____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   
   

   
   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Trots problem blev Fredrik fyra.
PRESSRELEASE

Vilda Ryd Racet i Ryd stod värd för femte deltävlingen i Fordcupen under Lördagen. En hektisk vecka i garaget var över och med ny lack! (röd) och ny stripning blev bilen riktigt snygg. Men det var knappt att teamet kunde komma till start.
För innan bilen skulle besiktas så gick inte högerhjulet runt. Något med den nya drivaxeln var fel. Efter mycket tänkande o grubblande förstod teamet att något annat måste vara fel. Det visde sig att ett motorfäste satt fel. 3 timmar innan start började det hektiska arbetet i ett lånat garage, bort med allt i motorutrymmet så man kunde byta fästet.
- Det var absolut det värsta jag varit med om, klockan gick så fort, säger Fredrik. Men vid kvart i tolv så kunde vi besikta, men då uppstod nya problem!
- Vi körde ur besiktningshallen och bilen började gå varm,säger Fredrik. Jaja tänkte jag det är väl bara att byta en säkring. Men det var inte bara det som var problemet. Vi fick inte igång fläkten som ska gå på automatiskt när inte farten luftar motorn. Men efter mycket omkopplande och hektiskt arbete så kom vi till starten med en minuts mariginal.
- Det är ju inte världens bästa uppladdning att meka i tre timmar innan start men det gick och mina mekaniker bör få hederspris för denna insatts samt ett stort tack till min fordkompis Henrik Karlsson som lånade ut sitt garage.

Målet var redan satt vi skulle i mål för att ta poäng i cupen och ta tillbaka lite självförtroende från kraschen i Sydsvenska för två månader sedan. Därför började Fredrik och Erik med lite avvaktande körning på de första sträckorna. Kraftiga regnskurar gjorde också vägarna väldigt svårkörda.
- Det var lervälling på stora delar av sträckorna. Vi var faktiskt av på ett ställe men det var ingen fara, just där låg det nämligen inte någon sten vilket jag är glad för, säger Fredrik.
Sista sträckan var dock en snabb bred sträcka som passade Fredrik bra.
- Vi fick till den sträckan bra tycker jag. Vår plan följde vi till punkt och pricka och nu ska vi fortsätta den planen. För vi ska ha ett bra tempo när Sm körs i Askersund i augusti respektive Mantorp i början av september.

Summa sumarum så slutade Fredrik fyra i B-förarklassen och åtta i Fordcupen.


» Pressrelease från Fredrik Lindh, www.fredriklindh.com.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Från SM-guld till Kroatiska Rally Show Santa Domenica.
© emotorsport.seTill helgens körs Rally Show Santa Domenica från Kroatiska Savrscak - en sprinttävling med stor prestige i att vinna. Lördag förmiddag körs shakedown och på kvällen inleds rallyt med Savrscak by Night på 3,8km som går dubbelt.
Söndagen med sträckan Savrscak Arena på 10,97km som går tre gånger, sist...

Publicerad: 2025-11-18 05:55:06


Så körs veckans Roger Albert Clark Rally - 5 dagar, 50 mil, 35 sträckor - sista sträckan 64km.
© emotorsport.seFem tävlingsdagar genom Wales i Roger Albert Clark Rally, basen i Carlisle och totalt väntar över 50 mil special genom tävlingen med gamla bilar och gamla sträckor - flera av sträckorna kända från tidigare WRC-deltävlingar.

På torsdag morgon startar rallyt, första dagen med tre sträckor dubbelt o...

Publicerad: 2025-11-17 18:01:35


Programmet för Motorsportsalongen presenterat, både fredag och lördag.
© emotorsport.seKommande helg är det dags för tredje upplagan av Motorsportsalongen, från Karlstad till Örebro. I helgen presenterades scenprogrammet för dem båda dagarna, fredagen är VIP-kväll med specialgäster och underhållning.

Fredagen öppnar vid 16:00, timman senare invigs Motorsportsalongen - en gemensam s...

Publicerad: 2025-11-17 08:45:39


Ny rallystart för Loeb i Alpine A110 GT+.
© Sebastien Loeb Racing.Niofaldige VM-vinnaren Sebastien Loeb tar fram sin Alpine A110 GT+ och kör franska Rallye du Var i slutet av månaden. Med Laurène Godey som co-driver tar de sig an det 19,5 mil långa rallyt på 14 specialsträckor med basen i Sainte-Maxime på Franska Rivieran.

Hittills ses ett 40-tal tävlande i lis...

Publicerad: 2025-11-16 11:41:39


”Konst & Rally” 2:a advent, andra rallyutställare klar - Östlund med ”nya” 240.
© Nils-Brage Pettersson.Det var över ett år sedan jag var på plats i Biverud för intervju med den snabbe VOC-åkaren som kör för Hällefors MK. Men i år har det varit JSM-standard som gällt! Men som ”alla vet” har det sedan i våras varit en ny bil som gällt för Oscar och kartläsaren Daniel. Det ska vara ett bygge i ”Master-C...

Publicerad: 2025-11-16 07:49:00


Fler SM vinnare - SM-Veckan utökas med Standardklass 2026.
© emotorsport.seFör den som jagar SM-medalj i rally blir det åter än enklare att lyckas, efter några år med mängder av SM-serier, klasser och mästerskap startades en uppstädning för att åter ge ett värde i att titulera sig Svensk mästare.

Ett par bakslag har det blivit och tankar fått skjutas på framtiden, bl.a....

Publicerad: 2025-11-15 11:10:05


Nio tävlingar i 1300 RallyCups kalender 2026, allt från onotat till SM-deltävling.
© emotorsport.seEn preliminär kalender är presenterad för 1300 RallyCup, serien för de små ettriga och snabba Suzuki Swift´erna. 2026 inleds med nio tävlingar i kalendern, sex av tävlingarna räknas i slutresultatet.

Tre på snö och is.
Serien inleds med Finnskogsvalsen hos MK Ratten den 17:e januari på sn...

Publicerad: 2025-11-15 06:50:35


Notat eller onotat i historiska rallybilar, omröstning gav svaret.
© emotorsport.seDen första oktober presenterades att Midnattssolsrallyt flyttar till Tierp Arena 2026, samtidigt presenterades att i rallyt skulle det finnas klasser för både de som kör onotat och de som vill använda noter.

Snabbt kom debatten igång om noter eller icke i de klassiska bilarna, en omröstning start...

Publicerad: 2025-11-14 08:57:14


Baracatt´s rallydäck till Sverige - en vidareutveckling från DMack nu hos M limits.
© Baracatt Motorsport Tyres.Baracatt Motorsport Tyres tar sig in på Svenska marknaden, namnet kanske låter obekant men bakom finns ett brett kunnande. Visst låter Dmack mer bekant, däcktillverkaren som satsade stort i VM med egen VM-serie och egen bil i både WRC- och WRC2-klassen.

Bolaget bildades 2008 och ökade takten och ...

Publicerad: 2025-11-13 10:46:52


Lindén går all in för fem dagars Roger Albert Clark Rally - större tank & mer reservdelar.
© emotorsport.seKommande vecka är det dags för Roger Albert Clark Rally, en tävling som innebär fem tävlingsdagar, 35 specialsträckor, över 50 mil special för de 180-talet tävlande som kör hela rallyt.
Historiskt rally från Carlisle där Roger Albert Clark Rally Motor Club arrangerar - leriga och skitiga vägar i Wa...

Publicerad: 2025-11-13 05:50:02


Tidigare nyheter:
Notat eller onotat i historiska rallybilar, omröstning gav svaret.
Baracatt´s rallydäck till Sverige - en vidareutveckling från DMack nu hos M limits.
Lindén går all in för fem dagars Roger Albert Clark Rally - större tank & mer reservdelar.
159 avverkade rallyn under 2025 - ökning mot tidigare år.
Kalender, regler och information om HMK´s RS-serie 2026.
Rallykalendern ökar i omfattning - fler tävlingar adderas inför 2026.
Verktygen glöder och kaffet puttrar - Rådström förbereder sig för RAC-rallyt.
Mycket nytt i TGR WRC Challenge Program inför 2026 - 18-årig Estländare tar plats.
Eddie Ramirez Eriksson summerar framgångsrik säsong - siktar vidare mot 2026.
Solberg, Evans, Ogier, Pajari och Katsuta Rally1-tävlar för Toyota Gazoo Racing 2026!
Fyra segrar i rad för världsmästare Solberg.
Tänak lämnar WRC-serien efter 2025 - mer tid med familjen.
WRC tabellerna efter Forum8 Rally Japan - spännande final i Rally Saudi Arabia.
Svenska RallyCupens pristagare hyllades i Katrineholm.
Ogier före Evans i Rally Japan - tre poäng i tabellen inför finalen.
Följ natten sex sträckor i WRC Rally Japan - powerstage klockan 06:15.
Latvala vann alla sträckor i helgens Historiska EM-final.
”Konst & Rally” 2:a advent, bröderna Palmqvist är första rallyutställare.
Ogier utmanas av Evans - Solberg leder stort i Forum8 Rally Japan.
Andra etappen av WRC Rally Japan under natten, sju sträckor och målgång vid frukost.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
- - - - - - 00/00


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 20-22/03


Rally SM:
Ekmans Vinterpokalen 06-07/02


Rally VM - WRC:
Rally Saudi Arabia 26-30/11


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.