NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Succé på travet i Karlstad.
PRESSRELEASE

Publiken jublade när de tävlande i Midnattssolsrallyt avslutade tävlingen för historiska rallybilar med en superspecial på Färjestadstravet under söndagseftermiddagen. Sommarvädret lockade många att bekanta sig med både förare och bilar. Serviceplatsen gav alla ett tillfälle att komma nära ekipagen både de gamla bilarna i regularityklassen som kör på idealtid, och de snabbare historiska rallybilarna där det körs för allt vad tygen håller.

Den snabbåkande rospiggen Tony "Roten" Jansson från Almunge MK, hade inga problem att hålla de mer meriterade VM-åkarna bakom sig ända in till mållinjen på Färjestadstravet. Han avslutade tävlingen med ett spektakulärt hopp framför publiken på arenan, men just där var Stig Blomqvist snabbast.

– Det ska till mycket nu om någon ska vara före mig, sa Tony Jansson tre sträckor före mål, och han fick rätt för han tvålade till Stig Blomqvist med en dryg halvminut totalt.

– Vi har gjort en del bra resultat i Europa tidigare men det här är ett namnkunnigt startfält så jag kan inte var annat än nöjd fortsatte han efter målgången.

Stig Blomqvist i sin potenta Escort var full av beundran och hade inga ursäkter när han konstaterade att Tony ökade försprånget hela den avslutande dagen. Stig fick nöja sig med en andraplats, knappt fyrtio sekunder efter.

– Jag har aldrig haft en starkare Escort, berättade Stig, den här har ca 270 hästar men det har inte hjälpt. Roten åker helt enkelt skitbra, tyckte Mäster Blomqvist. Man kanske skulle ha varit med lite bättre i början, annars är det inte mycket att säga.

Fjolårsettan Björn Waldegård var nöjd med sin tredjeplats även om han var bekymrad över att de andra åkte så pass mycket fortare. Han hade segraren 1.18 före sig och till Stig var det över en halv minut.

– Jo, Roten åkte faktiskt ifrån mig redan för två år sedan i Midnattssolsrallyt så jag vet att han är ordentligt snabb. Jag skulle kunna säga att vi åker på gamla stötdämpare, men nej, jag har nog inget att skylla på egentligen, säger Björn.

– Arrangörerna har varit duktiga på att hitta fina vägar, avslutar han.

På fjärde plats kom ytterligare en gammal VM-förare, Ingvar Carlsson, som i en inlånad Escort körde snabbare och snabbare under tävlingen. Ingvar har inte kört en enda rallytävling de senaste tio åren så resultatet är imponerande. Han var inte fullt två minuter efter segraren Tony Jansson.

– Jag har försökt ta i, säger Ingvar Carlsson, så jag är nöjd med resultatet, det har ju gått bättre och bättre för varje dag.

Serviceplatsernas dragplåster, Mikael Persbrandt, startade tävlingen med en imponerande körning av Tema Tidö Slotts potenta Porsche. Efter några sträckor låg han 23: a, men det roliga tog slut efter en punktering. På söndagen, drabbades han dessutom av ett drivaxelbrott, så han tog sig till målet i Karlstad utom tävlan. Väl där blev han utmanad av Mr X på den avslutande superspecialen. Och Persbrandt vann.

I klassen regularity blev det en händelserik sista dag med många omkastningar i toppen. Bara det norska segerparet Kjell Gudim/Tom Granli behöll sin plats i täten, 45 prick före paret Walter Olofsson/Hans Sylvan.

– Det är nog bara flax, trodde segraren Kjell Gudim, vi har ju hållit på i 35 år, och jag är äldst, så det var min tur nu.

Olofsson/Sylvan gick ut den sista dagen med en ny kunskap. Gårdagens besvikelse över resultatet kanske kunde tillskrivas rullgruset.

– Ja, vi har kommit på att det kan skilja många meter när drivningen av trippmätaren går på framhjulen, förklarade Sylvan, efter att ha legat sömnlös några timmar. Det kan bero på allt rullgrus vi hade igår.

Under söndagen tog paret Åsmund Kleve/Jan Egil Jenssen i en Volvo Amazon 123 GT flera kliv uppåt i listan och blev till slut trea.

– Jag tror vi var bäst på dagens tre första sträckorna. Det var dagens skryt, skrattade Åsmund Kleve vid målgången.

Skådespelaren Eva Röhse, aktuell i höstens film Rallybrudar, fullföljde tävlingen på ett mycket hedrande sätt tillsammans med rutinerade Maria Andersson. De placerade sig på 31:a plats bland de 38 som tog sig i mål.

– Det här har varit jätteroligt. Jag skulle kunna åka till Vilhelmina och tillbaka, tror jag, skrattar Eva Röhse, det är så kul med regularity - det borde alla testa.


Preliminärt slutresultat efter tredje etappen av Midnattssolsrallyt 2008:

Historiskt rally: 1) Tony Jansson, Almunge MK, Ford Escort RS2000, 1.38.36,9, 2) Stig Blomqvist, HRCR, Ford Escort RS1800, +0.33,4, 3)Björn Waldegård, MK Rimo, Porsche Carrera RS, +1.18,3, 4) Ingvar Carlsson, SMK Nyköping, Ford Escort, +1.54,9, 5) Magnus Wigren, Arlövs MC, Porsche Carrera RS, +3.03,7, 6) Gert Blomqvist, Vetlanda RRC, Peugeot 504 Coupé V6, +3.42,8, 7) Torsten Andersson, MK Rimo, Opel Ascona, +4.28,5, 8) Christer Steen, Svärdsjö MK, Saab V4, +5.04,2, 9) Bosse Sundin, Dals MK, Volvo 142, +6.12,9, 10) jan Hagberg, Kinds MK, Opel Ascona A, +6.41,7.

Regularity: 1) Kjell Gudim/Tom Granli, NO, VW 1303 S, 298 prick 2) Walter Olofsson/Hans Sylvan, Saab 99 EMS, 248 pr 3) Åsmund Kleve/Jan Egil Jenssen, NO, Volvo Amazon 123 GT, 369 pr 4) Kjell Nilsen/Tom Guldbrandsen, NO, Porsche 911T, 460 pr 5) Reinhard Blombach/Helmut Putsch, DE, Volvo PV 544, 479 pr.


» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
© emotorsport.seTill helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.

Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...

Publicerad: 2026-06-10 12:01:05


Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
© emotorsport.seHalva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...

Publicerad: 2026-06-10 09:01:09


Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
© PG Rallybilder.Svenska Sprintserien rullade vidare med deltävling 5–6 när Ljusdals MS arrangerade Kåtmyra Racet under helgen. Två intensiva tävlingsdagar bjöd på jämna fajter, snabba tider och flera förare som visade toppform i jakten på viktiga poäng i serien.

Rallybilar 2WD – A-förare.
Mikael Gullinde...

Publicerad: 2026-06-10 05:54:22


SverigeSerien får egen profil.
Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...

Publicerad: 2026-06-09 17:43:36


Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
© emotorsport.seNu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.

Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...

Publicerad: 2026-06-09 13:03:18


Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.

Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...

Publicerad: 2026-06-09 09:01:13


Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
© emotorsport.seDen tidigare rallystjärnan Patrik Sandell, juniorvärldsmästare i rally, är nu klar för att representera Sverige i Defender Trophy, en internationell offroad- och äventyrstävling där fysisk uthållighet, navigering och teamwork står i fokus.

Den 12–14 juni reser Patrik tillsammans med två teamkamra...

Publicerad: 2026-06-09 05:48:05


Foto från Tjustknäppen.
© emotorsport.seUnder lördagen arrangerade Tjust MK deltävling i Bilsport Rally Cup och Östergötlands DM-serie - tävlingen Tjustknäppen med totalt fyra varierande sträckor. Populär tävling med 90-talet startande.

Arrangörsklubbens Magnus Johansson i Volvo 240 vann tävlingen efter en hård kamp i skogen under dage...

Publicerad: 2026-06-08 21:08:39


Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Det var som vanligt stenhårda fajter i alla klasser när Nya SverigeSerien fortsatte årets serie i Ljungby. I högsta VOC klass Elit A/B var det Emil Karlsson med Alexander Svensson i Codriversätet som tog hem segern. Olle Andersson och CoDriver Tobias Andersson tog hem segern i VOC C. I Grupp F så im...

Publicerad: 2026-06-08 17:59:14


Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Onotade rallyserien körde under lördagen årets tredje deltävling, Enerco Malmjärn Runt hos Hofors MS. Vi tar en snabb titt i tabellen efter helgen och kikar hur läget ser ut inför kommande deltävlingar, närmast Engh Mek Rallyt hos Bärke MK den 15:e augusti.

För trimmat 2wd ser vi Peter Johansson,...

Publicerad: 2026-06-08 09:01:11


Tidigare nyheter:
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
Sprintserien kör vidare, nu tävlingshelg i Ljusdal.
Stage Event Skållerud centrum för Rally Killingen & SM Veckans Rallysprint.
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
Full fart och dramatik i Borlänge – Sprintcupens andra helg avgjord.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.