|
 Fullbokat på KAK Midnattssolsrallyt. PRESSRELEASE
Anmälningar från fem världsdelar är rekord, likaså i antalet föranmälda, hela 212 stycken.
- Oerhört glädjande, säger Wilhem Douglas, KAK.
Ännu återstår nästan en vecka innan anmälan stänger.
Redan innan anmälan öppnade till årets KAK Midnattssolsrally fanns en föraning om succé. Den 26 april fanns beviset svart på vitt då 107 ekipage anmält sig redan första dygnet. Det var en ökning från rekordåret 2018 med hela 30 procent.
Ännu återstår en vecka innan anmälan stänger och hela 210 ekipage har anmält sig, och det från fem världsdelar.
-För oss är det oerhört glädjande att intresset är så stort för årets tävling, säger Wilhelm Douglas, KAK.
Bland anmälningarna finns ekipage från Afrika, Australien, Nordamerika, Sydamerika och Europa. Här finns en hel del meriterade engelsmän men även några snabba finnar och det finns alla möjligheter för internationella kamper inom klasserna och kanske även i kampen om totalsegern.
KAK Midnattssolsrallyt 2019 är en hyllning till 1984 års rallyvärldsmästare och örebroaren Stig Blomqvist. Stig är som vanligt försiktig i förhandsspekulationerna men kommer att köra en potent Porsche 911.
Anmälan till årets tävling stänger den 19 maj, därefter startar gallringsprocessen.
-Vi har oerhört hög kvalitet bland de anmälda och därför blir det extra svårt att gallra i år. Vi ska göra allt vi kan för att få ett så brett och så bra startfält som möjligt.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2019-05-14 16:46:14
|
|
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Störst med 120-talet åkare i listan är Skilling 500 hos Skillingaryds MK - start och mål i Värnamo i år där Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien kör deltävling. Fyra mil på fem sträckor väntar under dagen.
Ragundadalens RC arrangerar Hammarbacken, där åks det u...Publicerad: 2026-06-13 05:54:54
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Den 26–27 juni väntar rallyfest i Värmland när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs som deltävling fyra i Rally-SM 2026. Samtidigt väntar ett spännande upplägg när tävlingen kombineras med SM-veckan i Karlstad och direktsändningar i SVT.
Rally Killingen är tillbaka i Rally-SM för första gången se...Publicerad: 2026-06-12 13:25:34
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
- Vi har jobbat på med Rally Askersund och idag har vi fått färdigt tävlingsbeslut och på måndag kommer inbjudan ut, berättade Andreas Haraldsson i Rönne MK nöjt under torsdagen.
Vi jobbar på med planering och allt runt omkring, banan blev lite över 50km special på totalt sex sträckor, fyr...Publicerad: 2026-06-12 11:27:35
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
SMK Trollhättan arrangerar Trollsprinten, en sträcka som går två gånger ger 7,4km special för de närmare 40-talet tävlande.
Otrimmat klart störst, närmare 22 av bilarna med Tomas Sjöberg, Felix Holmsten, Kim Rickard Pettersson, Mattias Ekberg och Felix Nordenfors genom klassen.
Fjorton bilar f...Publicerad: 2026-06-12 09:10:38
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Störst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...Publicerad: 2026-06-12 05:54:36
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500. Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...Publicerad: 2026-06-11 20:15:31
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Anmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...Publicerad: 2026-06-11 18:13:31
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
Efter en stark premiär i Nederländerna väntar nu nästa utmaning för 18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm. Den 13–14 juni körs den andra deltävlingen i helelekriska ADAC Opel GSE Rally Cup när serien gästar Rallye Vosges Grand-Est i Gérardmer, Frankrike.
Tillsammans med kartläsar...Publicerad: 2026-06-11 14:23:45
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen. Ragundadalens RC arrangerar tävling i Hammarbacken som Racing Special, bana på 1250m som går med ett träningsåk följt av två i tävling. Totalt 65 bilar där närmare 44 är rallyåkare bakom ratten.
Störst är Standardklassen med 21 bilar där Dan Hoff och Pether Lindblom är två av grupp F åkarna - mot...Publicerad: 2026-06-11 12:00:28
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Jari-Matti Latvala har ett hektiskt schema, jobbet som teamchef i Toyota ställs allt mer åt sidan där Juha Kankkunen hoppar in som ersättare. Latvala har själv kört fem tävlingar hittills i år, han jagar titlar i två historiska EM-serier - på asfalt och grus. Hittills har det blivit en seger i varje...Publicerad: 2026-06-11 09:00:18
|
| |