NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Martin Hansson.
© Martin Hansson.
Pontus Tidemand och Morten-Erik Abrahamsen redo för Rally Arvika.
Plattan i mattan för Tidemand i hemmatävlingen Rally Arvika.
PRESSRELEASE

Det är äntligen dags för Värmland att stå värd för rally igen när den tredje deltävlingen i Rally-SM avgörs på klassiska vägar med basen i Arvika. Pontus Tidemand kommer återigen till start i en EKS Skoda Fabia Evo och planerar att bjuda hemmapubliken på en hejdundrande show i rallyskogarna.

Rally Arvika är ett välkommet inslag i årets Rally-SM. På vägar av typisk Rally Sweden-karaktär med allt från svåra krön och trixiga svängar till ruskigt snabba sektioner, är det upplagt för en tuff kamp mellan Sveriges främsta rallyelit.
- Jag ser verkligen fram emot helgen, säger Pontus. Det är alltid lika speciellt att få köra på hemmaplan med familj, vänner, sponsorer och supportrar på plats. De senaste tio åren har det oftast bara blivit en gång om året, under Rally Sweden, så det blir kul att få göra det i lite varmare väder och ännu närmare min hemstad Charlottenberg.

På programmet står nio specialsträckor som sammanlagt uppmäter dryga åtta fullfartsmil som ska köras under fredag och lördag. Tävlingen startar med två sträckor på fredagskvällen, varav en är en publiksträcka på Westombanan där man lätt kan följa ekipagen på nära håll. På lördagen väntar något längre sträckor i värmlandsskogarna och även om Pontus är obekant med merparten av Rally Arvikas sträckor, finns det en av lördagssträckorna han är extra taggad för.
- Hammarshöjden, SS 5, det blir en riktig hemmasträcka för mig. Den första delen av den har jag tidigare använt som teststräcka och jag kan lova att det är en av världens roligaste vägar att köra! Det är också min motorklubb SMK Eda som ansvarar för den.

Start och mål är centralt beläget på torget i Arvika och där får man chansen att ta del av förar- och teampresentationer i samband med starten. Serviceplatsen är även den lättillgänglig i Folkets Park, inte långt från centrumkärnan.
- Jag har inte tävlat sen SM-premiären i Boden i januari, men jag hoppas att snabbt komma in i det ändå. Det blir nog lite av en folkfest i Arvika när rallyt kommer till stan och det är peppande bara det. Vi är många som är beredda att slåss om segern så i bästa fall kan vi bjuda publiken på en jämn fight hela vägen fram till mål, säger Pontus, som också denna gång har sällskap av rutinerade kartläsaren Morten Erik Abrahamsen i högerstolen.


» Pressrelease från Pontus Tidemand.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
ACON-Van der Spek Vechtdalrally:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2022-06-09 10:48:18






Midsommarpresent för många, SwedRally – utan katalysator.
© SwedRally.Vi på SwedRally har sedan flera år diskuterat med Transportstyrelsen om att få ta bort katalysatorn på rallybilarna av säkerhetsskäl. Nu har vi fått klart att du kan tävla utan katalysator på bilar som är registreringsbesiktigade före 1 januari 1993, eftersom det då kom generella EU regler gällande ...

Publicerad: 2026-06-19 12:24:01


SM Veckan Växjö 2027, rallysprint runt Åryd - 6km småländsk rallyväg med sten i kanterna.
© emotorsport.sePå tisdag drar SM Veckan Sommar igång i Karlstad, och i början på februari går vinterns SM Vecka i Skövde. Lite drygt ett år bort från idag körs nästa SM Veckan Sommar, då är det debut i Småland när Växjö blivit värdort för arrangemanget med 29 sportgrenar.

Då är det start 28:e juni och målgång f...

Publicerad: 2026-06-19 08:52:33


Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
© Defender Trophy.Sveriges representant Patrik Sandell har säkrat en plats i världsfinalen av Defender Trophy 2026 efter en stark prestation i Les Comes, Spanien.

Deltagare från hela Europa ställdes inför utmaningar som prövade deras fysiska styrka, problemlösningsförmåga och skicklighet bakom ratten.

Defender ...

Publicerad: 2026-06-18 17:54:40


GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
© emotorsport.seSM-Ledande Daniel Suvala tillsammans med kartläsare Lucas Karlsson tar båten över till Finland och kommer till start i HYA Center Ralli i Tampere dem 4:e juli. Tävlingen avgörs på 5 mil special, och är i regel en testtävling för världseliten inför kommande VM-tävling, Secto Rally Finland.

Dani...

Publicerad: 2026-06-18 13:31:19


Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© Privat.Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.

Rallyt inled...

Publicerad: 2026-06-18 08:54:04


EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Tidigare nyheter:
WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.