|
 Premiären avklarad för Sjölander, på pallen! PRESSRELEASE
Då var det klart – SM premiären för 2009 och SM premiären för klass N4.
Efter några nervösa veckor så var det i helgen äntligen dags för årets första SM deltävlingen Värmland Runt. Tävlingen som i år var en SM variant av Svenska Rallyt som numer bara är VM vartannat år.
Nytt i år är inte bara bilen utan även att Håkan min kartläsare sen några år beslutat att han skall trappa ner lite på sitt kartläsande efter snart 25 år i högerstolen. Tillsammans med Håkan har jag haft 2 fantastiska år med 2 JSM guld, 1 SM guld och 1 SM silver plus många fina resultat i FordCupen och i BRC i England.
Kartläsare i helgen var Emil Axelsson. Emil åker i vanliga fall med Patrik Sandell i PWRC med Skoda / Red Bull teamet. Emil kanske åker med mig någon mer tävling beroende på hur deras program kommer att se ut i år
Sträckorna i helgen var bara kända klassiska Svenska Rally vägar med Vargåsen och Colins Crest som sista sträcka på topp.
Första sträckan var Super Specialen på Färjestads Travbana som kördes som enda sträcka på
Fredags kvällen med mycket folk på läktarna. En sträcka som ställt till det ordentligt för mig tidigare, FordCup finalen 2007, då jag blev stående i målet med ett bortslaget hjul och en topp 3 plats i Cupen som smälte bort i snön. Med mycket nerv kom vi runt dom 1,9 km som 5:a i klassen.
På Lördagsmorgonen var då dags för första etappen, Lesjöfors, Rämmen, Sundsjön och Sprinten, bara klassiska vägar. Vägarna var mycket svårkörda, moddiga utan någon riktig botten och bjöd på många aha upplevelser.
Till lunchuppehållet kom vi in som 2:a bil i klassen nästan en minut efter Jocke Nyman, men före förra årets SM topp Tommy Vestlund, Hasse Gustafsson, Tomas Thunström och Jimmy Joge som vann SM-guldet förra året.
Efter en välbehövlig lunch så var det dags att ge sig ut på andra etappen med sträckorna Hara, Torntorp och Vargåsen, även dom snabba och välkända sträckor från Svenska Rallyt.
Efter Hara sträcken som gick kanon, 2:a i klassen och trea totalt, började det kännas bättre, vi började få upp självförtroendet lite mer.
Torntorp gick utan problem och innan sista sträckan var den stora frågan hur fort vi skulle våga åka över Colin Crest där Hirvonen Ford, har rekordet i längd hopp på runt 40 m.
Max 120 sa Emil som provat förr.
Efter att smugit över lyftet i lite över 100-110 så var det bara kilometern kvar till mål på sista Specialsträckan.
Gissa om det var skönt att se målflaggan och känna att vi klarade av den första SM tävlingen i den större N4 klassen.
Att vi sedan lyckades så bra är helt fantastiskt, 2:a i klassen och 5:a totalt är ett resultat som jag är mer än nöjd med och som ger mersmak inför kommande tävlingar.
Nu gäller det att ladda om för Hudiksvall och Lima i Supercupen så att jag får lite mer tävlings mil innan det bär av till England i slutet på Mars. Nästa SM är South Swedish Rally som går i Maj.
» Pressrelease från Team Sjölander Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.
Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...Publicerad: 2026-06-15 11:24:05
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.
Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.
Sju av de totalt 14 ...Publicerad: 2026-06-15 08:58:30
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.
Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...Publicerad: 2026-06-15 05:54:19
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.
Stolpe ut f...Publicerad: 2026-06-14 20:06:18
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
I samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.
För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...Publicerad: 2026-06-14 14:10:41
Foto från Skilling 500.
Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien gästade Värnamo och Skillingaryds MK därifrån Skilling 500 utgick. Årets upplaga med fem fina sträckor som bjöd på högt tempo och en tvåhjulsdriven totalvinnare - Tim Liljegren satte segern med Volvo 240.
Tvåa totalt A-vinnaren Daniel Röj...Publicerad: 2026-06-14 12:24:48
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Femte deltävlingen för Finska mästerskapet, samtidigt tredje för Estniska mästerskapet, de båda mästerskapen samkör en tävling för att öka intresset och stärka kvalitén - helgens rally var SM Jyväskylä Ralli.
Segern totalt blev Estnisk, framtidsnamnet Jaspar Vaher som länge gjorde succé i Svenska...Publicerad: 2026-06-14 11:07:30
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken. Ragundalens RC arrangerade tävling i Hammarbacken, efter två tävlingsåk där enskilt bästa åk gällde som slutresultat tog Gerhard Sjökvist i Audi Quattro segern totalt på en tid av 57,5 sekunder. 2,3 sekunder bakom var Roger Westin som hade samma marginal bak till trean Micke Gälliner.
Trea totalt...Publicerad: 2026-06-14 10:26:21
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Det blev Blekingeseger under lördagens rallytävling i skogarna runt Värnamo. Årets Skilling 500, 53:e i ordningen, ingick i Smålands-DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Autoexperten Rally som lockade strax över 120 startande i både trimmade och otrimmade klasser. 39 kilometer specialsträcka fördelat...Publicerad: 2026-06-14 08:36:53
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace. Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC i samarrangemang med Staffanstorps Motorförening där det sågs fyra klassvinnare topp fem totalt. Jörgen Lundgren i fältets enda 4wd vann totalt.
2,5 sekunder bakom totalt tog Joacim Kristiansson målgång, han som vinnare i 2wd för A-förare, i k...Publicerad: 2026-06-14 07:46:24
|
| |