NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER

  RALLY SWEDEN       2025


© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© McKlein, East African Safari Classic.
© McKlein, East African Safari Classic.
Stig Blomqvist bäste Svensk, tvåa totalt efter första dagen av East African Safari Classic Rally.

McKlein, East African Safari Classic.
McKlein, East African Safari Classic.
Den klassiska snorkeln kom fram lagom till första dagen av Safari Rallyt.
Trippelt Porsche i Safari - två Svenska topp tre.

Det var en av de tuffare dagarna i modern tid för East African Safari Classic Rally. Endast 32 av de 50-talet startande tog sig hela vägen runt - och då hade man redan före start helt strukit dagens tredje specialsträcka.

32 av 50 till mål.
Först att bryta, med bara ett par mil körda av inledande sträckan gick det på taket för Roger Samuelsson och Robin Friberg, den Svenska bilen i Race4Health fick en rejäl resa av vägen, Tuthillmekanikerna jobbar hårt och i skrivande stund har inte beslut tagit om man kommer starta om. På sträcka två gjorde John Lloyd det samma, rullade sin Ford Escort och skadade motorn, han tvingas där bryta rallyt. En annan som rullade tidigt var Gerard Marcy, en av favoriterna om segern som under flera år visat topptider men inte hållit ihop körningen under en hel vecka - även där jobbar Porschemekanikerna hårt för att göra omstart möjlig.

Geoff Bell i en Datsun öppnade bäst på ss1, men glädjen var kortvarig då bilen fattade eld på ss2, en annan Datsunförare med problem var Nick Mason som bröt.

800 meter lera - ett tufft hinder.
Ett 800m långt vattenfyllt lerhål var dagens snackis, många satte sig fast och ju längre ned i fältet, ju längre blev kön och flera tappade dyrbar tid. Vattnet gick på flera bilar upp till rutan, bland de som fyllde bilen med vatten och lera ses Svenske Jan Hagman.
Han rapporterade tidigt i eftermiddags att det blev en blöt avslutning på dagen, med lera upp till växelspaken hade mekanikerna ett digert jobb att städa när man kom till mål.

Blomqvist och Göransson topp tre.
Alistair Cavanagh leder efter första etappen, det efter 1 timma och 36 minuters tävlande och då fördelat på endast två specialsträckor. Stig Blomqvist och Stéphane Prévot var femma efter den inledande sträckan men körde upp sig till andraplatsen på avslutningen, trea ligger Richard Göransson och Emil Axelsson.
Arrangören har ännu under kvällen inte levererat en komplett resultatlista - så fort den anländer kommer vi presentera de övriga Svenskarna placeringar efter dag1.

Så körs fredagsetappen:
Med 213km körs den andra tävlingsdagen - man inleder med 10 mil special - de tre första milen är snabba men kurviga. Där efter handlar det om hårdare förhållanden, stenigt, håligheter och bropassager och på vissa ställen kan det vara bättre att köra bredvid vägen än på säger arrangören!
På den femte sträckan varnar man för djurlivet, 85km och sträckan som går i öppen terräng med lågt buskage är rikt på djur, stora skaror elefanter uppehåller sig i området och bryter man ombeds man inte lämna bilen! Tuffast hittills blir ss6, dagens sista sträcka på måttliga 23km - ojämnt, lerhål, kurvigt och smal väg är vad som väntar.



»
Följ tävlingen via vår specialsite för East African Safari Classic Rally! «



Följ helgens rallyn:
North Rally Boden:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]
Sno*Drift Rally:[Resultat][Anslagstavla]
Qatar International Rally:[Resultat][Anslagstavla]

Publicerad: 2015-11-19 20:25






Rally SM premiär i North Rally Boden - Startfält, Tidsplan, Resultat, Anslagstavla & Rallyradio.
© emotorsport.seRally SM premiär i Boden, hela området sluter upp och skapar en rallyfest runt rallyt, vid Boden Energi finns serviceplats och en publiksträcka som används två gånger under helgen. Rekognoseringen fortsätter nu på morgonen och håller på fram till eftermiddagen.

Tävlingen startar klockan 17:30 med...

Publicerad: 2025-02-06 20:56


Pearson och Jurgenson kör för M-Sport i Brittiska rallymästerskapet.
© M-Sport.M-Sport satsar på det nationella rallymästerskapet hemma i Storbritannien sedan några år tillbaka, till årets premiär anmäldes två bilar men utan namngiven besättning.

Under torsdagen presenterade de sina två deltagare i Ford Fiesta Rally2, först ut är Garry Pearson ihop med EM-rutinerade co-driv...

Publicerad: 2025-02-06 19:42


Östberg prickad på ss1, fyra totalt i Qatar International Rally.
© Sports Racing Technologies.Nio av de 28 startande i Qatar International Rally lyckades samla på sig prickar redan på första sträckan i det 21 mil långa rallyt. Första sträckan, 4,3km publiksträcka gjordes snabbast av Mads Östberg i Skoda Fabia RS Rally2 från SRT-teamet, men norrmannen var en av de som samlade på sig extra sek...

Publicerad: 2025-02-06 19:38


E-Cupens vinnare ska prisas 8:e mars.
© emotorsport.seTeam Skogsåkarnas Johan Broman i en Mitsubishi Lancer EVO7 tog hem 2024 års säsong av E-Cupen, det var för tredje året i rad. I den otrimmade klass 1 var det Vincent Johansson tävlandes för Skillingaryds MK som vann.

I veckan blev det klart att prisutdelning och årsträff för E-Cupen kommer att sk...

Publicerad: 2025-02-05 21:22


En sträcka tre gånger för 35 åkare i Dyngsvängen.
© emotorsport.seFryksdalens MK kör Dyngsvängen, en sträcka går tre gånger vilket ger 2 mil special för de 35 deltagarna, intresset har sjunkit då startfältet var överfullt snabbt efter öppnandet. Arrangören har visat upp fin is på sträckan och hoppas nu på än mer kyla inför starten.

12 deltagare genom Trimmat 2w...

Publicerad: 2025-02-05 21:15


Eldsjälarna i NMS Boden är många - tre av dem från Bothnia Fritid.
© Anders Blomqvist.NMS Boden står till helgen som värd för North Rally Boden, årets Rally SM premiär med närmare 60 startande. Många av dem tävlande har redan anlänt Boden, men några har varit på plats hela tiden.

Tre av dem delar både rallyintresse och arbetsplats på lokala Bothnia Fritid, det är de tre rutinerade...

Publicerad: 2025-02-05 21:00


Tidsplan och karta, så körs Secto Rally Finland - Ouninpohja avslutar dubbelt.
© Toyota Gazoo Racing.Secto Rally Finland presenterade idag tidsplan och karta för 2025 års VM rally i Finland, många sträcknamn känns bekanta, men upplägget för söndagen är nytt när rallyt avgörs i månadsskiftet juli/augusti.

Den 2,5km långa Harju körs som inledning under torsdagskvällen och även som avslutning på f...

Publicerad: 2025-02-05 17:49


Rally-SM inleder 2025 med arktiskt äventyr i Boden.
© NMS Boden.Till helgen startar årets Rally-SM med premiärtävlingen North Rally Boden, strax söder om polcirkeln. Närmare 60 av landets bästa förare och co-drivers finns på plats för att inleda säsongen och jakten på de åtråvärda poängen.

North Rally Boden, som avgörs fredag till lördag den sjunde och åttond...

Publicerad: 2025-02-05 16:55


Ändrat upplägg för Silverratten, gruspremiären i Rally-SM.
Anders Martinsson, tävlingsledare i Älmhults MK, berättar anledningen;
Intentionen att minimera kostnaderna och SM-styrgruppens rekommendation om endagarstävling gör att vi därför ändrar upplägget och tävlingen körs enbart under lördagen.
Det nya upplägget gör att den administrativa ...

Publicerad: 2025-02-05 16:52


Inför North Rally Boden, två 4wd klasser med 19 bil.
© emotorsport.seImorgon kväll inleds rekognoseringen inför North Rally Boden, då får de tävlande chansen att titta närmare på vägen och snövallarna. Notskrivande fortsätter sedan genom fredagen innan det blir snabba bud till hotellrummet för att renskriva och göra sig redo för fredagskvällens start.

19 ekipag...

Publicerad: 2025-02-04 20:06


Tidigare nyheter:
Inför North Rally Boden, två 4wd klasser med 19 bil.
Östberg jagar efterlängtad seger i Qatar International Rally.
Kauppinen klar för tre WRC2 starter - kör också i EM och Italienska Mästerskapet med Lancia.
Lindholm gör nysatsning med Toksport och Skoda i WRC2.
Semenuk favorit när Amerikanska rallymästerskapet startar med Sno*Drift Rally.
Inför North Rally Boden, vi går igenom 2wd klasserna.
Mabellini jobbar för ny EM säsong.
Så sänds SM-premiären i Boden, Rallyradio och TV-sändningar.
Flodin och Bergsten tillbaka i nygammal klass och bil i Rally-SM.
Så körs North Rally Boden, sträckkarta inför Rally SM premiären.
Jämtländska Rally with no name, 20-talet Porscheåkare ges plats för 20 mil special under tre dagar.
Rally-SM lanserar ny modern hemsida med digitala program och biljettförsäljning.
Årspremiär för Andervang & Eriksson, summerar totalsegern i Gestrikekannan.
Liiten summerar händelserik tävling, 23 mil special i Rovaniemi.
Storseger för Kauppinen i Arctic Lapland Rally - tuff finsk debut för Liiten.
Så gick det i Utrikesrundan.
Andervang körde hem Gestrikekannan - Joons tog andra raka 2wd segern.
Takamoto kör på hemmaplan inleder i Japanska Mästerskapet.
Rallyfrälste Verstappen storsatsar på EM, kör både Royal Rally och historiskt rally i Sverige 2025.
Häng med i lördagens Gestrikekanna, Utrikesrunda och Arctic Lapland Rally.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Nässjörundan 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Sierra Morena 04-06/04


Rally SM:
North Rally Boden 07-08/02


Rally VM - WRC:
Rally Sweden 13-16/02


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.