NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Pontus Tidemand, Rally Swedens stora sensation.
PRESSRELEASE

Pontus Tidemand (20) från Charlottenberg vann sin klass i Svenska Rallyt och presterade sträcktider som var i klass med VM-åkarna. - Detta var mitt stora genombrott, säger Pontus Tidemand om den lyckade tävlingen

Årets första SM-deltävling i rally avgjordes i samband VM-tävlingen Rally Sweden och Pontus Tidemand kom till start med en Ford Fiesta S2000, en start som har gått i lås genom ett samarbete med Henning Solberg och evenrally. Erik Veiby och Einar Staff som driver talangutvecklings-bolaget evenrally ville ge Pontus en chans att visa upp sig i hemmatävlingen Svenska Rallyt.
Men tävlingen började inte så bra, för att på första sträckan för dagen som var Vargåsen så gjorde Pontus en fullfarts-snurrning med ett stort tidstapp.
- Jag kom fullt på femmans växel och slog i vallen, gjorde nästan 360 grader runt på vägen och tappade en hel tid innan jag kom iväg igen. Jag uppskattar att jag tappade runt 30 sekunder på det, säger Pontus
Efter missen på första sträckan var det full attack som gällde resten av dagen. Pontus tog 2 stycken raka sträcksegrar och tog in ca 35 sekunder på totalledande Mats Jonsson. Tiderna visade sig även att vara i topptider bland VM-åkarna.
- Helt otroligt ! Trodde inte det var sant. Visserligen har vi bättre fäste när vi startar senare och ett annat däck än de i VM, men att man skulle va med så där i toppen trodde aldrig, säger en nöjd Pontus
Efter fredagens 3 körda sträckor låg Pontus på en total andra plats och hade en klassledning över 40 sekunder.
På lördagen skulle hela tävlingen avgöras på de fem specialsträckorna i gränstrakterna mellan Värmland och Dalarna, men även lördagen började i moll för Pontus.
- Det var när vi skulle köra bilen från servicen till etappmålet på fredagskvällen som vi krockade med en bil, det blev inga stora skador men framvagnsinställningen fick sig en törn så hjulen pekade lite fel, berättar Pontus
Trots problemet med framvagnen så fortsatte Pontus att imponera med att vara snabbast totalt direkt på första sträckan för dagen. Lördagen fortsatte i ett högt och stabilt tempo med sträckvinst eller andra plats på alla sträckorna.
- Inför sista sträckan på travet hade jag bara drygt 6 sekunder upp till min idol Mats Jonsson och det var kul att försöka utmana han om totalsegern i tävlingen. Men det räckte inte riktigt hela vägen, förklarar Pontus
Efter den avslutande sträckan så stod Mats Jonsson som totalsegrare med Pontus i hasorna, endast 2,8 sekunder bakom. Pontus tog dock hand om klass-segern i Otrimmat 4WD med hela 1 minut och 54 sekunder tillgodo på tvåan Jimmy Joge.
- Jag kunde bara drömma om att få göra ett sånt här resultat i Svenska Rallyt som man följt sen man var liten grabb. Nu satsar vi vidare och hoppas att vi kan fortsätta att köra SM med denna bilen och några VM-tävlingar till sommaren, säger en glad Pontus Tidemand


» Pressrelease från Pontus Tidemand.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
© emotorsport.seI samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.

För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...

Publicerad: 2026-06-14 14:10:41


Foto från Skilling 500.
© emotorsport.seSydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien gästade Värnamo och Skillingaryds MK därifrån Skilling 500 utgick. Årets upplaga med fem fina sträckor som bjöd på högt tempo och en tvåhjulsdriven totalvinnare - Tim Liljegren satte segern med Volvo 240.

Tvåa totalt A-vinnaren Daniel Röj...

Publicerad: 2026-06-14 12:24:48


Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
© emotorsport.seFemte deltävlingen för Finska mästerskapet, samtidigt tredje för Estniska mästerskapet, de båda mästerskapen samkör en tävling för att öka intresset och stärka kvalitén - helgens rally var SM Jyväskylä Ralli.

Segern totalt blev Estnisk, framtidsnamnet Jaspar Vaher som länge gjorde succé i Svenska...

Publicerad: 2026-06-14 11:07:30


Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Ragundalens RC arrangerade tävling i Hammarbacken, efter två tävlingsåk där enskilt bästa åk gällde som slutresultat tog Gerhard Sjökvist i Audi Quattro segern totalt på en tid av 57,5 sekunder. 2,3 sekunder bakom var Roger Westin som hade samma marginal bak till trean Micke Gälliner.

Trea totalt...

Publicerad: 2026-06-14 10:26:21


Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
© Sara Mejving.Det blev Blekingeseger under lördagens rallytävling i skogarna runt Värnamo. Årets Skilling 500, 53:e i ordningen, ingick i Smålands-DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Autoexperten Rally som lockade strax över 120 startande i både trimmade och otrimmade klasser. 39 kilometer specialsträcka fördelat...

Publicerad: 2026-06-14 08:36:53


Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC i samarrangemang med Staffanstorps Motorförening där det sågs fyra klassvinnare topp fem totalt. Jörgen Lundgren i fältets enda 4wd vann totalt.

2,5 sekunder bakom totalt tog Joacim Kristiansson målgång, han som vinnare i 2wd för A-förare, i k...

Publicerad: 2026-06-14 07:46:24


Tidigare nyheter:
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.