NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Vittorio Sanguineti.
© Vittorio Sanguineti.
Hans Weijs Jr - favoriten i JWRC klassen.
Tider, Resultat och info för helgens Rally Frankrike.

På fredag morgon, strax före klockan 9, inleds det Franska VM rallyt med en första sträcka på knappt milen. Där efter är det tre nya sträckor innan det blir dags för en "remote service". Efter lunchtid startar etapp två med samma fyra sträckor en andra gång och då har över 14 mil tuffa asfalt SS avverkats. På ungefär samma maner avverkar man lördagen, även där är det fyra sträckor som körs två gånger och det på 15 mil special. Avslutande söndagen blir på sex mil special, två sträckor som körs två gånger. Totalt blir det 20 sträckor och 35 tuffa asfaltmil för de tävlande.
Totalt 69 namn i listan, när det nu är asfalt som underlag återtar Dani Sordo fabrisksitsen hos Citroen. Både P-G Andersson och Francois Duval pratades om som aktuella för andrabilen hos Stobart, ingen av dem fick chansen. Istället är det Ken Block som får sitsen och fyller upp platsen som Henning Solberg planenligt lämnar när det är asfalt. Federico Villagra kör för egna Munchiteamet och vad det gäller privatåkare så ses främst Petter Solberg. I team med Petter och med hans gamla Citroen Xsara kommer franske banspecialisten Yvan Muller till start - och det med Motors TV som huvudsponsor.
När det gäller super2000 klassen så återfinns tre Stobartåkare först, Henning Solberg, Dennis Kuipers och Mads Östberg som alla åker Ford Fiesta super2000, dock vid sidan om SWRC klassen.
VM klassen går verkligen mot avslut nu, vissa åker sin sista deltävling i Spanien medans andra även har Wales kvar. Martin Prokop är en av dem som avslutar här, han är också i topp i mästerskapet tillsammans med Xavier Pons, som här åker på hemmavägar. Finländaren Jari Ketomaa som i dagsläget också ligger på VM medalj kör tävlingen men kanske får han det tufft på asfalten - första riktiga asfalttävlingen. För Sveriges del är det Patrik Sandell som är enda hoppet. Patrik visade strålande fart i Tyskland och hade en tuff sekundfight tävlingen igenom - förhoppningsvis passar inställningar och sträckorna lika bra den här gången när det handlar om 100% asfalt. Övrigt nordiskt hopp i klassen är Eyvind Brynildsen. Övriga fortåkare med super2000 bil är Julien Maurin och Andreas Mikkelsen som här åker Skoda Fabia super 2000.
I grupp N VM klassen är det 14 deltagare. Armindo Araujo som är i toppen av mästerskapet, P-WRC är favorit. Toshihiro Arai, Hayden Paddon och Ott Tänak är andra namn att vänta till toppen. Enda nordiska hopp i klassen då Patrik Flodin valt bort helgens deltävling är Norske Anders Gröndal som i år gör ett begränsat VM program. Unge Irländaren Dave Weston Jnr får en chans på styrning, han rattar här en Subaru för Ryska URT teamet - han tillsammans med Gröndal är två namn som nämna i Prodrive - Subarus VM team kommande säsong i PWRC klassen.
11 bilar kommer till start i Junior VM klassen, J-WRC. Kevin Abbring och Hans Weijs Jr som åker för det Holländska förbundets juniorteam är favoriter om segern.
Bland övriga åkare hittar vi bl.a. ett svenskekipage, Joakim Roman åker en grupp N Subaru ihop med Henrik Appelskog.




Fredag:
Totalt
S-WRC P-WRC J-WRC
08:43 - SS1 Hohlandsbourg 1.
09:01 - SS2 Firstplan 1.
09:39 - SS3 Vallee de Munster 1.
11:02 - SS4 Grand Ballon 1.
13:45 - SS5 Hohlandsbourg 2.
14:03 - SS6 Firstplan 2.
14:41 - SS7 Vallee de Munster 2.
16:04 - SS8 Grand Ballon 2.
SS1
SS2
SS3
SS4
SS5
SS6
SS7
SS8
SS1
SS2
SS3
SS4
SS5
SS6
SS7
SS8
SS1
SS2
SS3
SS4
SS5
SS6
SS7
SS8
SS1
SS2
SS3
SS4
SS5
SS6
SS7
SS8





Lördag:
Totalt
S-WRC P-WRC J-WRC
08:23 - SS9 Klevener 1.
08:52 - SS10 Ungersberg 1.
10:00 - SS11 Pays D´ormont 1.
10:58 - SS12 Salm 1.
14:01 - SS13 Klevener 2.
14:30 - SS14 Ungersberg 2.
15:38 - SS15 Pays D´ormont 2.
16:36 - SS16 Salm 2.
SS9
SS10
SS11
SS12
SS13
SS14
SS15
SS16
SS9
SS10
SS11
SS12
SS13
SS14
SS15
SS16
SS9
SS10
SS11
SS12
SS13
SS14
SS15
SS16
SS9
SS10
SS11
SS12
SS13
SS14
SS15
SS16





Söndag:
Totalt
S-WRC P-WRC J-WRC
08:38 - SS17 Haguenau 1.
09:45 - SS18 Bitche Camp 1.
12:18 - SS19 Bitche Camp 2.
13:36 - SS20 Haguenau 2.
SS17
SS18
SS19
SS20
SS17
SS18
SS19
SS20
SS17
SS18
SS19
SS20
SS17
SS18
SS19
SS20

Publicerad:






Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen.
Det var tuffa händelserikt och tuffa tag när nya SverigeSerien körde årets premiär i Flen, närmare bestämt i skogarna utanför Malmköping. Flens MS bjöd med Violenrallyt på ett riktigt topprally. Sex jättefina, utmanande och utslagsgivande sträckor av toppkvalitet. En höggradrigt digitaliserad tävlin...

Publicerad: 2026-05-05 18:58:06


RC Maskinrallyt, start vid Norrvalla IP, fyra sträckor & 60-talet tävlande.
© Magnus Friman.På lördag är det äntligen dags för Team Skogsåkarnas RC Maskinrallyt med start vid Norrvalla IP, Lommaryd. Där finns HQ, serviceplats och servering, första tävlingsbil beger sig ut på banan klockan tolv. ...

Publicerad: 2026-05-05 12:28:15


Solberg ser fram mot helgens Rally de Portugal, cool atmosfär och passionerade fans.
© Oliver Solberg Rally.Toyota har gått starkt fram i årets WRC serie, fem förare topp sex i VM tabellen - Elfyn Evans leder före Takamoto Katsuta och finske junioren Sami Pajari. Efter en succéstart i Rally Monte Carlo har Oliver Solbergs formkurva gått lite nedåt.

Svensken ligger fyra inför helgens deltävling i Portug...

Publicerad: 2026-05-05 09:02:29


70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.70 ekipage till veckan och helgens Vodafone Rally de Portugal, rallyt på 34,5 mil grusvägar från Matosinhos fördelat över 23 sträckor. Rallyt tjuvstartar med shakedown onsdag eftermiddag och de tre första sträckor körs på torsdag eftermiddag och kväll, knappt 4 mil körs av rallyt.

Publiktokigt...

Publicerad: 2026-05-05 05:53:11


Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
© emotorsport.seTradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.

Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...

Publicerad: 2026-05-03 06:18:30


Tidigare nyheter:
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
»
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
»
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
»
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
»
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
»
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
»
70 bilar, 4 bilar med Svensk flagg - startfält, tidsplan och länkar inför WRC Rally de Portugal.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.