Bilnyheter från MotorSverige 2010-09-06 »
Har du en nyhet? Billig försäkring Kolla upp fordon Dekaltrim till din bil

2009-10-27 Bilar

Vinn en Skoda på Rosa Bandet-galan


Ta chansen och vinn en Skoda på den stundande Rosa Bandet-galan den 29 oktober 2009. Skoda stödjer Cancerfonden i kampen mot bröstcancer och kommer på årets gala lotta ut tre nya Skoda av modellerna Fabia, Yeti och Superb.

Tidigare under året har Skoda Sverige varit involverade i Cancerfondens kamp mot prostatacancer - Mustaschkampen, och nu utvecklas samarbetet ytterligare. För första gången stödjer Skoda även kampen mot bröstcancer och Rosa Bandet-galan.

Under våren 2009 var Skoda delaktiga i Gert Fylking och Robert Aschbergs insamlingsresa - Ystad till Haparanda - med galna upptåg längs vägen. Bland annat anordnades en auktion där en Skoda auktionerades ut och pengarna gick oavkortat till Mustaschkampen. Och för Rosa Bandet-projektet tillhandahåller Skoda tre nya bilar, som tittarna har möjlighet att vinna.
"Mustaschkampen var mycket lyckad och det var naturligt för oss att arbeta vidare med Cancerfonden, säger Mikael Hertzman, kampanjansvarig Skoda Sverige".
För att vinna någon av de Skoda-modeller som lottas ut i programmet gäller det att följa galan och ringa in och stödja kampen mot bröstcancer med ett telefonsamtal. Sedan är det turen som avgör vem den lyckliga Skoda-vinnaren blir.

Rosa Bandet-kampanjen har pågått under hela oktober i syfte att öka medvetenheten om bröstcancer och att samla in pengar till fortsatt forskning. Varje år drabbas över 7 000 kvinnor av bröstcancer i Sverige. Därför är allt stöd till forskningen viktigt. Förra årets kampanj inbringade 46 miljoner kronor som gick till fortsatt forskning och informations- och kunskapsspridning om sjukdomen.

"Det känns motiverande att hjälpa till i denna viktiga fråga och fortsatt hjälpa till att stödja cancerforskningen. Vi håller tummarna för att vi slår förra årets kampanj, säger Rainer Jonsson, märkeschef Skoda Sverige.

Rosa Bandet-galan kommer att gästas av kända artister som t ex världsstjärnan Leona Lewis och de svenska stjärnorna Måns Zelmerlöv, Sarah Dawn Finer, Damn! samt ytterligare överraskningar under kvällen. Galan leds av programledare Renée Nyberg tillsammans med Hasse Aro och direktsänds i TV3 den 29 oktober kl 20-22.

Cancerfondens Rosa Bandet-gala äger rum den 29 oktober. Årets galavärd är nya Malmö Arena tillsammans med Malmö stad.

eMotor.se

Skriv ut Skriv ut Skicka artikeln Tipsa » 0 kommentar

Mer om Skoda

» Årets Stora Bilpris 2010 till Skoda Yeti
» Skoda Yeti till final i Årets bil
» Skoda blir grönare och snålare - lanserar nya Octavia GreenLine
» Nya Skoda Octavia Scout - officiella bilder
» Första bilderna på nya Skoda Octava RS

Senaste artiklarna om Bilar

» Volvo XC60 och C30 till vinnarna av Volvos tävling - What Drives Edward
» Uppfyll en pojkdröm – körtur i Ferrari eller Lamborghini
» Nissan Qashqai uppdaterad för 2010
» Nya Scirocco R – en sportbil utan kompromisser
» Årets Stora Bilpris 2010 till Skoda Yeti
» Volvo - The Game, gratisspelet som överträffar alla förväntningar

» Sök tester med Skoda
Kommentera artikeln

Namn
Filmklipp






© Copyright 2001-2009 Qvistnet.se och eMotor.se