NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© RallydePortugal.pt
© RallydePortugal.pt
Jari-Matti Latvala åkte fort, avslutade snabbast och leder efter dag1.
Victor bäste Svensk i WRC Academy - Fordarna toppar totalt.

Det var Citroenförarna som öppnade värst i det Portugisiska VM rallyt men när första dagen avslutades med ss7 var det dubbelt Ford i topp. Jari-Matti Latvala har susat upp i ledning, har 11 sekunder till Mikko Hirvonen. Där efter kommer de två fabriksbilarna från Citroen, 2,2 respektive 5,5 sekunder bakom Hirvonen. Båda är på lagom avstånd och med bra startposition om inte dammet ligger tätt på morgonsträckorna och stör. Petter Solberg låg länge femma under dagen men har fallit bakåt med anledning av tre punkteringar. Det började redan på ss5 med en första punktering, avslutningen blev två nya punkteringar och med bara två reservdäck blev det att kasta in handduken kort före mål på sträckan. Allt för att inte skada bilen och med möjlighet att starta om. Istället är det broder Henning Solberg som är femma, dock dryga två minuter från tätbilarna. Knappt fem sekunder efter skuggar Matthew Wilson.
Imponerande sjua är Armindo Araujo som verkligen testar gränserna med nya "Minibilen" i super2000 klassen. Armindo följs av ett koppel WRC åkare, närmast Federico Villagra, Kimi Räikkönen och Khalid Al-Qassimi. Sämst start och även fortsättning fick Mads Östberg och Jonas Andersson - kort in på ss2 tvingades man bryta med växellådshaveri, kanske en följd av smällen på ss1.

Rullning grusad Patriks toppchanser.
12:a totalt är Hayden Paddon, Nya Zeeländaren som gjorde succé 2010 i Pirelli Star Driver, leder nu efter dag1 och det i eget team, dock har han ännu inte säkrat budget för hela säsongen. Halvminuten skiljer till tvåan Anders Gröndal som i sin tur har nästan tre minuter till Ricardo Moura. Bakom är det tätare, Alexander Salyuk jr och Benito Guerra jr är tätt efter.
För Patrik Flodin gick det runt, det redan på ss3 gick det på taket, en missad not och stukad bil resulterade i åtta tappade minuter - rasade direkt till en sista plats i klassen. När man efter ännu en sträcka tog sig till service visade det sig att bilen var mer skadad än man trodde, ytterligare tappat tid då man var tvungen att utnyttja längre servicetid. Efter detta satsade man på sträcksegrar, något man var långt ifrån sedan en drivaxel gått av - det är helt enkelt inte Patrik och Görans år i år. Totalt håller man en 16:e plats, men tar man sig till målgång kan några VM poäng räddas!

Henriksson bäste Svensk.
Även i WRC Academy är det upp och ned för Svenskarna, även om ingen av dem varit på taket så bröt den tidigare bra placerade Calle Ward.
- Bilen har varit orkeslös hela dagen, 500 meter från mål ss5 blåste vi motorn, konstaterar Calle bittert.
Istället är det Victor Henriksson som försvarar de Svenska färgerna i toppen, Victor är nu trea i klassen, minuten bakom tvåan och närmare två till ledaren. Fredrik Åhlin har åkt stabilt, ligger sexa i klassen efter dagen, har god chans på avancemang.
Leder gör som väntat Irländaren Craig Breen, den av de förare med mest rutin i klassen, har många mil i kroppen sedan tidigare, kommer närmast från super2000 Fiesta. Tvåa estländaren Egon Kaur.


WRC - Resultat, sträcka för sträcka!

Torsdag:
Totalt
P-WRC
A-WRC
16:30 - SS1 Lisbon Super Stage.
SS1
SS1
SS1


Fredag:
Totalt
P-WRC
A-WRC
10:05 - SS2 Santa Clara 1.
10:53 - SS3 Ourique 1.
12:06 - SS4 Felizes 1.
15:25 - SS5 Santa Clara 2.
16:13 - SS6 Ourique 2.
17:26 - SS7 Felizes 2.
SS2
SS3
SS4
SS5
SS6
SS7
SS2
SS3
SS4
SS5
SS6
SS7
SS2
SS3
SS4
SS5
SS6
SS7


Lördag:
Totalt
P-WRC
A-WRC
11:17 - SS8 Almodovar 1.
12:10 - SS9 Vascao 1.
13:00 - SS10 Loule 1.
16:02 - SS11 Almodovar 2.
16:55 - SS12 Vascao 2.
17:45 - SS13 Loule 2.
SS8
SS9
SS10
SS11
SS12
SS13
SS8
SS9
SS10
SS11
SS12
SS13
SS8
SS9
SS10
SS11
SS12
SS13


Söndag:
Totalt
P-WRC
A-WRC
08:34 - SS14 Silves 1.
09:27 - SS15 Santa de Serra 1.
12:55 - SS16 Silves 2.
13:52 - SS17 Santa de Serra 2.
SS14
SS15
SS16
SS17
SS14
SS15
SS16
SS17
SS14
SS15
SS16
SS17

Publicerad:






Så gick det i lördagens Krutrace.
© emotorsport.seNärmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.

Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...

Publicerad: 2026-05-04 11:52:00


Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
© emotorsport.seOnotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.

För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...

Publicerad: 2026-05-04 09:02:56


TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
© Toyota Gazoo Racing.WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Rallyt startar t...

Publicerad: 2026-05-04 05:54:05


Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg.
Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.

Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...

Publicerad: 2026-05-03 21:00:11


Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.

Andra åket satte Adam Grah...

Publicerad: 2026-05-03 19:32:44


Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
© emotorsport.seTradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.

Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...

Publicerad: 2026-05-03 06:18:30


Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seViolenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.

Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...

Publicerad: 2026-05-02 17:42:04


Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
© emotorsport.seSilverratten avverkad hos Älmhults MK, man startade med Hökön och avslutade med Svinön - mellan gick Havhult och Hägghult. Klassiker och Bilsport Rally Cup på plats mes närmare 100 åkare.

Fram till service var det Håkan Tagesson som åkte fortast på sträckorna, efter tog Hans Johansson kommandot o...

Publicerad: 2026-05-02 16:41:49


Foto från Sviestadträffen.
© emotorsport.seLinköpings MS körde traditionsenligt Sviestadträffen, tre åk för de 100-talet startande gällde för fredagen på en runt 3km lång sträcka inne på klubbens område. Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris var snabbast genom tävlingen och med 2wd var det Anton Måhagen som körde snabbast runt den totala milen ...

Publicerad: 2026-05-02 12:47:10


Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
© Jonas Åkesson.Efter en motig vinter i Rally SM har vi, Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson nu laddat om för grussäsong!
- Vi och team Drive VXO Motorsport har avslutat samarbetet och vi vill tacka dem för tiden som varit, säger Jonas.

Nu siktar vi framåt och kommer till start i Rally Nyköping med en E...

Publicerad: 2026-05-02 11:40:10


Tidigare nyheter:
Foto från Sviestadträffen.
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
60-talet tävlande för söndagens Hässleholms GP.
Violenrallyt, Silverratten och Svenska Sprintserien - lördagsrallyn att följa.
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
Dubbelt C-förare i totala toppen för Lill Jumbon.
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
Fredagsrallyn med Lill Jumbo, Sviestaträff och Mittsverigesprinten SMK By Night.
97 ekipage för Rally Nyköping - 15 internationella namn utmanar med EM- & Amerikanska mästare.
Lördagen Violenrallyt premiär i Nya Sverigeserien.
Svenska Sprintserien inleder med första helgen hos Strängnäs AMS.
108 åkare gör upp i Sviestaträffen, Östergötlands RS-DM under fredagen.
Så körs Loxam-Ramirent / Åttioåringen, sträckbeskrivning av 41km special för Svenska RallyCupen.
Kalle Gustafsson satsar framåt – nytt samarbete med Jim Hjerpe - SM och EM start i nytrimmad Fiesta.
80-talet åkare gör upp i Falköpings Lill Jumbo.
Isak och Maja gör SM-satsning under grussäsongen.
Road Rental blir huvudpartner till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Calle Carlberg leder Junior-VM inför Vodafone Rally de Portugal.
Tom Kristensson tillbaka till Australienska rallymästerskapet i Skoda Fabia.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
»
Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris.
»
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
»
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
»
Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon.
»
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
»
90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.