NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Stenhårt och supertajt när VOC´s SverigeSerie avgjordes.
PRESSRELEASE

Gångna helg möttes Sverigetoppen i VOC traditionsenligt i Örebro och Rikspokalen. VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie skulle avgöras. Lika traditionsenligt blev det supertajt ända in till finaltävlingens allra sista PowerStage. Till slut var det Lukas Kindgren som fick kliva högst på pallen i Elit A med minsta möjliga marginal. Gustav Johansson dito i Elit B och Marcus Persson i Cup. Jacob Johannesson i Junior var faktiskt var klar segrare redan innan finaltävlingen.

När VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie kör sin traditionsenliga final i Örebro är det alltid tufft och tajt, men i år var det osannolikt tufft på flera håll och det ända in till årets avslutande specialsträcka som dessutom var en PowerStage med ytterligare max 5 poäng i potten.
– Det är osannolikt tufft att vinna SverigeSerien i VOC Mekonomen Rally, fattas bara annat då vi pratar den nationella toppserien i Sveriges utan konkurrens största rallyklass, säger klassansvarig Roger Fransson.

Lukas Kindgren högst på tronen i Elit A
Ett oerhört tajt tabelläge i Elit A bäddade redan innan tävling för en historisk fajt ända in till målsnöret.
– Och fajt blev det sannerligen. När dammet lagt sig så visade det sig att allt verkligen avgjordes på tävlingens och årets allra sista sträcka. Här var Lukas Kindgren 0,3 sekunder snabbare än Kristoffer Karlsson som jagade Lukas i tabellen och som vann klassen totalt i Örebro. Dessa ynka 0,3 sekunder var till slut det som avgjorde till Lukas fördel. Man måste verkligen se båda dessa herrar som segrare när det är så oerhört lite som skiljer.

Värdig vinnare till sist alltså Lukas Kindgren med Kristoffer Karlsson sniffande i nacken på en andra plats. Men det hände mycket mer i tabellen.
– Tvåa i tävlingen och vinnare på dagens PowerStage var Tobias Isaksson. Den sammanlagda poängen från detta räckte för att ta upp Tobias på pallen totalt i årets SverigeSerie, tre poäng före Dennis Askling på fjärde plats och Emil Andersson ytterligare en ynka poäng bakom på femte plats.

Tråkigt nog också en allvarlig olycka i Elit A.
– Unge och riktigt snabbe Joakim Ellner Landberg har klivit snabbt genom förarklasserna i år och startade nu i Elit A. Men tävlingen blev kort för Joakim och CoDriver Elina Svensson. Redan i slutet av första sträckan så åkte man av och vad jag kan förstå så rullande man sin VOC 240 in i ett träd i mycket hög fart. Riktigt, riktigt otäckt! Tävlingen stoppades förstås medan räddningspersonal kom till undsättning. Men mycket glädjande så kan vi konstatera att allt har gått efter omständigheterna väldigt bra och båda har fått lämna sjukhus efter undersökning. Har också fått rapport om att fokus nu är på att låna bil för att köra andra viktiga finaler de två närmsta helgerna. Underbart att höra!

Gustav Johansson vann komfortabelt serien i Elit B
Mannen för dagen i VOC Mekonomen Rallys lägre elitklass var Dan Rhodin. Han vann både tävlingen och inte minst så krossade han allt motstånd i klassen på dagens PowerStage.
– Eftersom att det tog en stund innan sträckan kunde stoppas efter Ellner Landbergs olycka så blev också de tre toppseedade förarna i Elit B hindrade vid olyckan. Därför fick dessa tre helt enligt regelverket konstruerade tider utifrån sina övriga resultat. Förhållanden var dock tydliga och detta hade lyckligtvis ingen inverkan på tävlingsresultatet och på Dannes tydliga seger i klassen.

Gustav Johansson har varit rena vinstlokomotivet i årets serie men med vetskapen om att det räckte för honom med de 10 poäng som fullföljd tävling garanterat ger så tog Gustav det ovanligt lugnt i Örebro och slutade på en tredje plats i tävlingen och för honom ovanligt mänskliga femte plats på dagens PowerStage.
– Full fart i Örbro hade däremot Rickard Gustafsson som inte kört full SverigeSerie i år. Men striden mellan honom och Dan Rhodin avgjordes på dagens avslutande PowerStage där Danne var drygt 10 sekunder snabbare och med detta i en klass för sig i Elit B.

Marcus Persson höll hela vägen och vann SverigeSeriens Cupklass
I Cupklassen hade Marcus Persson exakt samma guldläge som Gustav hade i Elit B. Och det förvaltade han på bästa möjliga sätt. Marcus körde till slut in som fyra i tävlingen och det räckte mer än väl till att säkra segern i serien. En säsong där Marcus gått från klarhet till klarhet avslutades väldigt proffsigt på ett balanserat sätt för att bevaka slutsegern totalt.
– Marcus jagades i serien av Mattias Hjalmarsson och som Mattias laddade i sin hemmatävling. Han öste på och vann med detta tävlingen komfortabelt med nästan 18 sekunder före Magnus Lindkvist på andra plats och Emil Huss på tredje.

Bara att lyfta på kepsen åt unga talanger som även hanterar taktik på ett alldeles föredömligt sätt.
– Vi kan inte lämna Cupklassen utan att också lyfta fram Marcus Jardler. Trots att han inte kunde köra finaltävlingen efter att polisen valt att ”låna” Marcus körkort en månad eller två till följd av en fortkörning så lyckas Marcus ändå bärga tredjeplatsen i den här stenhårda klassen. Kanske är jag tjatig när jag återigen lyfter att Jardler faktiskt kör en handikappanpassad rallybil och i normala fall tar han sig fram med rullstol efter en bilolycka för ett antal år sedan. Det är en i sanning imponerande prestation!

Jacob Johannesson i Svenskt Rallys verkliga plantskola
Juniorklassen i VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie är sedan 25 år svenskt rallys verkliga plantskola. Det är här man börjar om man vill nå någonstans med sitt rallyåkande. Listan kan göras hur lång som helst men om vi håller oss bara till de som just nu är riktigt på väg i sina internationella karriärer så kan vi även med den avgränsningen nämna Pontus Tideman, Emil Bergkvist, Tom Kristensson och Elias Lundberg.
– Om relativt unga Marcus och Gustav imponerade med att hantera situationen taktiskt fulländat i B och C så är det kanske ändå mer imponerade att blott 17 år gamla Jacob Johannesson gör detsamma i VOC Mekonomen Rally juniorklass. Han har imponerat stort hela året, och stänger serien avvägt med en andraplats och vinner med det klassens Juniorserie i stor stil. Jacob är en man, och Team Johannesson ett team, med en plan. Så håll ögonen öppna för det här namnet i framtiden.

Men det är i bara namnet Jacob Johannesson som ni ska lära er och hålla utkik efter.
– Klassen som producerar supertalanger på löpande band är riktigt på gång igen, det är ingen överdrift. Ni ska också lära er namnen Isak Vikman som vann finalen i Örebro och inte bara vann utan imponerade stort med tider som hade räckt riktig långt i både A och B, och det alltså utan körkort och utan noter, det tål att upprepas hur många gånger som helst för ser ni dessa unga fartfantomer ute i spåret så skulle ni aldrig tro detta.

Och inte räcker det att lära sig dessa två namn heller.
– Nej, ni ska också programmera in Tim Lagerstam och Oscar Östlund i era medvetanden. Tim körde in som klasstrea i Örebro och säkrade med det en andraplats i SverigeSerien totalt. Oscar Östlund var länge med i striden om pallplatserna men rullade på dagens sista sträcka och försvann därför ur resonemanget. Men Oscar har visat att han har vad som krävs och därför ska ni hålla koll även på honom.

VOC Mekonomen Rally, världmästarklassen.
Klassen har producerat en juniorvärldsmästare under året i-och-med Emil Bergkvists seger. Nästa i raden tror jag kommer att heta Elias Lundberg. Men om då nästa heter Jacob, Isak, Tim eller Oscar det står skrivet i stjärnorna.

Nestor Ingvar Nilsson säkrar guldet bland klassens seniorer
I år har vi valt att orda ganska lite om klassens silverryggar, seniorerna.
- I Örebro är det Joakim Larsson som vinner både klassen i tävlingen totalt och dagens PowerStage. Med det säkrar han också ett silver i SverigeSeriens seniorklass 2018. Men i den totala klassen är det ”som vanligt” inget att göra åt klassens nestor Ingvar Nilsson, mannen som kört VOC ända sedan klassen startade för 29 år sedan. Bara det är värt all respekt. Men att han sedan kör in som tvåa i finalen och dessutom vinner seniorklassen totalt i mogen ålder är riktigt imponerande.

Det är annat som imponerar också i seniorklassen.
– Trea både i finalen och i serien totalt är Sigfried Mayr med hustru Renate i högerstolen, imponerande i sig. Men allra mest imponerande är att Siggi och Renate bor ända nere i södra Tyskland och har inte bara långt till alla SverigeSerie deltävlingar utan är dessutom tvingade att åka färja för att komma hit. Ändå står de ofta på startlinjen när det vankas SverigeSerie. Imponerande!

Stort, stort grattis till alla topplacerare i det som är kanske landets allra svåraste serie att placera sig högt i.

Med det så stänger vi årets SverigeSerie. Vi återkommer inom kort med reportage från den utsålda, härliga fest och prisutdelningen som satte slutlig punkt för både SverigeSerie, SommarSerie och VinterSerie 2018.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
ACON-Van der Spek Vechtdalrally:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2018-10-09 06:32:01






Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
© Defender Trophy.Sveriges representant Patrik Sandell har säkrat en plats i världsfinalen av Defender Trophy 2026 efter en stark prestation i Les Comes, Spanien.

Deltagare från hela Europa ställdes inför utmaningar som prövade deras fysiska styrka, problemlösningsförmåga och skicklighet bakom ratten.

Defender ...

Publicerad: 2026-06-18 17:54:40


GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
© emotorsport.seSM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.

Dani...

Publicerad: 2026-06-18 13:31:19


Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© Privat.Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.

Rallyt inled...

Publicerad: 2026-06-18 08:54:04


EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Tidigare nyheter:
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.