NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Kontinuitet ska öka bilsportens fart.
PRESSRELEASE

Kåge Schildt har precis inlett sitt fjärde år som ordförande i Svenska Bilsportförbundet. De tre senaste åren med exakt samma besättning i styrelsen.
– Det ger förutsättningar för ett konstruktivt och långsiktigt arbete, konstaterar han.
På det nyligen genomförda Förbundsmötet blev det omval på samtliga poster i styrelsen, liksom i valberedningen.
– Jag beundrar mina kamrater som avsätter så oerhört mycket tid. Det ger en enorm stadga i förbundet, säger Kåge Schildt.
.– Det ihop med den personal vi har, samt utskott, kommittéer och distrikt gör att framtiden ser ljus ut.
Den forne VVS-företagaren ser framför sig en aktiv sommar då han hoppas att de nya sportgrenarna Virtuell bilsport och Drifting lanseras stort.
– Våra klassiska grenar är fortsatt starka, men i takt med att nya företeelser dyker upp och tiderna förändras ska vi ta till oss det och skapa utrymme för nya tävlingsformer, menar han.
Drifting är en sådan. Där gäller det att köra sin bil på sladd genom en given banslinga.
– Nästan som biljakter på film, fast säkert och lättillgängligt för publiken utefter våra banor.
Virtuellt har många spelat länge i spelmaskiner och på datorer. Nu ska det bli officiellt sanktionerade tävlingar.
– Det blir bara en annan typ av ”fordon”, som väldigt många har tillgång till och där åldern inte har någon betydelse. Möjligen att de unga är mycket bättre på datorer än vi gamlingar…

De senaste åren har två ungdomar adjungerats till Bilsportens Förbundsstyrelse. Jörgen Andersson från Norrköping fortsätter, och får sällskap av Jenny Rönnlund, Kalix.
– Det är väldigt stimulerande. De är synnerligen engagerade i styrelsearbetet och tillför så mycket. Vi får också en naturlig kontaktyta ut till alla ungdomar ute i landet via dessa två.
Däremot missar han racingtalangen Alx Danielssons första test i en Formel 1 på Silverstone. Ett antal andra redan lovade engagemang står i vägen.
– Segern i World Series by Renault ger honom chansen och han kommer att förvalta den väl, det är jag övertygad om. Alx är den av våra talanger som kommit längst, och glädjande nog följer andra i spåret, säger Kåge Schildt.

Men det finns ljus i tunneln i flera andra avseenden också, till exempel i Rally-SM.
– Efter en nedgång kan vi nu glädja oss åt att Rally-SM är på rätt väg tack vare ett ökat samarbete mellan olika aktörer. Kan vi bara ge och ta, och hjälpas åt kommer den serien att åter nå stjärnstatus, säger han med övertygelse.
– Vi har också några exceptionellt duktiga rallyjuniorer som tävlar på hög nivå internationellt.
På hemmaplan väntar den andra ordförandekonferensen i höst, sedan premiären blev en sådan succé förra året.
– Det ger också ett fördjupat samarbete, både mellan olika distrikt och mellan distrikten och förbundsstyrelsen, säger Kåge.
Självklart blir det också en Bilsportmässa på Älvsjö. Den fjärde i ordningen.
– Men det är inte min förtjänst, utan den startade som en naturlig fortsättning på vårt samarbete med Förlag Albinson & Sjöberg. Men tillsammans med Galan är den en värdig avslutning på tävlingssäsongen.

Svenska Bilsportförbundets styrelse består av:
Ordförande Kåge Schildt, Åstorp
Vice ordförande Sören Johansson, Linköping
Vice ordförande Kenneth Thorén, Solna
Ledamot Hans Hillebrink, Upplands Väsby
Ledamot Carleric Johansson, Söderhamn
Ledamot Monica Möller, Helsingborg
Ledamot Pierre Ellison, Säffle.
Adjungerad ungdom Jörgen Andersson, Norrköping, och Jenny Rönnlund, Kalix
I valberedningen ingår Ann-Sofie Hanéll, Broby (ordförande), Iréne Nygren, Hede, samt Danne Pettersson, Bro.


» Pressrelease från Svensk Bilsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
© emotorsport.seSM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.

Dani...

Publicerad: 2026-06-18 13:31:19


Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© Privat.Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.

Rallyt inled...

Publicerad: 2026-06-18 08:54:04


EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Tidigare nyheter:
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.