NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Anders Karlsson.
© Anders Karlsson.
BMW´n snart klar för första testerna - Anders Karlsson förbereder sig för Rally Lima.

© Anders Karlsson.
© Anders Karlsson.
Kontoret i BMW´n redo inför säsongen för Anders.

© Jesper Samuelsson.
© Jesper Samuelsson.
Robert Andersson med team har vässat Opel Astran och går för ny spännande säsong.

© Liam Berg.
© Liam Berg.
Från Ungdomsrally till C-förare, från VW Polo till Ford Fiesta R2 för Liam Berg.
Del 1; Vem kör vad 2023, Karlsson i fräck BMW, vässad Astra för Robert samt Berg & Bergsten i Fiesta R2.

Vi tjuvstartar "Vem kör vad" reportagen under Juldagen, vi börjar i Värmland hos Anders Karlsson. Han har setts i anmälan till Rally Lima i en cool BMW - en udda BMW 1M.
- Vi kommer börja med Lima som alltid har varit en kanontävling sedan får vi se om vi fortsätter med SM eller om de blir något annat kul, förklarar Anders och fortsätter.
- Bilen är i slutskedet av bygget och det känns extra kul när de är en bil som ingen annan satsat på.

Senaste tiden är det i 4wd vi oftast sett Anders tävla med Mitsubishi Lancer och Mirage.
- Men nu blir det Trimmat 2wd och det har vi inte åkt på många år så vi är ödmjuka inför uppgiften men det får bli så mycket test vi hinner innan men ser framemot en förhoppningsvis ännu en kul säsong.


Robert laddar på med vässad Astra.
Han inledde 2022 i Hyundai i20 R5, fortsatte med vrålsnabb Opel Astra och avslutade med Renault Clio RS R3T, det handlar om Robert Andersson och han ger nu Astran en ny chans.
- Det är så mycket tid och kärlek nerlagt i den där bilen så vi måste göra ett försök till i Rally SM med bilen, så vi kommer åka full SM säsong i "traditionella SM" 2023, hälsar co-driver Jesper Samuelsson.
Jesper kommer också fortsätta i högerstolen och de har högt ställda mål på sig själva i den stentuffa konkurrensen.

Men Astran har inte alltid gått som teamet vill.
- Den har fått ny maskin sedan raset i Fagersta, den nya motorn är utformad för att passa min körstil och är byggd för att kunna gå på 11´000 varv, tre mil i sträck, säger Robert glatt, men det är mer.
- Fjäderbenen har varit hos PAKA för renovering och växellådan har fått sin del av omsorgen i garaget.

Och förberedelserna?
- Vi börjar med ett gediget testprogram innan Lima för att sedan fortsätta i Umeå med Rally Sweden Historic där vi kommer till start med farsans Suzuki Swift.
- Nu är rallysuget riktigt stort så ge oss en riktigt vinter så lovar vi att bjuda på ladd utöver det vanliga!


Berg går från Ungdomsrally till Internationella 2wd.
Östgöten Liam Berg har setts flyga fram i Ungdomsrally med VW Polo, tog hem Svenska RallyCupens Ungdomsklass efter en stark säsong, men bilen har setts på annons samtidigt som anmälan för första tävlingarna är gjorda i trimmad klass.
- Planen för säsongen är att samla mil och genomföra en hel Rally SM säsong. Tillsammans med nya co-drivern Theo Bergsten ska vi under året jobba hårt med att skriva egna noter.

Men vad blir det för bil?
- Vi kommer åka en Ford Fiesta R2 som då går i klassen Internationella 2WD när det handlar om SM, annars är det i Trimmat 2WD som C-förare i övriga tävlingar, förklarar Liam.
- Första tävlingen är Reaxcer-Rallyt i Östersund den 14:e januari, i samband med tävlingen kommer vi också köra test dagarna innan, allt för att besättningen ska hitta rätt i bilen inför säsongen.

Avslöjat att det blir SM, men hinner ni med något mer?
- Utöver traditionella SM serien är det MAS-Rallycup och eventuellt någon eller några andra tävlingar som passar in, avslutar Liam.

Publicerad: 2022-12-24 11:46:25






Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
© Toyota Gazoo Racing.Tydliga noteringar om specialsträckorna blir allt viktigare i rally-VM. Flera förare väljer också att specialstudierna video från sträckorna. En som har en helt egen teknik är VM-trean Oliver Solberg.

Vi snurrar tillbaka klockan till lunchuppehållet den tredje tävlingsdagen av Rally Sweden. I en ...

Publicerad: 2026-04-22 05:54:48


Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
© emotorsport.sePolske Mikolaj Marczyk, fjolårets europamästare satsar på att försvara sin titel, men premiären i Rally Sierra Morena gick inget vidare. Han bröt tidigt, startade om men med stora tidstillägg var han långt bak i listan, tempot räckte till en fjärde tid på sista sträckan.

Polacken i Skoda Fabia RS...

Publicerad: 2026-04-21 18:48:38


59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
© Toyota Gazoo Racing.59 tävlande för Rally Islas Canarias, WRC på Kanarieöarna som inleder med shakedown vid lunchtid på torsdag följt av första superspecialen på kvällen. Fredagen med närmare 11 mil där tre sträckor går dubbelt, följt av en vända på publiksträcka som startade rallyt under torsdagskvällen.
Lördag tre s...

Publicerad: 2026-04-21 11:10:10


Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
© Toyota Gazoo Racing.Dubbelt Toyota GR Corolla Rally RC2 i toppen av Olympus Rally, när Toyota Gazoo Racing USA gjorde andra rallyhelgen blev det succé. Redan i premiären var man snabba men lite tekniska problem stoppade en plats i täten - till andra rallyt tog Jari-Matti Latvala plats i en andrabil för teamet.

Jari-...

Publicerad: 2026-04-21 09:01:39


Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
© Gustav Johansson.Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet har officiellt startat – och arbetet drog igång redan i helgen. Stora delar av bangruppen har varit ute längs sträckorna för att påbörja de viktiga säkerhetsförberedelserna inför tävlingen.

Under helgen har lecablock, däcktravar och stolpar till plast placerats ...

Publicerad: 2026-04-21 05:54:43


Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
© emotorsport.seFrån Slottssprint till KMK Herrgårdsrallyt - den 11:e juli inleder Katrineholms MK semestern med en rallyhelg som många gånger förr. Men med byggnation på Ericsbergs Slott flyttar man i år till Djulö.

Det blir rally, mingel, grillfest på afterrally med musik vid Djulö. På Djulö fritidsområde fin...

Publicerad: 2026-04-20 13:02:57


Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
© Privat.Tävlingsrapport från ADAC Roland Rallye Nordhausen, Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier körde lördagens tyska rally. Rallyt bestod av ca 16 mil totalt varav sex sträckor på 61km med en mix av grus, asfalt, gräs och betong.

Tävlingen började bra på ss1, lika så ss2 och ekipaget ligger 2:a in...

Publicerad: 2026-04-20 11:10:43


Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
© emotorsport.seDen 9:e maj är det dags för Björn Waldegårds minne, i år med SuperCupen, Upplands DM, Stockholms DM och Onotade Rallyserien som ingående serier.
- Vi i tävlingsledningen är lite oroliga att folk missar dom nya rutinerna vi har i Uppland i år. Nytt är att anmäla går ut två veckor innan tävling, f...

Publicerad: 2026-04-20 09:02:29


TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.WRC-serien matar på, deltävling fem med Rally Islas Canarias - Rally of Spain 2026. Serien fortsätter på asfalt och nu på Svenska och Norska favoriten - Kanarieöarna. Svenskt genom Oliver Solberg i Toyota GR Yaris Rally1, för WRC2 ses Mille Johansson och Johan Grönvall i Skoda Fabia RS Rally2.

Ra...

Publicerad: 2026-04-20 05:54:39


Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Bilmånsson Rallysprint med ett varvlopp om 6,5km och en sträcka på 4km, 57 åkare till start varav tio försvann under dagen. Stefan Kristensson i Ford Fiesta inledde snabbast, på ss2 tog Victor Hansen sträcksegern, gick till ledning och utökade med resterande sträcksegrar. Totalt vann Victor 19,8 sek...

Publicerad: 2026-04-19 20:00:11


Tidigare nyheter:
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
Hansen snabbast direkt, totalvann Bilmånsson Rallysprint i Citroen C3 Rally2 debuten.
Spansk seger i Rally Sierra Morena - Reiersen, Carlberg och Grahn till mål i ERC premiären.
Johansson och Wesslén - 4wd och 2wd vinnarna i Prästnibblesprinten.
Prisborden växer för VOC Autoexperten Rly.
Riktiga Smålandsvägar i RC Maskinrallyt.
Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.