|
 Öppen klass och bra förutsättningar för årets Finnskogsvals. PRESSRELEASE
MK Ratten kör sin ca 8 mil långa rallytävling Finnskogsvalsen den 13 januari. I dagsläget, med ca 1 vecka kvar av anmälningstiden, ser förutsättningarna riktigt bra ut inför tävlingen. Prognosen spår kommande kyla och snö, så det väntas bli fina vintervägar med bra isbotten!
Då den öppna klassen varit ett saknat inslag så kommer vi återinföra den till årets tävling.
- Det finns många åkare som efterfrågar recce och möjlighet att få träna egen notskrivning i dagsläget. Detta är ett sätt att till godo se deras önskningar, säger Sven Täppers.
Den öppna klassen kör utom tävlan, men är en bra möjlighet för genomkörning innan exempelvis Rally Sweden som körs i området under februari.
Årets Finnskogsvals kommer att bestå av hederliga klassiska sträckor som inte körts i Finnskogsvalsen på många år, men som tidigare använts både i VM sammanhang. Rallyt inleds med tre sträckor i dagsljus, efter serviceuppehållet i Torsby körs de två sista sträckorna i mörker.
- Det kommer bli lite som "Rally förr", säger Sven Täppers. Det blir ingen nattkörning då mörkret kommer relativt tidigt i januari, men alla förare i startfältet kommer få känna på mörkerkörning, något vi inte är alltför vana med i dagens rallyskog. Det blir utmaning både för förare och kartläsare!
» Pressrelease från MK Ratten.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-12-29 12:36:27
|
|
Midsommarpresent för många, SwedRally – utan katalysator.
Vi på SwedRally har sedan flera år diskuterat med Transportstyrelsen om att få ta bort katalysatorn på rallybilarna av säkerhetsskäl. Nu har vi fått klart att du kan tävla utan katalysator på bilar som är registreringsbesiktigade före 1 januari 1993, eftersom det då kom generella EU regler gällande ...Publicerad: 2026-06-19 12:24:01
SM Veckan Växjö 2027, rallysprint runt Åryd - 6km småländsk rallyväg med sten i kanterna.
På tisdag drar SM Veckan Sommar igång i Karlstad, och i början på februari går vinterns SM Vecka i Skövde. Lite drygt ett år bort från idag körs nästa SM Veckan Sommar, då är det debut i Småland när Växjö blivit värdort för arrangemanget med 29 sportgrenar.
Då är det start 28:e juni och målgång f...Publicerad: 2026-06-19 08:52:33
Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
Sveriges representant Patrik Sandell har säkrat en plats i världsfinalen av Defender Trophy 2026 efter en stark prestation i Les Comes, Spanien.
Deltagare från hela Europa ställdes inför utmaningar som prövade deras fysiska styrka, problemlösningsförmåga och skicklighet bakom ratten.
Defender ...Publicerad: 2026-06-18 17:54:40
GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
SM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.
Dani...Publicerad: 2026-06-18 13:31:19
Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.
Rallyt inled...Publicerad: 2026-06-18 08:54:04
EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
Två deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.
Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...Publicerad: 2026-06-17 09:01:40
WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
Det finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.
Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....Publicerad: 2026-06-17 05:44:01
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.
Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...Publicerad: 2026-06-16 11:27:32
Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
För ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.
Stån...Publicerad: 2026-06-16 08:58:11
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Tävlingen avgjordes över sj...Publicerad: 2026-06-15 13:27:05
|
|
Tidigare nyheter:
WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |