|
 Succé för Pirelli Motorsport i Rally-SM. PRESSRELEASE
I helgens avgjordes den fjärde deltävlingen av 2015-års Rally-SM. Rally Askersund avgjordes på en dag över totalt åtta specialsträckor och de förare som körde på Pirellidäck la beslag på 12 av 18 stycken pallplaceringar.
Efter ett sommaruppehåll på tre månader så var det äntligen dags för en deltävling i Rally-SM igen. Rally Askersund som är den fjärde deltävlingen i 2015-års serie hade lockat 83 stycken ekipage till start som skulle ta sig an åtta krävande sträckor på totalt ca 90 km under lördagen. På plats fanns som vanligt TL-Racing/Pirelli Motorsport för att supporta den stora majoritet av förarna som hade valt att köra på Pirellidäck.
I snabbaste klassen Trimmat 4WD var det upplagt för en kamp mellan SM-ledaren Jerker Axelsson (Subaru Impreza S10 WRC) och 18-faldiga Svenska mästaren Mats Jonsson (Ford Escort WRC) båda på Pirellidäck och ytterligare 15 stycken ekipage. Snabbast på första sträckan var årets överraskning Patrik Åkerman ( Mitsubishi Evo 7) men redan på andra sträckan gick Jerker Axelsson om och började bygga upp en ledning efter halva rallyt. Men på femte och första sträckan efter lunchservicen så åkte han av vägen och bröt rallyt. Nu låg vägen öppen för Mats Jonsson som tog sin första seger i SM-sammanhang i år. Överraskande tvåa blev Patrik Johansson ( Mitsubishi Mirage R5) även han på Pirellidäck.
- Det var riktigt kul att vinna, de andra har ju börjat räkna bort mig men man kan att än. Nu försvann ju några av konkurrenterna men det är kul att man kan hänga med de nyare bilarna och yngre förarna, säger Mats Jonsson
I klassen Trimmat 2WD är det Pirelliföraren Tobias Söderqvist (Toyota Corolla) som dominerar Rally-SM totalt, i Askersund tog han sin fjärde raka seger !!!
Detta före en hårt jagande Leif Pettersson (Toyota Corolla) som fick nöja sig med en andraplats.
- Vi valde att köra Pirelli K8 (Supersoft) rakt igenom hela tävlingen och med en bra taktik så kunde vi göra en planerad stöt på sträcka sju som var hela 20 km lång. Med två nya framdäck och riktigt bra attack så kunde vi utöka vår ledning till 16 sekunder. Taktiken funkade exakt som vi hade planerat och inför sista sträckan som även är powerstage så skiftade vi bara fram och bak och kunde ta en seger på denna också, berättar en mycket nöjd Tobias Söderqvist.
I Otrimmat 4WD så trodde många att Niklas Hägg (Mitsubishi Evo 9) skulle vara dagens man att slå, men efter problem med bilen så tappade han tid. Istället så var det Algot Öberg (Subaru Impreza N14) som kunde vinna med dagens minsta marginal, endast 0,1 sekunder före tvåan. På en tredjeplats finner vi Kristoffer Karlsson (Mitsubishi Evo 9) som körde sin första SM-deltävling. Alla nämnda förare ovan körde på Pirellidäck.
- Helgen startade bra och vi levererade bra tider direkt från start och körde jämt hela dagen. Däcktestet förra helgen gav oss en hint hur vi skulle tackla Askersunds fina och hårda vägar och vi lyckades!! Karriärens första seger i en SM-deltävling känns otroligt kul och vi är grymt taggade inför nästa deltävling, berättar Algot Öberg
I Otrimmat 2WD så segrade Christoffer Jacobsson (Ford Fiesta R2), detta var Christoffers första poäng i årets SM-serie. Även han körde på Pirellidäck.
I JSM som är uppdelat i två klasser, en trimmad och en otrimmad klass så blev det norsk seger bland de otrimmade bilarna. Sindre Furuseth ( Renault Twingo R2) vann före Jacob Jansson (Ford Fiesta R2), båda på Pirellidäck. Då Sindre inte får ta poäng i SM så betyder det att Jacob tog full pott.
- Det känns riktigt skönt med en vinst och vi är väldigt nöjda. Allt som allt gjorde vi en stabil insats. Vi fokuserade hela tiden på vår egen uppgift och körde vårt race när de andra jagade på bakifrån och det gav resultat, säger Jacob
Bland de trimmade bilarna i JSM så dominerade Pirelli-föraren Daniel Röjsel (Opel Corsa) tävlingen ända tills hans motor gav upp efter halva tävlingen och det blev en bruten tävling. På pallen finner vi däremot Pontus Lönnström ( Volvo 240) som gjorde en jättekörning och blev tvåa, detta trots att han tappade närmare halvminuten efter att fått stanna på en sträcka efter att bilen före hade åkt av vägen. På en tredjeplats finner vi ännu en Volvoförare, Emil Karlsson (Volvo 940). Båda körde på Pirelli och Pontus körde faktiskt med samma 4 st Pirelli K6 hela tävlingen.
» Pressrelease från Pirelli Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Midsommarpresent för många, SwedRally – utan katalysator.
Vi på SwedRally har sedan flera år diskuterat med Transportstyrelsen om att få ta bort katalysatorn på rallybilarna av säkerhetsskäl. Nu har vi fått klart att du kan tävla utan katalysator på bilar som är registreringsbesiktigade före 1 januari 1993, eftersom det då kom generella EU regler gällande ...Publicerad: 2026-06-19 12:24:01
SM Veckan Växjö 2027, rallysprint runt Åryd - 6km småländsk rallyväg med sten i kanterna.
På tisdag drar SM Veckan Sommar igång i Karlstad, och i början på februari går vinterns SM Vecka i Skövde. Lite drygt ett år bort från idag körs nästa SM Veckan Sommar, då är det debut i Småland när Växjö blivit värdort för arrangemanget med 29 sportgrenar.
Då är det start 28:e juni och målgång f...Publicerad: 2026-06-19 08:52:33
Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
Sveriges representant Patrik Sandell har säkrat en plats i världsfinalen av Defender Trophy 2026 efter en stark prestation i Les Comes, Spanien.
Deltagare från hela Europa ställdes inför utmaningar som prövade deras fysiska styrka, problemlösningsförmåga och skicklighet bakom ratten.
Defender ...Publicerad: 2026-06-18 17:54:40
GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
SM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.
Dani...Publicerad: 2026-06-18 13:31:19
Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.
Rallyt inled...Publicerad: 2026-06-18 08:54:04
EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
Två deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.
Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...Publicerad: 2026-06-17 09:01:40
WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
Det finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.
Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....Publicerad: 2026-06-17 05:44:01
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.
Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...Publicerad: 2026-06-16 11:27:32
Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
För ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.
Stån...Publicerad: 2026-06-16 08:58:11
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Tävlingen avgjordes över sj...Publicerad: 2026-06-15 13:27:05
|
|
Tidigare nyheter:
WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast. » 2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Fullt startfält när E-Cupen avslutar året med Skilling 50. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
|
|