|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
 Händelserik SverigeSerie-premiär i Flen. PRESSRELEASE
Det var tuffa händelserikt och tuffa tag när nya SverigeSerien körde årets premiär i Flen, närmare bestämt i skogarna utanför Malmköping. Flens MS bjöd med Violenrallyt på ett riktigt topprally. Sex jättefina, utmanande och utslagsgivande sträckor av toppkvalitet. En höggradrigt digitaliserad tävlingsadministration i toppklass. I VOC Autoexperten Elit A/B var gamle bekantingen Magnus ”Linkan” Lindqvist omutlig. VOC C bjöd på en stenhård sekundfajt mellan Rikard Andersson, SMK Örebro och Robin Persson från Munkfors, en fajt som till slut utföll till Rikards knappa fördel.
I en av SverigeSerien nya klasser Grupp F var SMK Nyköpings Daniel Suvala suverän även om han han faktiskt fick se sig slagen på ett flera sträckor av Finspångs unge jättetalang Maximus Joge. I SverigeSeriens andra nya klass Grupp E var det Arvid Thunström som totaldominerade och till slut vann med nästan en och en halv minut.
En av dagens allra gladaste besked kom dock i Ungdomsrally, SverigeSeriens juniorklass av ett namn som klassansvarig redan i fjol utnämnde till klassens nya påläggskalv i den långa raden av framgångsrika förare som inlett sina karriärer i VOC. Emil Salomonsson från Varbergs MK motsvarade alla högt ställda förväntningar och vann klassen stort och dessutom på en topp fyra tid även jämfört med alla seniorer. Måste påminna, Emil kör utan noter och utan körkort.
Flens MK hade placerat rallyts högkvarter, service och huvuddelen av sträckorna i årets upplaga av Violenrallyt i eller i trakterna av gamla militärorten Malmköping. HQ faktiskt till och med på Malmen det gamla militära övningsområdet. De sörmländska omgivningarna bjuder inte bara på fantastiska rallyvägar, det bjuder också på betagande vyer och imponerade slott och herresäten. Historiens vingslag är påtagliga i omgivningarna.
I den här fantastiska historiska och militära miljön bjöd Flens MS på ett riktigt kanonrally, ursäkta ordleken. Sträckor som hade allt. Från första sträckans väldigt smala, kurviga och kröniga sträckning till andra sträckans mer snabba karaktär. Med en tredje sträcka som hade lite av både och. Allt kördes två gånger men vägarna höll ändå väldigt bra. Tävlingen kördes också helt digitaliserad med tracking, check-in på sträckorna via QR kod och till och med tidtagningen utan fotoceller utan istället GPS-baserad direkt i trackingsystemet, en lösning som fungerade väldigt smidigt med blixtsnabb resultatuppdatering.
Premiär för nya Sverigeserien, den nationella serien som samlar alla standardrallybilsklasser, serien som tar och ger totalt fokus på just tävlande i standardrally. Lite tråkigt att se var att flera tävlande i våra nya klasser GrE och GrF valde att inte sätta på SverigeSeriens obligatoriska dekaler. Därmed går de i enlighet med SverigeSeriens regelverk miste om sina inkörda poäng och får bara startpoäng i serien. Den här första gången var vi överseende och, si strid med samma regler, lät dem ta del av det fina prisbord vi har för alla pallplacerade trots dekalbristen, säger Roger Fransson ansvarig för både VOC Autoexperten Rally och SverigeSerien.
SverigeSerien har ordentliga prispallar. Autoexperten och VOC Autoexperten Rallys partners LiquiMoly, Hankook och Brembo ansvarar för det. En dunk LiquiMoly 10-60 Racingolja till alla klassvinnare. En smart däckpump från Hankook till alla andrapristagare. Och ett Brembo-stylat beachset komplett med väska till alla som tog tredje pris. Alla pallpriser värda cirka 1000-1200:- styck.
I premiärtävlingen stod SverigeSerien för 40% av alla startande, det är glädjande men med stor säkerhet kommer ändå SverigeSerien att utvecklas och växa ändå mer allteftersom att denna nystartssäsong går.
Det var tuffa tag och stora utmaningar i tävlingen. Mer en 20% brutna och flera bilar som kräver omfattande plåtarbeten innan de är redo att tävlas i igen talar sitt tydliga språk.
I VOC Autoexperten Rally Elit A/B var det stabil körning av Magnus ”Linkan” Lindqvist och CoDriver Fredrik Rudmalm, båda med Laxå MK som klubbadress som ledde hela vägen till seger. Linkan släppte lite på tempot för att säkra segern på dagens sista två sträckor. Då var comebackande veteranen Lars Ohlsson, som vanligt med Göran Widell vid sida inte sen att plocka två sträcksegrar. Både Lars och Göran kör för SMK Vingåker. Stärkta av detta slutade Lars och Göran på en tredje plats. Välkomna tillbaka i VOC och stort grattis till framgången. Vi utgår från att ni nu parkerar er Appendix Opel så att vi får se mycket mer av er i SverigeSerien. Mellan Linkan och Lars på en fin-fin andraplats körde Marcus Johansson, Fredriksbergs MK med Amanda Widerström, MSK Hammaren till höger om sig in. Placeringen en stor bedrift då Marcus kör onotat, dvs bara på det han och Amanda ser. Imponerande! Speciellt imponerande på de här väldigt svåra vägarna. Tuffare var det för såväl fjolårets totalsegrare i SverigeSerien Elit A/B Jonas Karlsson som fjolårets totaltvåa Tim Palmqvist som båda rullade i Flen och med det har mycket att göra i garaget.
Ännu tätare batalj i VOC Autoexperten Rally C.
Robin Persson från Munkfors MC med CoDriver Johan Wedin från Fryksdalens MK ledde längre den tuffa bataljen i C. Men med en rejäl spurt på dagens sjätte och sista sträcka så passerade Rikard Andersson vägledd av Sara Agelsjö, båda SMK Örebro till seger med bara dryga två sekunder. Grattis Rikard och Sara till en succépremiär i SverigeSerien. En av klassens åldermän Sune Johansson med Andreas Sandberg vid sin sida, båda tillhörande Storfors MK körde in på en stabil tredjeplats i den här tuffa klassen.
Hårda tag också i nya SverigeSerien Grupp F.
Som bekant är SverigeSerien från och med i år också öppen för tävlande i Grupp E och Grupp F. I Grupp F var Daniel Suvala, SMK Nyköping med Theo Bergsten, Forshaga MC suveräna. Rakt igenom jättefina tider även om man slog av lite på tempot på dagens sista sträcka för att säkra hem segern. Unge Maximus med det i rallykretsar så uppfordrande efternamnet Joge tävlande för Finspångs MS och vägledd av Johan Stigh, VÖMK jagade och tog sträckseger men bara med en enda tiondel på SS2 för att sedan kröna dagen med två tydligare segrar på dagens två sista sträckor när Daniel och Theo öppnade dörren lite på glänt. Pontus och Zandra Blom med klubbadress Katrineholms MK in på en stabil tredjeplats. Jobbigt i klassen för Emil Carlsson och Magnus Nilsson, också tävlande för Katrineholm som jagade ordentligt med riktigt snabb tid på SS1 men där rallyt tog tyvärr abrupt slut redan på SS2.
Tydligt uppdelat i SverigeSerien Grupp E.
I SverigeSerien likaledes alldeles nya Grupp E klass så var resultatlistan tydligt avdelad. I slutmål radade klassen upp sig tydligt på var sin minut. Och med en enda lite avvikelse så såg det exakt lika ut på alla de sex enskilda sträckorna. Snabbast i klassen var Arvid och Jakob Thunström tävlande för SMK Nyköping. Kenneth och Peo König, Katrineholms MK respektive SMK Vingåker in på en lika tydlig andraplats. På tredje plats körde Linnea Wingqvist och Maja Björnell tävlande för VÖMK in. Jättekul med fler tjejer i rallysporten, en av få sporter som verkligen är 100% könsneutral. Hoppas vi får se mycket mer av er i SverigeSerien också, Linnea och Maja. Med er enda korrekt dekalade bil i klassen så plockar ni maximala 30 poäng i serien. Starkare start än så kan man inte få.
Dagens kanske allra mest glädjande besked och besked med eftertryck kom i SverigeSeriens Juniorklass, dvs bland ungdomsrallyförarna. Dessa ungdomar som alla gör helt ofattbara bedrifter utan körkort och utan noter. En klass som klass- och SverigeSerie-ansvarig brukar kalla serien viktigaste, svenskt rallys framtid. Rakt igenom extremt imponerande prestationer.
Redan i fjol utnämnde jag Varbergs MK´s Emil Salomonsson till en supertalang. Han kör inte bara fort utan det är även det rena och okomplicerade sättet som han kör på som imponerar. I Flen var Emil för dagen med pappa Roger i högerstolen helt omutlig. Han vann alla sträckor. Man ska inte jämföra mellan klasser men i det här fallet är det ett närmast ett måste. Emil körde in på en FJÄRDE tid totalt av ALLA VOC ekipage, alltså även räknat seniora A, B och C förare. Vad ska man säga? Bakom Emil presterade Ville Hartzell, Norrköpings MK vägledd av Robin Norling från SMK Nyköping också imponerade tider. Och bara lite mindre imponerande är Simon och Jonas Lindfors, Eskilstuna MK´s prestation på tredje plats. Oliver Fernros från SMK Hedemora bröt tyvärr redan på SS2 efter att ha presterat en kanontid, faktiskt andra tid i klassen på dagens första sträcka. Vad månde bliva? Oj vad kul det ska bli att följa dessa unga fantomer under resten av säsongen och längre fram än så i deras karriärer.
Med detta lägger vi Violenrallyt och en jättefin premiär i SverigeSerien anno 2026 till handlingarna. Vi lyfter på hjälmen och tackar Flens MK för ett kanonarrangemang. Nästa anhalt för SverigeSerien är Ljungby och Midsommardansen den 30 maj. Väl mött!
» Pressrelease från VOC Autoexperten Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2026-05-05 18:58:06
|
|
Solberg drar ifrån i Rally Chile BioBio, tung krasch stoppade Carlbergs JWRC jakt.
Lördagen avverkad i Rally Chile BiBio, Oliver Solberg och Elliott Edmondson - de gillade den långa sista sträckan i loppen. När det sista kunde tas ut av däcken vann de åter sträckan och drygade ut ledningen.
Oliver toppar nu rallyt inför söndagens fyra sträckor med 19,1 sekunder mot sina teamkamr...Publicerad: 2026-09-12 22:45:38
Grahn snabbast i MKK Rundan - Carlberg tvåa.
MKK Rundan hos MK Kopparberg avgjordes när de 30-talet körde sträckan Lövfallet på 14km dubbelt under lördagen, genom de två åken toppade Fredrik Grahn som med enkelthet vann 4wd klassen.
Tvåa totalt hittar vi Hugo Carlberg, B-föraren som vann 2wd för A/B-förare 3,7 sekunder före Tim Palmqvist. B...Publicerad: 2026-09-12 20:40:56
SM brons till Flodin & Bergsten, nu läggs hjälmen på hyllan.
Patrik Flodin och Göran Bergsten körde för seger i 2026-års SM-final och såg ut att lyckas. Men några hundra meter från målet på näst sista sträckan tog det stopp och de kammar istället hem SM-brons.
– Gasvajern gick av, så det var tyvärr färdigkört för vår del, sa Patrik.
Patrik Flodin,...Publicerad: 2026-09-12 18:44:43
Norsk seger i South Swedish Rally för Nordiska mästerskapet.
Del i South Swedish Rally för Nordiska Mästerskapet dit sex ekipage gick för start, den 22-åriga norskan Kristiane Hvaal Engh i Skoda Fabia R5 vann rallyt.
Tre minuter bakom sågs Erik Andersson som vann trimmade 2wd klassen före Stefan Hjalmarsson. Trea totalt Hjalmar Petersson som snabbaste Stan...Publicerad: 2026-09-12 18:35:36
Solberg fortsatt i topp - tätt i Junior WRC, Carlberg har guldläge!
Sebastien Ogier styrde upp tempot när Rally Chile BioBio inledde andra dagrn, två raka sträcksegrar innan Oliver Solberg kontrade och vann den tredje, 28,3km långa Maria las Cruces.
Solberg åter i 10,1 sekunds ledning.
Solberg och Elliott Edmondson hade fått Elfyn Evans närmare sig under ...Publicerad: 2026-09-12 17:38:21
Kalle, Tobias, Isak, Arvid och Daniel svenska mästare - South Swedish Rally är avgjort.
Årets Rally SM säsong är över, snabbast totalt i South Swedish Rally var Kalle Gustafsson som från start hade hård kamp med Tom Kristensson, men när Skåningen försvann hade Kalle öppen väg mot seger. Kalle och Jim Hjerpe säkrade segern 1:41,7 minut före Kenny Stavbom som stod emot attacken från Adam...Publicerad: 2026-09-12 16:28:56
Solberg leder, Andersson femma i WRC2 & guldläge för Carlberg - följ lördagen i RallyChile BioBio.
Sträckorna Pelun, Lota och Maria las Cruces på 15, 26 och 28km körs med start från klockan 14:08 idag, morgontid för Rally Chile BioBio men eftermiddag här hemma i Sverige.
Vid 18-tiden är de tävlande genom sträckorna och tillbaka för halvtimmans service - omstart vid 20-tiden när de tre sträckor...Publicerad: 2026-09-12 12:59:20
Tom eller Victor, vem vinner nästa veckas TV-Sväng?
I fjol firade SMK Hörby 60 år som arrangör av TV-Svängen och följaktligen är det den 19 september, dags för den 61:a upplagan. En snudd på unik prestation av klubben som inte har många motsvarigheter i vårt land.
I fjol samlade TV-Svängen runt 120 tävlande medan det i år varit lite trögare berätt...Publicerad: 2026-09-12 12:08:10
South Swedish Rally efter ss8, Kalle i topp.
Åtta sträckor av South Swedish Rally avverkade i Rally SM finalen, fyra för fredagen och nu en första vända på lördagens sträckor. Manfallet har varit stort, hälften av gårdagens åtta brutna startade om, vid lördagens halvtid var listan uppe i 12 bilar på 48 startande.
Kalle Gustafsson leder rall...Publicerad: 2026-09-12 11:26:48
SSR avslutar SM 2026 - Rally Lima inleder 2027 med 11 mil special!
I helgen avslutas året Rally SM, den 23:e januari startar nästa säsong. Då är det Rally Lima hos Lima MS som sparkar igång säsongen.
Vintertävling väntar, som vanligt kompakt hos Lima MS - planen för rallyt innebär 11,5 mil special och bara 9,8 mil transport!
Bland annat blir det en helt ny st...Publicerad: 2026-09-12 09:16:51
|
|
Tidigare nyheter:
Solberg fortsatt i topp - tätt i Junior WRC, Carlberg har guldläge!
Kalle, Tobias, Isak, Arvid och Daniel svenska mästare - South Swedish Rally är avgjort.
Solberg leder, Andersson femma i WRC2 & guldläge för Carlberg - följ lördagen i RallyChile BioBio.
Tom eller Victor, vem vinner nästa veckas TV-Sväng?
South Swedish Rally efter ss8, Kalle i topp.
SSR avslutar SM 2026 - Rally Lima inleder 2027 med 11 mil special!
Följ lördagens rallyn med SSR, Addinolsprintar, MKK-Runda och Rally Chile BioBio.
Solberg leder Rally Chile BioBio efter fredagen - Carlberg femma i Junior WRC.
Kristensson, Johansson, Arvidsson, Ingesson, och Levin leder South Swedish Rally.
Solberg leder i Rally Chile BioBio efter tre sträckor - sträckseger för Carlberg!
Mittsverigesprinten SMK By Night #5 under söndagen med Rally, Racing och Rallycross.
Följ fredagen i South Swedish Rally och Rally Chile BioBio.
7-klubbars i Brukssvängen med 50-talet bilar.
50:e South Swedish Rally, 48 SM-åkare går för final.
Katsuta överlägsen på shakedown - Solberg och Carlberg sparade däck.
Calle har vittring på JWRC-guldet, men vill slippa räkna.
WebTV live från shakedown för WRC Rally Chile BioBio klockan 16:00!
Tablå, Rallyradio & WebTV från South Swedish Rally.
30-talet åkare för lördagens MKK Runda.
Full fart mot Rally Sweden 2027, ny bansträckning tar form.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV-tablå för helgens WRC Rally Chile BioBio. » Katsuta överlägsen på shakedown - Solberg och Carlberg sparade däck. » WRC final utan Toyota, Hyundai och M-Sport? » Henning Solberg gör B-Zero debut i rallyskogen - instegsklassen växer i Norge. » Oliver Solberg har inte gett upp kampen om VM-titeln. » Solberg siktar på nya framgångar i Rally Chile, om vägarna och Chiles rallypassion. » Solberg leder i Rally Chile BioBio efter tre sträckor - sträckseger för Carlberg!
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång. » Fullt startfält när E-Cupen avslutar året med Skilling 50. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
|
|
|
|
|