|
 Fredrik Åhlin bröt i SM deltävlingen. PRESSRELEASE
Fredrik och hans kartläsare Håkan Jacobsson var laddade inför Västrallyt, efter vinsten i Pirelli Star Driver Shootout var dom "taggade" till tusen inför helgens rally SM.
Det var ett stort startfält i den otrimmade klassen 4wd med många snabba ekipage som var minst lika "hungriga" att slåss om topp placeringar i SM klassen.
Rallyts fredags etapp inledes på folkrace banan i Trollhättan där det samlades en stor publik för att heja fram SM fältet.
Fredrik fick en snurrig start på rallyt;
"- Jag kom lite för snabbt på en vinkel och var tvungen att hålla kvar på bromsen och sen var det bara för sent att omsätta in i vinkeln och då blev det en lätt snurrning och backning innan vi kunde fortsätta, berättar Fredrik".
Runt en fem sekunder försvann och det är mycket tid i det uppskruvade tempo som visade sig bli under hela rallyt.
Det hade snackats en hel del om klassikern, Kabelvägen och det var ingen som var i närheten av Kenneth Bäcklunds rekord, Fredrik och Håkan var nöjda med sin tid men inte med bilen.
"Jag fick inte med mig bilen på det sättet som min körstil kräver, bilen stod på tvären mest i varje kurva och det kändes frustrerande säger Fredrik"
Rallyts andra etapp kördes under lördagen, förarna lovordade dom fina sträckorna och det var många som hade problem med fästet.
Fredrik och Håkan kom igång ganska bra, men Fredrik tyckte inte att han kunde få flytet i körningen utan det sladdade helt enkelt för mycket.
Det var inte en sladd som satte stopp för teamet utan en notmiss som blev en stenmiss, Fredrik som gjorde sina egna noter för andra gången, missade en sten i innerkurva och den träffade så oturligt att framhjulet vek sig ett par kilometer senare och dom var tvungna och parkera för denna gång.
"Tur i oturen, hjulet vek sig efter ett lyft och när vi landade vek sig bara hjulet, det hade kunnat slutat mycket värre, säger Fredrik".
Så teamet har nu bestämt sig för att lägga fokus på att test och inställningar istället för att köra en tävling till innan nästa SM deltävlingen i Katrineholm.
Det fanns tre vinnare i Västrallyt, Jonas Wigren som tog sin första totalseger i SM sammanhang, Jimmy Joge som gjorde en heroisk insats och otrimmat 4wd genom sin fantastiska körning på framförallt sista sträcka och Mats Jonsson som "klippte" till med ett 16 SM Guld!
» Pressrelease från Fredrik Åhlin.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Så gick det i lördagens Krutrace.
Närmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.
Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...Publicerad: 2026-05-04 11:52:00
Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
Onotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.
För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...Publicerad: 2026-05-04 09:02:56
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt startar t...Publicerad: 2026-05-04 05:54:05
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg. Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.
Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...Publicerad: 2026-05-03 21:00:11
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.
Andra åket satte Adam Grah...Publicerad: 2026-05-03 19:32:44
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Tradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.
Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...Publicerad: 2026-05-03 06:18:30
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Violenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.
Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...Publicerad: 2026-05-02 17:42:04
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Silverratten avverkad hos Älmhults MK, man startade med Hökön och avslutade med Svinön - mellan gick Havhult och Hägghult. Klassiker och Bilsport Rally Cup på plats mes närmare 100 åkare.
Fram till service var det Håkan Tagesson som åkte fortast på sträckorna, efter tog Hans Johansson kommandot o...Publicerad: 2026-05-02 16:41:49
Foto från Sviestadträffen.
Linköpings MS körde traditionsenligt Sviestadträffen, tre åk för de 100-talet startande gällde för fredagen på en runt 3km lång sträcka inne på klubbens område. Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris var snabbast genom tävlingen och med 2wd var det Anton Måhagen som körde snabbast runt den totala milen ...Publicerad: 2026-05-02 12:47:10
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
Efter en motig vinter i Rally SM har vi, Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson nu laddat om för grussäsong!
- Vi och team Drive VXO Motorsport har avslutat samarbetet och vi vill tacka dem för tiden som varit, säger Jonas.
Nu siktar vi framåt och kommer till start i Rally Nyköping med en E...Publicerad: 2026-05-02 11:40:10
|
| |
|
|
» TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal. » Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris. » Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt. » Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt. » Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon. » Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an. » 90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|