NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© LeoVegas WRT.
© LeoVegas WRT.
Lyckad BRC debut för Fredrik och Morten.
Åhlin fick till en drömstart i Brittiska Rally Mästerskapet.
PRESSRELEASE

Fredrik Åhlin slutade tvåa i första deltävlingen av det Brittiska rallymästerskapet 2016.

Fredrik Åhlin och hans kartläsare Morten Abrahamsen kom till premiären för det Brittiska rallymästerskapet med hög förväntan, men visste att de skulle möta hårt motstånd.

Teamet kom till start med ett starkt självförtroende efter framfarten i Rally Sweden, men hur skulle de stå sig mot konkurrenterna i premiärtävlingen Mid Wales Stages?
”Vi visste att Elfyn Evans, som vann Rally Sweden i sin klass och dessutom har mycket bilkörning med sig från en full säsong i stora kungaklassen WRC förra året, skulle komma att bli en tuff utmaning för oss, sen har man alltid de lokala matadorerna som man inte har en aning om” berättar Fredrik.

Första etappen startade på lördag kväll med två sträckor i mörker. Den första sträckan och rallyts längsta med 26 km kördes på klassiska Sweet Lamb.
”Vi visste att det skulle bli tufft att utmana Elfyn på hans bakgård där de flesta sträckorna kördes, och Sweet Lamb är dessutom hans favoritsträcka, så att bli tvåa bakom honom kändes ändå rätt okej” fortsätter Fredrik, som redan på nästa sträcka tog sin första sträckseger.
”Det kändes riktigt bra och jag kan lova att jag sov gott den natten” sa en belåten Fredrik efter första dagens tävlande.

Söndagen började också på ett strålande sätt. Fredrik och Morten vann de två första sträckorna och gick upp i totalledning inför lunchuppehållet.
”Vi är självklart jätteglada och mer än nöjda men vi är också realistiska, vi kör på Elfyns hemmaplan och på hans favoritsträcka igen direkt efter lunch och det kommer bli mer än tufft för oss” berättade Fredrik.
Det visade sig rätt, Elfyn tog i och satte bästa tid och med bara en sträcka kvar beslöt sig Fredrik och Morten sig för att bara bevaka sin andra plats i rallyt.
Fredrik och Elfyn stod i en klass för sig, trea totalt kom Tom Cave.
”Vi är självklart supernöjda men har man varit uppe i totalledningen så känns det ändå lite surt. Man vill ju vinna! Men vi tänker i första hand på hela mästerskapet och kommer att fortsätta köra med insidan av skallen och inte satsa allt på ett kort. Många sträckor återstår innan mästerskapet är över” avslutar Fredrik.

Nästa deltävling är Circuit of Irland den 8-9 april, årets första asfaltsrally – som blir nästa utmaning för team CA1 Sport och Fredrik och Morten.

Resultat Mid Wales Stages.
1. Elfyn Evans / Parry Craig 1.08.14,3
2. Fredrik Åhlin / Morten Abrahamsen 1.08.31,4
3. Tom Cave / Morgan James 1.09.41,1


» Pressrelease från Fredrik Åhlin.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rallye Vosges Grand-Est:[Resultat]
Skilling 500:[Resultat]
Staffanstorps Festivalracet:[Resultat]
Hammarbacken:[Resultat][Info]
Trollsprinten:[Resultat]
Hammarbacken - träning:[Resultat]
SM Jyväskylän Kesäralli:[Resultat][Tidsplan][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Southern Ohio Forest Rally:[Resultat][Karta]

Publicerad: 2016-03-08 16:55:19






Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
© emotorsport.seFörsta dagen med tre sträckor avverkade i franska Rallye Vosges - Grand-Est - 4e Opel GSE Rally Cup - trea och tvåa har Calle och Torbjörn Carlberg varit genom dagen i sin tävlingsdebut med nya Opel Mokka GSE.

Sträckseger med åtta sekunder tog Timo Schulz på andra sträckan, något som byggde margi...

Publicerad: 2026-06-13 21:49:35


2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
© emotorsport.seSkilling 500 hos Skillingaryds MK med Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien till start med 110-talet bilar. Fem olika sträckor stod på programmet - fina och utslagsgivande sträckor där avslutningen var en ny sträcka, en riktigt SM-sträcka. De stora regnmängderna som hotat höll s...

Publicerad: 2026-06-13 21:07:58


Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Trollsprinten hos SMK Trollhättan och Arena Hedeäng - två åk på sträckan och seger för Heidi Ryrlén i debuten med Ford Fiesta Rally2. Bästa tid båda vändorna, tvåa ses 4wd konkurrenten Urban Andersson som hade 7,5 sekund upp vid målgång.
- Jag backade i målsvängen på båda sträckorna, har justera...

Publicerad: 2026-06-13 19:21:34


Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
© emotorsport.seStörst med 120-talet åkare i listan är Skilling 500 hos Skillingaryds MK - start och mål i Värnamo i år där Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien kör deltävling. Fyra mil på fem sträckor väntar under dagen.

Ragundadalens RC arrangerar Hammarbacken, där åks det u...

Publicerad: 2026-06-13 05:54:54


Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
© emotorsport.seDen 26–27 juni väntar rallyfest i Värmland när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs som deltävling fyra i Rally-SM 2026. Samtidigt väntar ett spännande upplägg när tävlingen kombineras med SM-veckan i Karlstad och direktsändningar i SVT.

Rally Killingen är tillbaka i Rally-SM för första gången se...

Publicerad: 2026-06-12 13:25:34


Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
© emotorsport.se- Vi har jobbat på med Rally Askersund och idag har vi fått färdigt tävlingsbeslut och på måndag kommer inbjudan ut, berättade Andreas Haraldsson i Rönne MK nöjt under torsdagen.

Vi jobbar på med planering och allt runt omkring, banan blev lite över 50km special på totalt sex sträckor, fyr...

Publicerad: 2026-06-12 11:27:35


Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
© emotorsport.seSMK Trollhättan arrangerar Trollsprinten, en sträcka som går två gånger ger 7,4km special för de närmare 40-talet tävlande.

Otrimmat klart störst, närmare 22 av bilarna med Tomas Sjöberg, Felix Holmsten, Kim Rickard Pettersson, Mattias Ekberg och Felix Nordenfors genom klassen.

Fjorton bilar f...

Publicerad: 2026-06-12 09:10:38


120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
© emotorsport.seStörst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...

Publicerad: 2026-06-12 05:54:36


Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...

Publicerad: 2026-06-11 20:15:31


80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
© emotorsport.seAnmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...

Publicerad: 2026-06-11 18:13:31


Tidigare nyheter:
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
SverigeSerien får egen profil.
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.