|
 Patrik och Emil vann i Finland. PRESSRELEASE
Regerande juniorvärldsmästarna Patrik Sandell och Emil Axelsson tog idag sin första seger för året då de vann det finska VM-rallyt. 1 minut och 19 sekunder blev segermarginalen ner till tvåan, teamkamraten Kalle Pinomäki.
”Det känns helt fantastiskt. Vi har haft några kanondagar i bilen. Den kan inte kännas mycket bättre än så här” säger Patrik Sandell.
”Att vinna i Finland är också extra kul. Det här är kanske den mest prestigefyllda tävlingen av alla. Vinner man här har man visat att man verkligen kan köra bil” säger kartläsaren Emil Axelsson.
Patrik och Emil riktar också ett stort tack till Renault Sport och teamet Kruse Promotion, efter segern som är den första i VM-sammanhang för den nya Renault Clio R3.
”De har gjort ett kanonjobb. De har jobbat stenhårt sen förra tävlingen på att få fram en konkurrenskraftig bil till Finland. Det här visar att bilen är att räkna med i framtiden” säger Patrik.
Segern innebär att Patrik och Emil klättrar till tredje plats i mästerskapet med 19 poäng. Leder gör de båda Suzuki-förarna P-G Andersson och estländaren Urmo Aava, på 28 respektive 24 poäng
Topp 5:
1. Sandell 3:25:14,5
2. Pinomäki +1:19,1
3. Kosciuszko +4:13,7
4. Rautenbach +4:31,8
5. Suominen +5:46,4
» Pressrelease från Patrik Sandell, www.patriksandell.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Så körs veckans Roger Albert Clark Rally - 5 dagar, 50 mil, 35 sträckor - sista sträckan 64km.
Fem tävlingsdagar genom Wales i Roger Albert Clark Rally, basen i Carlisle och totalt väntar över 50 mil special genom tävlingen med gamla bilar och gamla sträckor - flera av sträckorna kända från tidigare WRC-deltävlingar.
På torsdag morgon startar rallyt, första dagen med tre sträckor dubbelt o...Publicerad: 2025-11-17 18:01:35
Programmet för Motorsportsalongen presenterat, både fredag och lördag.
Kommande helg är det dags för tredje upplagan av Motorsportsalongen, från Karlstad till Örebro. I helgen presenterades scenprogrammet för dem båda dagarna, fredagen är VIP-kväll med specialgäster och underhållning.
Fredagen öppnar vid 16:00, timman senare invigs Motorsportsalongen - en gemensam s...Publicerad: 2025-11-17 08:45:39
Ny rallystart för Loeb i Alpine A110 GT+.
Niofaldige VM-vinnaren Sebastien Loeb tar fram sin Alpine A110 GT+ och kör franska Rallye du Var i slutet av månaden. Med Laurène Godey som co-driver tar de sig an det 19,5 mil långa rallyt på 14 specialsträckor med basen i Sainte-Maxime på Franska Rivieran.
Hittills ses ett 40-tal tävlande i lis...Publicerad: 2025-11-16 11:41:39
”Konst & Rally” 2:a advent, andra rallyutställare klar - Östlund med ”nya” 240.
Det var över ett år sedan jag var på plats i Biverud för intervju med den snabbe VOC-åkaren som kör för Hällefors MK. Men i år har det varit JSM-standard som gällt! Men som ”alla vet” har det sedan i våras varit en ny bil som gällt för Oscar och kartläsaren Daniel. Det ska vara ett bygge i ”Master-C...Publicerad: 2025-11-16 07:49:00
Fler SM vinnare - SM-Veckan utökas med Standardklass 2026.
För den som jagar SM-medalj i rally blir det åter än enklare att lyckas, efter några år med mängder av SM-serier, klasser och mästerskap startades en uppstädning för att åter ge ett värde i att titulera sig Svensk mästare.
Ett par bakslag har det blivit och tankar fått skjutas på framtiden, bl.a....Publicerad: 2025-11-15 11:10:05
Nio tävlingar i 1300 RallyCups kalender 2026, allt från onotat till SM-deltävling.
En preliminär kalender är presenterad för 1300 RallyCup, serien för de små ettriga och snabba Suzuki Swift´erna. 2026 inleds med nio tävlingar i kalendern, sex av tävlingarna räknas i slutresultatet.
Tre på snö och is.
Serien inleds med Finnskogsvalsen hos MK Ratten den 17:e januari på sn...Publicerad: 2025-11-15 06:50:35
Notat eller onotat i historiska rallybilar, omröstning gav svaret.
Den första oktober presenterades att Midnattssolsrallyt flyttar till Tierp Arena 2026, samtidigt presenterades att i rallyt skulle det finnas klasser för både de som kör onotat och de som vill använda noter.
Snabbt kom debatten igång om noter eller icke i de klassiska bilarna, en omröstning start...Publicerad: 2025-11-14 08:57:14
Baracatt´s rallydäck till Sverige - en vidareutveckling från DMack nu hos M limits.
Baracatt Motorsport Tyres tar sig in på Svenska marknaden, namnet kanske låter obekant men bakom finns ett brett kunnande. Visst låter Dmack mer bekant, däcktillverkaren som satsade stort i VM med egen VM-serie och egen bil i både WRC- och WRC2-klassen.
Bolaget bildades 2008 och ökade takten och ...Publicerad: 2025-11-13 10:46:52
Lindén går all in för fem dagars Roger Albert Clark Rally - större tank & mer reservdelar.
Kommande vecka är det dags för Roger Albert Clark Rally, en tävling som innebär fem tävlingsdagar, 35 specialsträckor, över 50 mil special för de 180-talet tävlande som kör hela rallyt.
Historiskt rally från Carlisle där Roger Albert Clark Rally Motor Club arrangerar - leriga och skitiga vägar i Wa...Publicerad: 2025-11-13 05:50:02
159 avverkade rallyn under 2025 - ökning mot tidigare år.
Säsongen är slut, rallytävlingarna inom Sveriges gränser väntar nu på nyår så dubbdäcken kan släppas lös dagarna in på 2026 där Tierpsrundan är först ut redan 3:e januari.
Ser vi tillbaka på årets säsong så hittar vi 159 rallyn på svensk mark noterade bland våra resultatlistor - en mer än föregåe...Publicerad: 2025-11-12 08:50:23
|
| |