|
 Sydsvenska Mästerskapet flyttar till Ryd för deltävling två. PRESSRELEASE
Sydsvenska Mästerskapets andra deltävling arrangeras av Ryds MK och har det klassiska namnet Vilda Ryd Racet. Många är de förare som genom åren upplevt vägarna runt orten som mer vilda än tema och gjort skäl för namnet. Jag som sitter vid tangenterna har upplevt detta på plats vid många tillfällen sedan sjuttiotalet och flera gånger överraskats av oväntade stenar och kurvor till glädje för de som säljer lösa delar till hjulupphängningar och karosseri. Klockan 10 nu på lördag den 26 april skickar tävlingsledaren Anna Brantlid ut de drygt 160 startande på en bana med sex specialsträckor på sammanlagt 44 km. Det faktum att tävlingen också ingår i Svenska Rallycupen och 1300 Rally Cup gör att startande kommer från stora delar av södra och mellersta Sverige. Volymen och i vissa fall favoriterna finns dock bland de drygt 60 ekipagen från Småland och de nästan 40 från Södra distriktet, Skåne och Blekinge.
I de fyra klassen hittar vi flera av de som tog framskjutna placeringar i första tävlingen i Simrishamn men givetvis också många ny namn.
I ungdomsklassen tillhör det grundprincipen att förare kommer och går. Åldern tar ut sin rätt och förarna får lämna klassen. Detta blir väldigt tydligt då vinnaren från Simrishamn. Ludvig Fransson, Vimmerby, nu lämnar klassen och är C-förare. Så nu flyttas favoritskapet över till föregående tvåan Hannes och Jörgen Brorsson från hemmaklubben Ryd. Fyran i tabellen Rasmus Persson har också hemmaplansfördel och också en av Smålands mest rutinerade kartläsare Marcus Sund i högerstolen. Femman i SSM Lucas Martinsson/Marie Lindblad från Älmhult finns också i förhandstipsen. Glädjande för rallysporten i Småland är att alla sex startande har klubbadresser i detta distrikt.
4WD ser de tre av de främsta i serien på startlinjen. Ettan Robin Adolfsson, Wäxjö, trean Martin Jakobsson, Kolsva samt femman Tobias Pettersson, Gränna har denna gång betydligt fler meriterade konkurrenter men ändå alla möjligheter att förbättra sina positioner.
Standardklassen har en från förra tävlingen omnämnd dark horse genom Emil Karlsson, Södra Sunnerbo, han vann då C-klassen och är nu anmälda som B-förare. Snabbt marscherat för Ungdomsföraren från 2024. I den sammanslagna klassen finns flera av de bästa i Standard A (Grupp E) och Standard B (Grupp F/VOC) med i startlistan. David Pettersson, Asarum, och Hampus Larsson, Kristianstad, delar ledningen i klassen. Tvåa är Jesper Larsson Odenmalm och treor Anton Johansson, Wäxjö och Emil Degerman, Älmhult. De är alla på plats liksom fyran Andras Hovind, Enköping.
2WD slutligen. I denna klass kommer det nästan 30 ekipage till start. Några starka namn har tillkommit sedan förra tävlingen i Simrishamn. André Nygren, MK Ratten samt Christopher Zeijlon, Skillingaryd kommer säkert att utmana de bäst placerade i SSM. Vi hoppas för publikens skull att de tre första i tabellen Per Eriksson, Kristdala, Jacob Johannesson, Gullabo och Thomas Grönberg, Oskarshamn fortsätter sin tiondelsstrid från förra tävlingen. Den var sevärd.
» Pressrelease från Sydsvenska Mästerskapet.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2025-04-24 18:53:48
|
|
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Störst med 120-talet åkare i listan är Skilling 500 hos Skillingaryds MK - start och mål i Värnamo i år där Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien kör deltävling. Fyra mil på fem sträckor väntar under dagen.
Ragundadalens RC arrangerar Hammarbacken, där åks det u...Publicerad: 2026-06-13 05:54:54
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Den 26–27 juni väntar rallyfest i Värmland när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs som deltävling fyra i Rally-SM 2026. Samtidigt väntar ett spännande upplägg när tävlingen kombineras med SM-veckan i Karlstad och direktsändningar i SVT.
Rally Killingen är tillbaka i Rally-SM för första gången se...Publicerad: 2026-06-12 13:25:34
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
- Vi har jobbat på med Rally Askersund och idag har vi fått färdigt tävlingsbeslut och på måndag kommer inbjudan ut, berättade Andreas Haraldsson i Rönne MK nöjt under torsdagen.
Vi jobbar på med planering och allt runt omkring, banan blev lite över 50km special på totalt sex sträckor, fyr...Publicerad: 2026-06-12 11:27:35
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
SMK Trollhättan arrangerar Trollsprinten, en sträcka som går två gånger ger 7,4km special för de närmare 40-talet tävlande.
Otrimmat klart störst, närmare 22 av bilarna med Tomas Sjöberg, Felix Holmsten, Kim Rickard Pettersson, Mattias Ekberg och Felix Nordenfors genom klassen.
Fjorton bilar f...Publicerad: 2026-06-12 09:10:38
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Störst för helgen är Skilling 500 där Skillingaryds MK arrangerar, där väntar fem olika sträckor på fyra mil för de närmare 121 i listan inkluderat fem föråkare och tre debutanter genom lördagen. Det tävlas för Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien.
Fem bilar ut i 4wd med Dansk...Publicerad: 2026-06-12 05:54:36
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500. Knappt har dammet hunnit lägga sig från Ljungby innan årets SverigeSerie avslutar vårsäsongen med Skilling 500. Arrangör är Skillingaryds MK men platsen för årets tävling är Värnamo. Och vilken tävling det kommer att bli. Det proffsiga gänget i Skillingaryd under ledning av Mats Bergman har redan in...Publicerad: 2026-06-11 20:15:31
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Anmälan för Thoréns i Kil Rally Killingen stängde just med 76 ekipage för Rally SM, lägg där till 11 i Inbjudningsklassen för 1300 Rally Cup. För lördagens avslutande rallysprint för SM-Veckan kommer wildcards in, bara två presenterade ännu där Calle Carlberg och Jari Liiten - både då för Internatio...Publicerad: 2026-06-11 18:13:31
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
Efter en stark premiär i Nederländerna väntar nu nästa utmaning för 18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm. Den 13–14 juni körs den andra deltävlingen i helelekriska ADAC Opel GSE Rally Cup när serien gästar Rallye Vosges Grand-Est i Gérardmer, Frankrike.
Tillsammans med kartläsar...Publicerad: 2026-06-11 14:23:45
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen. Ragundadalens RC arrangerar tävling i Hammarbacken som Racing Special, bana på 1250m som går med ett träningsåk följt av två i tävling. Totalt 65 bilar där närmare 44 är rallyåkare bakom ratten.
Störst är Standardklassen med 21 bilar där Dan Hoff och Pether Lindblom är två av grupp F åkarna - mot...Publicerad: 2026-06-11 12:00:28
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Jari-Matti Latvala har ett hektiskt schema, jobbet som teamchef i Toyota ställs allt mer åt sidan där Juha Kankkunen hoppar in som ersättare. Latvala har själv kört fem tävlingar hittills i år, han jagar titlar i två historiska EM-serier - på asfalt och grus. Hittills har det blivit en seger i varje...Publicerad: 2026-06-11 09:00:18
|
| |