|
 Akropolisrallyt krävde sin tribut – båda landslagsförarna bröt i WRC Academy. PRESSRELEASE
Det blev en tuff tillställning för de båda landslagsförarna Pontus Tidemand och Fredrik Åhlin när de skulle försvara de svenska färgerna i Akropolisrallyt i helgen. Båda förarna tvingades under rallyts sista dag att bryta.
Akropolisrallyt, som är den andra deltävlingen av sex i WRC Academy, anses vara en av de allra tuffaste i kalendern. Det extremt varma vädret och de steniga och hårda vägarna gör rallyt extra tufft för ekipagen. Det här kan de svenska två teamen i WRC Academy med absolut säkerhet nu skriva under på.
Den 21-årige landslagsföraren Pontus Tidemand tillsammans med sin kartläsare Stig Rune Skjaermoen, låg dock i toppen under rallyts två första dagar. Pontus inledde rallyt starkt och slog till med snabbaste tid på första sträckan.
”Det var en bra början på en riktig tuff tävling, jag kände mig fram lite under första sträckan och fann ett bra tempo. Men det är ett överlevnadsrally, så det gäller att ta sig runt hel och hållen, speciellt under dag två då sträckorna är jättehårda mot bilen” sa Pontus efter första dagen då han med 3,9 sekunders marginal låg i ledning i klassen.
För den 20-årige landslagsföraren Fredrik Åhlin, med kartläsare Morten Abrahamsen, började rallyt inte lika bra. Redan på första sträckan började problemen för grabbarna.
”Allt flöt på bra och jag laddade fullt, men vid en hård inbromsning så sa det bara pang under bilen! Vi hade tyvärr slagit i en av de beryktade grekiska stenarna” berättar Fredrik sorgset.
”Och till råga på allt åkte vi på en punktering, och samtidigt började oljelampan att blinka. Under däckbytet såg vi att det läckte rejält med olja, tyvärr hade stenen slagit sönder oljetråget. Då tog vi beslut att bryta för dagen. Vi ville inte chansa på att köra vidare och kanske skada bilen ännu mer. Nä det var bara att bryta ihop och komma igen” berättar Fredrik.
”Det var ett klokt beslut att bryta i det läget” säger rallylandslagets förbundskapten Anders Dawidson. ”Det är klart mycket bättre att bita ihop och starta om dag två än att chansa och köra vidare med risk för motorras” säger Anders.
”Båda grabbarna visar ju kontinuerligt att de är snabba förare. Det är synd att vägarna i Akropolisrallyt är så tuffa mot bilarna. Det känns som om det mer blir en chansning på att bilen ska hålla ihop hela rallyt, än en ren förarprestation som till slut fäller avgörandet” säger Anders Dawidson.
Efter att etapp två avslutades på fredagen låg Pontus på en stark tredjeplats i klassen. ”Jag tog det medvetet lite lugnt för att verkligen ta mig igenom alla sträckorna. Jag körde snabbt men inte fullt eftersom det fanns så många stenar på vägen och det är bättre att köra runt dem än över dem” säger Pontus.
För Fredrik blev det några snabba sträcktider under dag två, men på sista sträckan slog en sten sönder växellådan.
”Jag är mest lycklig över hur Morten och jag lyckades reparera den skadade växellådan” berättar Fredrik. ”Jag tog min balaklava och tryckte in i hålet på lådan och sen hällde vi i vanlig motorolja. Man får ju ta vad man har. I värsta fall hade jag tryckt i ett paket margarin” säger Fredrik som sedan lyckades att ta sig hela vägen till serviceplatsen.
På rallyts sista dag tvingades tyvärr de båda svenska landslagsförarna att bryta.
”Jag kom bara ett par kilometer på sträcka elva så slutade bilen helt plötsligt att driva” berättar Pontus. ”Det var en av drivaxlarna som hade gått rakt av. Snopet! Just nu känns det fruktansvärt tungt eftersom vi verkligen har kört med insidan hela helgen och tagit det lite lugnare för att bilen skall hålla ihop på de dåliga vägarna. Nu är det bara att ladda om till nästa tävling i Finland och då är det bara vinst som gäller” säger Pontus.
Fredriks rally tog slut strax innan målgång på den sista sträckan. ”Jag lyckades pricka en liten stenhäll på insidan i en skarp kurva. Bilen gick upp på två hjul och höll på att tippa över. Jag fick ner bilen på alla fyra men då var det redan försent. Vi hade åkt av vägen och det tog i ordentligt i framvagnen och vi rullade ett varv framlänges nedför en slänt” berättar Fredrik.
”Det gick inte så fort. Vi fick lite plåtskador och efter lite fix och trix så tog vi oss upp på vägen igen och kunde för egen maskin ta oss tillbaka till serviceplatsen, igen. Nu glömmer vi det här, åker hem och kör många snabba mil med min egen Fiesta R2, åker sen till Finland och satsar på seger” säger Fredrik.
”Det blev en tuff tillställning för alla WRC Academy-ekipage i Grekland, inte bara för Pontus och Fredrik. Det var många som haltade över mållinjen. Precis som vi trodde. Nu hade vi stenarna och drivaxlarna emot oss, nästa gång blir det förhoppningsvis tvärtom. Nu är det bara för grabbarna att ladda om och förvalta det lite längre uppehållet till nästa deltävling på bästa sätt” avslutar Anders Dawidson.
WRC Academy Akropolis vanns av den brittiske föraren Elfyn Evans.
Nästa VM-deltävling för de två svenska landslagsförarna i WRC Academy blir Rally Finland, 2 – 4 augusti.
» Pressrelease från WRC Academy.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Så gick det i lördagens Krutrace.
Närmare 40-talet rallyåkare körde Krutracet uppför Dynamitbacken i Uddevalla hos MK Trophy. Sex klasser där Joakim Rydholm vann i 4wd, med trimmad 2wd var Stefan Ryberg snabbast upp i Ford Escort.
Två klasser grupp F där Håkan Olausson toppade för de bakhjulsdrivna och Joakim Strömberg bäst med f...Publicerad: 2026-05-04 11:52:00
Poängen räknade efter Violenrallyt, årspremiär för Onotade Rallyserien.
Onotade Rallyserien drog igång under lördagen, Violenrallyt hos Flens MS stod på programmet och dess sex sträckor i ett varmt och dammigt väder. Närmare 40 av rallyt startande valde bort noter och körde om poäng i Onotade Rallyserien.
För trimmat 2wd ses Peter Johansson, Krister Björk och Stefan ...Publicerad: 2026-05-04 09:02:56
TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal.
WRC serien går hårt med tre deltävlinar på under en månad, nu väntar populära Vodafone Rally de Portugal som är ett av VM rallyna med mest publik utefter sträckorna. Ett upplägg som innebär shakedown på onsdagens eftermiddag som likt vanligt kan ses i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt startar t...Publicerad: 2026-05-04 05:54:05
Kristian snabbast genom Almås Specialen i Vänersborg. Vänersborgs MK tillbaka med rally, arrangerade Almås Specialen under söndagen där två SP på ca 4,5km kördes två gånger för de närmare 30 ekipagen. Snabbast runt rallyt var Kristian Johansson med 13 sekunder till Filip Ekenved.
Dalbys Valentin Mårtensson ses trea totalt och tog då hem Standardklas...Publicerad: 2026-05-03 21:00:11
Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an.
Stig Andervang öppnade bäst i Hässleholms GP när första omgången kördes, det klassiska varvloppet på Garnisonsområdet hos Hässleholms MK. Bakom var Victor Hansen som gjorde andra starten i Citroen C3:an, som trea danske Marco Gersager och fyra Adam Grahn på inledningen.
Andra åket satte Adam Grah...Publicerad: 2026-05-03 19:32:44
Hässleholms GP, Almås special och Sprintserien under söndagen.
Tradition helgen runt första maj är Hässleholms GP där Hässleholms MK står som arrangör. Varvlopp på asfalt och betong på gamla garnisonsområdet med 10-talet Danska ekipage mot 50-talet svenska som ska åka tre vändor.
Vänersborgs MK tillbaka som arrangör, inleder med Almås specialen där 2 SP på c...Publicerad: 2026-05-03 06:18:30
Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt.
Violenrallyt med Flens MS som arrangör under dagen, 82 startande under förmiddagen där man efter rallyts sex sträckor hittar Tobias Johansson i topp med två sträcksegrar.
Flest sträckor vann Per Göthberg, han tog tre och var vid målflagg endast 0,7 sekund bakom. Inom 6,3 sekunder från seger var ...Publicerad: 2026-05-02 17:42:04
Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt.
Silverratten avverkad hos Älmhults MK, man startade med Hökön och avslutade med Svinön - mellan gick Havhult och Hägghult. Klassiker och Bilsport Rally Cup på plats mes närmare 100 åkare.
Fram till service var det Håkan Tagesson som åkte fortast på sträckorna, efter tog Hans Johansson kommandot o...Publicerad: 2026-05-02 16:41:49
Foto från Sviestadträffen.
Linköpings MS körde traditionsenligt Sviestadträffen, tre åk för de 100-talet startande gällde för fredagen på en runt 3km lång sträcka inne på klubbens område. Kalle Gustafsson i Toyota GR Yaris var snabbast genom tävlingen och med 2wd var det Anton Måhagen som körde snabbast runt den totala milen ...Publicerad: 2026-05-02 12:47:10
Åkesson & Ingvarsson SM-satsar i nytt team med Volvo 940.
Efter en motig vinter i Rally SM har vi, Jonas Åkesson och Josefin Ingvarsson nu laddat om för grussäsong!
- Vi och team Drive VXO Motorsport har avslutat samarbetet och vi vill tacka dem för tiden som varit, säger Jonas.
Nu siktar vi framåt och kommer till start i Rally Nyköping med en E...Publicerad: 2026-05-02 11:40:10
|
| |
|
|
» TV-tablå för helgens WRC Rally de Portugal. » Kalle tog Sviestaträffens seger i Toyota GR Yaris. » Heta kamper om pokalerna i Violenrallyt, även här en Johansson snabbast totalt. » Många vinnare genom Silverratten - Johansson snabbast totalt. » Hansen körde hem Hässleholms GP, andra raka segern i C3:an. » Klassiker och Bilsport RallyCup ihop, fyra sträckor Silverratt imorgon. » 90-talet bilar för Violenrallyt - deltävling i DM, Sverigeserie och Onotade rallyserien.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|