|
  SM i virtuellt rally 2021 – anmälan öppen. PRESSRELEASE
Under 2020 växte den virtuella bilsporten explosionsartat. En trend som fortsätter hålla i sig. Förra årets premiär av virtuellt rally-SM lockade över 400 startande. Nu öppnar anmälan till årets SM-tävling i virtuellt rally.
SM i virtuellt rally är först ut av årets virtuella SM-tävlingar. Tävlingen körs i Dirt Rally 2.0 och kommer avgöras över fem deltävlingar med start den 8 april där deltagarna får räkna bort en tävling.
- Med den här tävlingen bygger vi nu vidare på det intresse som vi såg kring Virtuell bilsport under förra året, ett intresse som jag tycker vi såg redan på den lyckade SM-veckan i Sundsvall 2019, säger Niklas Falk från utskottet i virtuell bilsport och tävlingsledare för SM-virtuellt rally.
Nytt för i år är att initiativet Tillsammans för fler i rörelse initierat av Riksidrottsförbundet och Svenska Spel skjuter till extra medel för att Svenska Bilsportförbundet ska kunna utveckla den virtuella bilsporten. Målet är att sänka tröskeln till rörelse och att skapa en idrottsrörelse där alla får plats, oavsett förutsättningar och ambitionsnivå.
- Virtuellt rally är ett väldigt fint exempel på hur Svenska Bilsportförbundet arbetar för att utmana synen på traditionell träning och tävling. Vi är så glada över att få vara med och stötta Svenska Bilsportförbundet i deras verksamhet för att få fler fysiskt aktiva. Det är också roligt att se hur gränserna mellan e-sport och mer traditionell idrott håller på att suddas ut, säger Linn Rydstedt, projektledare för Tillsammans för fler i rörelse på Svenska Spel.
Vinnaren av mästerskapet kan titulera sig svensk mästare och får ta emot sin, av Riksidrottsförbundet godkända, SM-medalj på Bilsportgalan kommande januari.
- Att kunna titulera sig svensk mästare är få förunnat inom hela Idrottssverige och att vi nu med andra året av SM i virtuellt rally etablerar den möjligheten tycker jag känns riktigt bra. Men förutom SM-guldet kommer vi framöver presentera fler fina delpriser, berättar tävlingsledaren Niklas Falk.
Dirt Rally 2.0 är kanske det mest klassiska simulatorspelet för rally som finns på marknaden just nu och det är även det som används när det även körs World Series i virtuellt rally. Utvecklingen inom simulatorspel har de senaste åren tagit stora kliv, något som gör att förare som normalt tävlar i rally, rallycross och racing använder sig av simulatorkörningen som en bra träning där internationellt framgångsrika förare placerat sig högt upp inom flera virtuella bilsporttävlingar. En av dem är Mattias Adielsson som har SM-guld i rally och som gärna skulle bli först med att ha guld både i rally och i virtuellt rally. Adielsson var med förra året och gör nu ett nytt försök på titeln.
- Det jag tycker är så kul med det här är att här kan alla vara med. Jag har saknat det där som många andra sporter har att bara ta en boll och passa lite. I bilsport och just rally som jag kör så finns inte det spontana och det är alltid förknippat med kostnader. Med e-sport så är det så mycket lättare för flera att vara med. Och det behövs inte värsta simulatorn utan funkar med ratt och pedaler vid köksbordet också, eller vanliga handkontroller, säger Mattias Adielsson som är ambassadör för initiativet Tillsammans för fler i rörelse.
Utöver mästerskapstävlingar finns det en stor växande skara förare som satsar mer och mer på att köra just virtuell bilsport där teamen inom virtuell bilsport blir fler och fler.
- Det stämmer och det har till en del att göra att vi nu även börjar få upp fler bra breddtävlingar och bra organiserade serier, det gör att fler känner sig lockade att prova. Alla vill inte kasta sig in i en SM-serie direkt. Det är precis som inom vanlig bilsport. En del vill bara tävla på skoj och andra har fokus på att bli bäst och vinna titlar. Med SM-tävlingarna som vi nu kan erbjuda samt att vi växer i breddtävlingar gör att fler hittar rätt när de vill börja tävla, avslutar Niklas Falk.
Anmälan öppnar idag den 26 mars och första deltävlingen körs med start den 8 april.
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2021-03-30 09:08:21
|
|
Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
Sveriges representant Patrik Sandell har säkrat en plats i världsfinalen av Defender Trophy 2026 efter en stark prestation i Les Comes, Spanien.
Deltagare från hela Europa ställdes inför utmaningar som prövade deras fysiska styrka, problemlösningsförmåga och skicklighet bakom ratten.
Defender ...Publicerad: 2026-06-18 17:54:40
GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
SM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.
Dani...Publicerad: 2026-06-18 13:31:19
Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.
Rallyt inled...Publicerad: 2026-06-18 08:54:04
EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
Två deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.
Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...Publicerad: 2026-06-17 09:01:40
WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
Det finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.
Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....Publicerad: 2026-06-17 05:44:01
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.
Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...Publicerad: 2026-06-16 11:27:32
Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
För ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.
Stån...Publicerad: 2026-06-16 08:58:11
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Tävlingen avgjordes över sj...Publicerad: 2026-06-15 13:27:05
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.
Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...Publicerad: 2026-06-15 11:24:05
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.
Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.
Sju av de totalt 14 ...Publicerad: 2026-06-15 08:58:30
|
|
Tidigare nyheter:
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast. » 2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Fullt startfält när E-Cupen avslutar året med Skilling 50. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
|
|