|
 Flodin & Bergsten tackar vännerna, succén i Rally Vännäs. PRESSRELEASE
Fjolårets svenska mästare i den trimmade fyrhjulsdrivna klassen, Patrik Flodin, Ilsbo MK och hans co-driver Göran Bergsten, Forshaga MC, hade tänk ta ett sabbatsår. Men idag tackar de sin Fanclub och vännerna för att de istället ordnade med en comeback i den trimmade tvåhjulsdrivna klassen i Rally-SM. Patrik och Göran kammade hem segern i SM-premiären i Vännäs efter att ha vunnit samtliga nio sträcksegrar idag.
– Det är tur att man har snälla kompisar som har dragit ihop det här åt oss, säger Patrik.
Rally Vännäs drog igång igår kväll med en sträcka som kördes två gånger inne på ett industriområde. Patrik och Göran, som rattar en lånad Volvo 940 Grupp H, inledde lite trevande och låg inför dagens sträckor på fjärde plats.
– De sträckorna passade inte riktigt vår stora bil! Det var lite trixigt och jag lyckades få motorstopp. Men jag fick snabbt igång den. Nya tag i morgon, sa Patrik.
Idag höll de upp ett helt annat tempo och då var det ingen som kunde rå på dem. De kammade hem segern i dagens samtliga nio sträckor och vann rallyt med drygt en minut och fyrtiotre sekunder.
– Det var himla, himla skönt att få inleda där vi avslutade i fjol. Noterna sitter där de ska direkt. När vi rekade vägarna var det isigt och fint, så jag blev lite skakigt i morse när det kommit så mycket snö. Det gjorde det lite svårare, men det blev bättre under dagen. Jag har kunnat köra i mitt eget tempo hela rallyt, säger Patrik.
Både Patrik och Göran vill hylla alla som gjort deras start möjlig:
– Vi har så många att tacka för det här. Det var verkligen inte planerat att köra i år. Jag har så bra vänner som har löst det mesta åt oss. Och när motorn rasade på testet förra helgen ställde Kent Karlsson upp och lagade den på två dagar så att vi skulle kunna komma till start. Vi är så otroligt tacksamma, säger Patrik.
Göran håller med:
– Ja, vi är verkligen tacksamma för att vi kör i år med. Det är så mycket körglädje i bilen och kul att vara "Back to basic". Idag har det flutit på felfritt och varit en helt odramatisk för vår del. Vi har inte behövt tänja på några gränser, säger han.
Rally Vännäs, trimmat 2-wd (R3)
1. Patrik Flodin 1.11.30,0
2. Hampus Jakobsson +1:43,2
3 Kristian Johansson +2:02,8
4. Oskar Sundell +2:12,8
5. Nils Östgård +2:12,9
» Pressrelease från Patrik Flodin.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-02-29 18:30:23
|
|
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Tävlingen avgjordes över sj...Publicerad: 2026-06-15 13:27:05
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.
Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...Publicerad: 2026-06-15 11:24:05
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.
Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.
Sju av de totalt 14 ...Publicerad: 2026-06-15 08:58:30
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.
Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...Publicerad: 2026-06-15 05:54:19
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.
Stolpe ut f...Publicerad: 2026-06-14 20:06:18
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
I samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.
För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...Publicerad: 2026-06-14 14:10:41
Foto från Skilling 500.
Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien gästade Värnamo och Skillingaryds MK därifrån Skilling 500 utgick. Årets upplaga med fem fina sträckor som bjöd på högt tempo och en tvåhjulsdriven totalvinnare - Tim Liljegren satte segern med Volvo 240.
Tvåa totalt A-vinnaren Daniel Röj...Publicerad: 2026-06-14 12:24:48
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Femte deltävlingen för Finska mästerskapet, samtidigt tredje för Estniska mästerskapet, de båda mästerskapen samkör en tävling för att öka intresset och stärka kvalitén - helgens rally var SM Jyväskylä Ralli.
Segern totalt blev Estnisk, framtidsnamnet Jaspar Vaher som länge gjorde succé i Svenska...Publicerad: 2026-06-14 11:07:30
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken. Ragundalens RC arrangerade tävling i Hammarbacken, efter två tävlingsåk där enskilt bästa åk gällde som slutresultat tog Gerhard Sjökvist i Audi Quattro segern totalt på en tid av 57,5 sekunder. 2,3 sekunder bakom var Roger Westin som hade samma marginal bak till trean Micke Gälliner.
Trea totalt...Publicerad: 2026-06-14 10:26:21
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Det blev Blekingeseger under lördagens rallytävling i skogarna runt Värnamo. Årets Skilling 500, 53:e i ordningen, ingick i Smålands-DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Autoexperten Rally som lockade strax över 120 startande i både trimmade och otrimmade klasser. 39 kilometer specialsträcka fördelat...Publicerad: 2026-06-14 08:36:53
|
| |