|
 Sydsvenska Rallycupen går in på upploppet. PRESSRELEASE
Efter att Hässleholm och Skillingaryd avverkat sina deltävlingar i Sydsvenska Rallycupen är det dags att snegla lite på den total Prispottslistan, både för att fördela priser till de 40 främsta och också för att fördela de 80 platserna till finalen i Hovmantorp den 28 oktober.
De 40 första i Prispottslistan får dela på mer än 100.000 kronor plus att segraren får köra hem med en alldeles ny Opel Karl. För de 80 första i listan väntar ytterligare 100.000:- på sina nya ägare efter finalen då alla förare i respektive bilklass tävlar mot varandra.
För att tävla i finalen måste man ha startat i minst fyra tävlingstillfällen och borträknat de tre som inte gjort det i dagens lista är det 263 poäng som är nedre gränsen för kvalificering.
Vi tar oss igenom klasserna och kommenterar läget.
I 4WD är det bara ett motorras som kan hindra Stoffe Nilsson, Hässleholm från att ta hem segern totalt cupen. Tydligen var det närmar än vad någon kunde tro i Skillingaryd men turen var på Stoffes sida och bilen höll in i mål. Ingvar Andersson, Hässleholm som är jämnheten själv skuggar medan Robin Adolfsson, Wäxjö är den som utmanar.
Getingboet A-förare 2WD är nu lite ovissare än tidigare då de två i täten, Jimmy Wessbo, Kullings och Per Eriksson, Emådalen både fick bryta i Skillingaryd.
- Jag har fått hjälp med fjädring och stötdämpare så nu var det för bra grepp och drivaxeln gick av. Bara att ta nya tag, säger Per efter Skilling 500.
Den som tagit störst kliv framåt med en andra plats i Hässleholm och en tredje plats i Skilling 500 är Håkan Ståhl, Skillingaryd och han skuggar nu Per. Tretton förare från klassen är just nu kvalificerade för finalen, vilken fight det kommer att bli!
I B/C-förare 2 WD är det relativt jämnt men Andreas Axelsson, Grimslöv leder. Imponerar mer och mer här gör de två Kullingsförarna Peder Johansson och Christian Fors i sina BMW samt förstås, med två raka segrar i nya bilen, Johannes Haraldsson, Hässleholm.
Att tänka på i alla klasser när poäng skall kalkyleras är ju att avslutnings-tävlingen Rally Blekinge med sin 63 kilometer SS har koefficient 6 och då ger hela 155 poäng till segraren.
A-förare Grupp F VOC har utvecklat sig till en duell både i sociala medier och i skogen mellan Henrik Levin, Hörby och Thomas Grönberg, Oskarshamn. Varsin seger blev det i Hässleholm och Skillingaryd. Henriks ledning är nästan ointaglig men att de båda möts i finalen är det ingen tvekan om. Nu kan man ju tro att de också är snabbast i VOC men i Skillingaryd var faktiskt segraren i B-klassen Patrik Fredriksson, Munkfors snabbast. Gissar att det gjorde de 35 milen hem lite lättare för Patrik. I B-klassen är Arvid Tobiazon, Ryd i ledning men bara 3 poäng !! före Fredrik Persson, Simrishamn. I C-klassen hittar vi samma typ av duell som i A-klassen då Mikael Ingemansson, Hästveda och Robin Thörnberg, Vetlanda delar på segrarna. Mikael fick lite hjälp i poängjakten då Robin var ”tvingad” att följa med familjen till Grekland när Skilling 500 kördes.
I Grupp E A- och B-förare leder Jesper Larsson, Kristianstad men det skiljer bara 60 poäng ner till fjärde plats och med tidigare nämnda poängskörd att kämpa om i Rally Blekinge kan allt hända. Bland C-förarna leder Kjell Svensson, Ryd. Han är jämnheten själv och har kommit i mål alla tävlingar medan tvåan Erik Sundqvist har brutit en. Joakim Blansch, Skillingaryd har fått upp farten med bland annat en andraplats i hemmatävlingen och skuggar nu 19 poäng bakom Erik.
Victor Hansen, Hörby kändes näst intill vikt för segern bland ungdomarna i början av säsongen men på slutet har framför allt Emil Friman, Vetlanda och Tim Lagerstam utmanat och ligger nu tätt bakom. Blir spännande att följa den kampen.
Vi ser nu fram mot Hörbys anrika TV-svängen som nu körs för femtiotredje gången i följd. Här kommer förarna att möta en helt annan vägkaraktär än i föregående tävling Skilling 500 och medelhastigheterna förväntas sjunka från över 100 ner till 80 kilometer i timmen. Varmt välkomna till Hörby som publik, förare, kartläsare, servicepersonal och inte minst funktionär.
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-08-29 18:10:59
|
|
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.
Stolpe ut f...Publicerad: 2026-06-14 20:06:18
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
I samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.
För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...Publicerad: 2026-06-14 14:10:41
Foto från Skilling 500.
Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien gästade Värnamo och Skillingaryds MK därifrån Skilling 500 utgick. Årets upplaga med fem fina sträckor som bjöd på högt tempo och en tvåhjulsdriven totalvinnare - Tim Liljegren satte segern med Volvo 240.
Tvåa totalt A-vinnaren Daniel Röj...Publicerad: 2026-06-14 12:24:48
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Femte deltävlingen för Finska mästerskapet, samtidigt tredje för Estniska mästerskapet, de båda mästerskapen samkör en tävling för att öka intresset och stärka kvalitén - helgens rally var SM Jyväskylä Ralli.
Segern totalt blev Estnisk, framtidsnamnet Jaspar Vaher som länge gjorde succé i Svenska...Publicerad: 2026-06-14 11:07:30
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken. Ragundalens RC arrangerade tävling i Hammarbacken, efter två tävlingsåk där enskilt bästa åk gällde som slutresultat tog Gerhard Sjökvist i Audi Quattro segern totalt på en tid av 57,5 sekunder. 2,3 sekunder bakom var Roger Westin som hade samma marginal bak till trean Micke Gälliner.
Trea totalt...Publicerad: 2026-06-14 10:26:21
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Det blev Blekingeseger under lördagens rallytävling i skogarna runt Värnamo. Årets Skilling 500, 53:e i ordningen, ingick i Smålands-DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Autoexperten Rally som lockade strax över 120 startande i både trimmade och otrimmade klasser. 39 kilometer specialsträcka fördelat...Publicerad: 2026-06-14 08:36:53
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace. Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC i samarrangemang med Staffanstorps Motorförening där det sågs fyra klassvinnare topp fem totalt. Jörgen Lundgren i fältets enda 4wd vann totalt.
2,5 sekunder bakom totalt tog Joacim Kristiansson målgång, han som vinnare i 2wd för A-förare, i k...Publicerad: 2026-06-14 07:46:24
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
Första dagen med tre sträckor avverkade i franska Rallye Vosges - Grand-Est - 4e Opel GSE Rally Cup - trea och tvåa har Calle och Torbjörn Carlberg varit genom dagen i sin tävlingsdebut med nya Opel Mokka GSE.
Sträckseger med åtta sekunder tog Timo Schulz på andra sträckan, något som byggde margi...Publicerad: 2026-06-13 21:49:35
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Skilling 500 hos Skillingaryds MK med Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien till start med 110-talet bilar. Fem olika sträckor stod på programmet - fina och utslagsgivande sträckor där avslutningen var en ny sträcka, en riktigt SM-sträcka. De stora regnmängderna som hotat höll s...Publicerad: 2026-06-13 21:07:58
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten. Trollsprinten hos SMK Trollhättan och Arena Hedeäng - två åk på sträckan och seger för Heidi Ryrlén i debuten med Ford Fiesta Rally2. Bästa tid båda vändorna, tvåa ses 4wd konkurrenten Urban Andersson som hade 7,5 sekund upp vid målgång.
- Jag backade i målsvängen på båda sträckorna, har justera...Publicerad: 2026-06-13 19:21:34
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » 2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning. » 120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500. » 182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
|
|