NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Flat-Out media agency.
© Flat-Out media agency.
Opel Corsa Rally4 i Junior EM här för Mille Johansson.
Efter VM-succén, Mille Johansson går för guld i Rally-EM.
PRESSRELEASE

18-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm leder Junior-VM i rally efter sin sensationsartade seger i Rally Sweden i Umeå för en månad sedan. Med sin första VM-seger i bagaget, siktar nu Mille och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika mot guld i årets Junior-EM.

Rally Sweden gick helt klart över förväntan. Det var min första tävling i en fyrhjulsdriven bil, och först gången i en VM-tävling. Vi hade gjort mycket, och framför allt ett bra jobb, med förberedelserna innan tävlingen. Vilket gjorde att vi kom väl förbereda, säger Mille Johansson.

Trots segern i Rally Sweden och ledning i Junior-VM fortsätter Mille och Johan följa sin långsiktiga plan, och kommer under året köra EM-serien för juniorer. Planen, som tagits fram tillsammans med Motorsportakademin, omfattade ett inhopp i VM för att mäta sig med världseliten och få viktig erfarenhet inför framtiden. Medan EM från början vart de huvudsakliga målet med säsongen.

Mille kommer fortsätta sitt långa och framgångsrika samarbete med teamet IKsport Racing från Slovenien, som kommer driva den tvåhjulsdrivna Opel Corsa Rally4 de ska tävla med i årets EM. Mille gjorde sina första tester för teamet redan 2021, och har tävlat tillsammans med IKsport i två säsonger.

Jag ser fram emot årets EM-säsong. Det är många nya tävlingar som vi inte har någon erfarenhet ifrån, och ett startfält som ser riktigt konkurrenskraftigt ut. Vi gör en full säsong i en helt ny Opel Corsa och fortsätter vårt fina samarbete med IKsport. Där vi bland annat kommer få köra Opeln på grus som vi inte gjort tidigare, fortsätter Mille.

Jag ser väldigt positivt på årets EM-säsong. Jag har tänkt och analyserat mig själv och andra saker från fjolårets säsong, för att komma ännu starkare tillbaka 2024, tillägger Johan.

Årets Junior-EM avgörs över sex deltävlingar, med start i Ungern i mitten av april och final i Polen i mitten av oktober. Den tredje deltävlingen, 13-15 juni, avgörs på hemmaplan i Sverige med Royal Rally of Scandinavia i Karlstad. Mille och Johan tog sin bästa placering i EM under fjolåret i Värmland, där dom utmanade om pallplatserna.

En av årets stora höjdpunkter är EM på hemmaplan i Karlstad. Vi hade bra fart där förra året, och i år känns det som vi byggt upp ytterligare mer fart. Det är alltid kul att få köra i Sverige med bra stöd från publiken, och det känns som det ger en extra boost i självförtroendet, säger Mille.

Självklart är det den tävlingen jag ser fram emot mest. Att få åka EM ännu en gång i Värmland är riktigt kul. Jag har ju största delen av vänner och familj i Värmland, så riktigt kul att få visa vad vi egentligen håller på med, säger Johan.

Efter ett utmanande, men lärorikt, år i Junior-EM under 2023 siktar Mille och Johan nu på att fightas om mästerskapstiteln.

Vi körde EM hela förra säsongen som ett läroår inför detta år. Vi har siktet inställt på guld, avslutar Mille.


» Pressrelease från Mille Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2024-03-08 10:35:56






Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
© emotorsport.seI samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.

För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...

Publicerad: 2026-06-14 14:10:41


Foto från Skilling 500.
© emotorsport.seSydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien gästade Värnamo och Skillingaryds MK därifrån Skilling 500 utgick. Årets upplaga med fem fina sträckor som bjöd på högt tempo och en tvåhjulsdriven totalvinnare - Tim Liljegren satte segern med Volvo 240.

Tvåa totalt A-vinnaren Daniel Röj...

Publicerad: 2026-06-14 12:24:48


Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
© emotorsport.seFemte deltävlingen för Finska mästerskapet, samtidigt tredje för Estniska mästerskapet, de båda mästerskapen samkör en tävling för att öka intresset och stärka kvalitén - helgens rally var SM Jyväskylä Ralli.

Segern totalt blev Estnisk, framtidsnamnet Jaspar Vaher som länge gjorde succé i Svenska...

Publicerad: 2026-06-14 11:07:30


Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Ragundalens RC arrangerade tävling i Hammarbacken, efter två tävlingsåk där enskilt bästa åk gällde som slutresultat tog Gerhard Sjökvist i Audi Quattro segern totalt på en tid av 57,5 sekunder. 2,3 sekunder bakom var Roger Westin som hade samma marginal bak till trean Micke Gälliner.

Trea totalt...

Publicerad: 2026-06-14 10:26:21


Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
© Sara Mejving.Det blev Blekingeseger under lördagens rallytävling i skogarna runt Värnamo. Årets Skilling 500, 53:e i ordningen, ingick i Smålands-DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Autoexperten Rally som lockade strax över 120 startande i både trimmade och otrimmade klasser. 39 kilometer specialsträcka fördelat...

Publicerad: 2026-06-14 08:36:53


Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC i samarrangemang med Staffanstorps Motorförening där det sågs fyra klassvinnare topp fem totalt. Jörgen Lundgren i fältets enda 4wd vann totalt.

2,5 sekunder bakom totalt tog Joacim Kristiansson målgång, han som vinnare i 2wd för A-förare, i k...

Publicerad: 2026-06-14 07:46:24


Tidigare nyheter:
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.