|
 Nyhetsbrev inför deltävling 7, Marknadsnatta. PRESSRELEASE
Till årets avgörande i Skänninge kommer cupgänget taggade, 12 Suzuki bilar finns anmälda till finalen, Marknadsnatta. Kommer gör bara nästan hela gänget, för Cupledaren själv, Ola Strömberg, har som sedan tidigare känt inte möjlighet att delta utan håller tummarna på annat håll för att Niklas Östmark inte förmår sig plocka för många poäng i årets sista deltävling.
För att Ola skall kunna bli cupmästare i kavaj så krävs det alltså att paret Östmark byter ut sitt hitintills sämsta poäng resultat, 14 poäng från Kvarnturen, till en 27 poängare denna gång då bara fem resultat får räkas i sluttabellen. Visst kan det gå vägen för Östmarks för i Skänninge slåss cupåkarna om 50 poäng samanlagt, tio för var sträcka samt tio för slutresultatet men fler än 23 poäng i en tävling har Östmark inte tagit sedan vintern så läget är helt öppet.
Dock är det många som kommer att indirekt vilja hjälpa Ola Strömberg på sin jakt efter en cuptitel. Regerande mästarparet, far och son, Victor Windahl och Dino Karlsson, har själva en teoretisk chans att behålla mästartiteln och kommer inte att spara på krutet. Vinner man alla sträckor och således tävlingen så kommer man upp i samma poäng som Strömberg/Ålund nu har. Att detta inte alls är omöjligt har Ola visat senast i Nora och tidigare gjorde cupgeneralen Lars Jonsson detsamma i Motalas tävling.
Övriga har inte med cupsegern att göra men kommer säkert att kämpa för allt vad tygen håller för att göra så bra ifrån sig som möjligt. Jonsson/Wretemark kommer säkert revanschsugna efter den mindre lyckade Åtvidabergstävlingen, nu med nyriktad bil och på hemmavägar. Dom är klara segeraspiranter liksom Gruvrundevinnaren Niklas Pettersson som i sin tur är revanchsugen efter sin prestation senast i Nora. Unga talangerna Per Wilén/Viktor Larsson m.fl. får vi inte heller glömma bort i snacket om topplaceringarna i finaltävlingen.
Som ni förstår så finns det många möjligheter och få enkelt förutsägbara scenarion inför cupfinalen i Skänninge. Säg är inte det precis så som en finaltävling skall vara eller?
I Junior Suzuki Cup är det dock redan avgjort, klara mästaren Jesper Ödberg med Anders Andersson i högerstolen, bjuder dock upp till kamp mot cuptvåorna, Rasmus Lundh och Emanuel Karlborg i finaldrabbningen. Båda dessa ungdomsåkare har fått kökort under året och kommer säkert göra livet surt för seniorerna 2011. I ungdomsklassen återfinns också Andreas och Tommy Andersson som säkert vill vara med i matchen.
» Pressrelease från 1300 Rallycup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.
Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...Publicerad: 2026-06-15 11:24:05
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.
Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.
Sju av de totalt 14 ...Publicerad: 2026-06-15 08:58:30
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.
Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...Publicerad: 2026-06-15 05:54:19
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.
Stolpe ut f...Publicerad: 2026-06-14 20:06:18
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
I samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.
För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...Publicerad: 2026-06-14 14:10:41
Foto från Skilling 500.
Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien gästade Värnamo och Skillingaryds MK därifrån Skilling 500 utgick. Årets upplaga med fem fina sträckor som bjöd på högt tempo och en tvåhjulsdriven totalvinnare - Tim Liljegren satte segern med Volvo 240.
Tvåa totalt A-vinnaren Daniel Röj...Publicerad: 2026-06-14 12:24:48
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Femte deltävlingen för Finska mästerskapet, samtidigt tredje för Estniska mästerskapet, de båda mästerskapen samkör en tävling för att öka intresset och stärka kvalitén - helgens rally var SM Jyväskylä Ralli.
Segern totalt blev Estnisk, framtidsnamnet Jaspar Vaher som länge gjorde succé i Svenska...Publicerad: 2026-06-14 11:07:30
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken. Ragundalens RC arrangerade tävling i Hammarbacken, efter två tävlingsåk där enskilt bästa åk gällde som slutresultat tog Gerhard Sjökvist i Audi Quattro segern totalt på en tid av 57,5 sekunder. 2,3 sekunder bakom var Roger Westin som hade samma marginal bak till trean Micke Gälliner.
Trea totalt...Publicerad: 2026-06-14 10:26:21
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Det blev Blekingeseger under lördagens rallytävling i skogarna runt Värnamo. Årets Skilling 500, 53:e i ordningen, ingick i Smålands-DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Autoexperten Rally som lockade strax över 120 startande i både trimmade och otrimmade klasser. 39 kilometer specialsträcka fördelat...Publicerad: 2026-06-14 08:36:53
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace. Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC i samarrangemang med Staffanstorps Motorförening där det sågs fyra klassvinnare topp fem totalt. Jörgen Lundgren i fältets enda 4wd vann totalt.
2,5 sekunder bakom totalt tog Joacim Kristiansson målgång, han som vinnare i 2wd för A-förare, i k...Publicerad: 2026-06-14 07:46:24
|
| |