 2026-02-07 10:28:55


Följ lördagens Vinterpokal, Midvintersprint, Piterunda och Lygnasprint.
© Isak Reiersen Motorsport.Rallylördagen innebär premiär för Rally SM, Ekmans Vinterpokalen där sex sträckor på närmare tio mil ska köras för de närmare 60 bilarna som rullade över startrampen på fredagskvällen och sedan kör första sträckan lördag morgon. Följ rallyt med Resultat, GPS-tracking, Mellantider, Rallyradio och avs...

Publicerad: 2026-02-07 05:55:52


Carlberg snabbast på shakedown inför Ekmans Vinterpokalen.
© GK Door Team Sweden.Klockan är 20 och än finns tid att testa på shakedown inför Ekmans Vinterpokalen, om tiderna summeras just nu ses Calle Carlberg snabbast, ihop med Jörgen Eriksen i Toyota GR Yaris Rally2. För klassen var Kalle Gustafsson 1,1 sekund bakom Carlberg, som trea Isak Reiersen.

I Nationella 4wd var det...

Publicerad: 2026-02-06 19:59:54


Följ tiderna från shakedown inför Ekmans Vinterpokalen ikväll!
© emotorsport.se.Vid 17-tiden går invigningen av Ekmans Vinterpokalen med Sandvikens MK, tillika årets Rally SM premiär - 58 tävlande stannar det på genom de fem klasserna som tävlar under en SM-helg.

Efter invigningen där samtliga ekipage rullar över startrampen kan dem åka ut mot sträckan för shakedown som är ö...

Publicerad: 2026-02-06 15:19:07


Virves tävlar för Skoda i WRC2 - inleder med Safarirallyt.
© Skoda Motorsport.Estländaren Robert Virves tar Skoda Motorsports plats i Toksport WRT för säsongen 2026, det tyska teamet som driver tjeckiska tillverkarens officiella satsning. En kalender om minst åtta Rally2 starter varav anmälan för sju till WRC2-mästerskapet.

25-åringen tar säsongsstart i tuffaste möjliga fö...

Publicerad: 2026-02-06 11:01:03


80 åkare för lördagens Midvintersprint, Hällefors RS-serie kör andra racet.
© emotorsport.seAndra deltävlingen för HMK´s RS-serie är Midvintersprinten, Hällefors MK tävlar flitigt på egna motorområdet där 6,3km special ska avverkas, en sträcka som går tre gånger. Det slutade på maximala 80 ekipage, några fler än cupens premiär.

Största klass är trimmat 2wd med 28 åkare med Andreas Levin...

Publicerad: 2026-02-06 08:58:28


Tidigare nyheter:
Följ tiderna från shakedown inför Ekmans Vinterpokalen ikväll!
Virves tävlar för Skoda i WRC2 - inleder med Safarirallyt.
80 åkare för lördagens Midvintersprint, Hällefors RS-serie kör andra racet.
58 åkare, 10 mil och 6 sträckor - Ekmans Vinterpokalen drar igång.
Arvidsson Motorsport laddade för SM-premiär i Ekmans Vinterpokalen.
Vännäs MK - nedräkning inför Rally Sweden.
Rally SM redo för säsongspremiär med Ekmans Vinterpokalen i Sandviken.
Junior VM-mästaren Mille Johansson klar för WRC2 satsning 2026.
GK Door Team Sweden, laddade inför SM-premiär!
Spännande Piterunda väntar, DM-åkarna möter VM förare.
Svenskt i norska Lygnasprinten på lördag, 40 bilar i startfältet.
Radio & WebTV tablå för Ekmans Vinterpokalen.
Maximus Joge Motorsport redo för SM-premiären i Ekmans Vinterpokal.
Helgens Sno* Drift Rally inleder Amerikanska rallymästerskapet, Pastrana och Block i startfältet.
Danska Mästerskapet inleds med helgens Vinterrally.
Bättre resultatservice under Rally Sweden Historic, nu ska tiderna gå live.
EM Motorsport laddade för SM-premiär - 2x Subaru och en Seat Ibiza i teamet.
Karta & tidsplan - så körs Secto Rally Finland 2026.
Anmälan öppnar för East African Safari Classic Rally 2027; 24 sträckor, 180 mil, 50 platser & 500´000 i startavgift.
Latvala gör historisk dubbel EM-satsning, kör både asfalt- och grusmästerskapen!



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 20-22/03


Rally SM:
Flatout Sweden Rally Östersund 27-28/02


Rally VM - WRC:
Rally Sweden 12-15/02


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Rallye Monte-Carlo.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Motorsportsalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.