NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© @World.
© @World.
Pontus och Jonas körde hårt, utmanades av teamkollegan Rovanperä men vann!
Andra raka VM-segern för Pontus Tidemand.
PRESSRELEASE

Efter en riktig rysare till kamp blev det slutligen rallyesset Pontus Tidemand som segrade i ett stenhårt Rally Argentina.
- En skön seger efter en tuff helg, de här poängen kan komma att bli värdefulla för mästerskapet, säger han.

Rally Argentina, grusrallyt som sticker ut bland de övriga i VM-serien, är lika känt för sina svårigheter som för sina storslagna miljöer. På de mjuka sandiga vägarna med luriga stenar och de snirklande bergsvägarna, båda kantade med hundratusentals rallyfans, handlar det till stor del om klok körning och att ta sig igenom varje sträcka med bilen hel.

Fjolårsmästaren i WRC 2, Pontus Tidemand, är ute efter att försvara sin och SKODA Motorsports titel och för att göra det är målsättningen givetvis att kamma hem så bra resultat som möjligt från varje tävling man deltar i. Farten och vinnarskallen finns där, men i de här riktigt tuffa tävlingarna spelar även tålamod och taktik in.

Pontus och kartläsaren Jonas Andersson inledde Rally Argentina på bästa sätt med att knipa ledningen redan på fredagen och höll hårt i den fram till lördagen. Teamkamraten i SKODA Motorsport, den unga finländaren Kalle Rovanperä, tryckte på ordentligt och tog täten med Pontus strax bakom.
- Teamet vill att vi på ett säkert sätt skulle ta oss igenom dagen utan att pusha så vi såg till att vara på rätt sida riskmarginalen. Att brassa på vid fel tillfälle kunde ha äventyrat inte bara tävlingen utan också mästerskapet så vi höll oss i skinnet, förklarar Pontus, som innan lördagen var över såg till att svara på pressen från Rovanperä och tog tillbaka viktiga sekunder.

På finaldagen gick Pontus för seger med en rejäl attack och efter morgonens första sträcka hade han mer än halverat glappet till finnen. Men den intensiva kampen fick ett abrupt slut när Rovanperä körde av på rallyts näst sista stäcka. Pontus gick upp i ledning och med en marginal på nästan sex minuter till britten Gus Greensmith på andraplatsen, var det koncentration som gällde för att ta sig kontrollerat till mållinjen.
- Det här var en skön seger efter en tuff helg, säger en nöjd Pontus. Vi var med från den första metern och har kämpat i krävande förhållanden med bra motstånd. Det var synd att vi inte fick fortsätta fighten med Kalle (Rovanperä) hela vägen. Han har imponerat stort och det hade varit kul att få avgöra det på sista sträckan. Allt har stämt med bil och teamwork under hela tävlingen men idag när vi fick släppa på för fullt kändes det extra bra.

Utöver vinsten i WRC 2, toppade Pontus även den samlade klassen för R5-bilar, RC2, med sin andra SKODA-kollega Ole Christian Veiby bakom sig på andra plats. Totalt i rallyt blev det även en tiondeplats.

Inför tävlingen berättade Pontus att han siktade på att lämna Argentina i mästerskapsledning - ett mål han lyckas med. Tre tävlingar av sju är avklarade och hittills är han precis där han vill vara i sammandraget.
- Varje poäng är viktigt när resultatet ska räknas ihop i slutet av säsongen så maxpoängen härifrån kan bli betydelsefullt. Vårt jobb är att se till att SKODA säkrar titeln i både förarmästerskapet och teammästerskapet och med två segrar och en andraplats är vi på god väg. Året är fortfarande långt och konkurrensen är hårdare än någonsin så det finns inget annat än att fortsätta ge allt i alla tävlingar, säger Pontus.

Resultat Rally Argentina WRC 2:
1. Pontus Tidemand (SWE) 3:55:44.7
2. Gus Greensmith (GBR) +7:39.1
3. Pedro Heller (CHL) +9:02.9
4. Diego Dominguez (PAR) +15:50.6
5. Nil Solans (ESP) +37:43.9


» Pressrelease från Pontus Tidemand.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
ACON-Van der Spek Vechtdalrally:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2018-04-29 20:34:46






Midsommarpresent för många, SwedRally – utan katalysator.
© SwedRally.Vi på SwedRally har sedan flera år diskuterat med Transportstyrelsen om att få ta bort katalysatorn på rallybilarna av säkerhetsskäl. Nu har vi fått klart att du kan tävla utan katalysator på bilar som är registreringsbesiktigade före 1 januari 1993, eftersom det då kom generella EU regler gällande ...

Publicerad: 2026-06-19 12:24:01


SM Veckan Växjö 2027, rallysprint runt Åryd - 6km småländsk rallyväg med sten i kanterna.
© emotorsport.sePå tisdag drar SM Veckan Sommar igång i Karlstad, och i början på februari går vinterns SM Vecka i Skövde. Lite drygt ett år bort från idag körs nästa SM Veckan Sommar, då är det debut i Småland när Växjö blivit värdort för arrangemanget med 29 sportgrenar.

Då är det start 28:e juni och målgång f...

Publicerad: 2026-06-19 08:52:33


Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
© Defender Trophy.Sveriges representant Patrik Sandell har säkrat en plats i världsfinalen av Defender Trophy 2026 efter en stark prestation i Les Comes, Spanien.

Deltagare från hela Europa ställdes inför utmaningar som prövade deras fysiska styrka, problemlösningsförmåga och skicklighet bakom ratten.

Defender ...

Publicerad: 2026-06-18 17:54:40


GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
© emotorsport.seSM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.

Dani...

Publicerad: 2026-06-18 13:31:19


Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© Privat.Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.

Rallyt inled...

Publicerad: 2026-06-18 08:54:04


EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Tidigare nyheter:
WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.