NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Lundberg Rallysport summerar Rally Sweden.
PRESSRELEASE

Då var det äntligen dags för årets första höjdpunkt - Rally Sweden – även kallat (sedan många år) Svenska Rallyt.
Start i Hagfors fredag morgon (11/2) och målgång i Karlstad lördag kväll. Tävlingen innehöll 8 special sträckor (ss) på totalt 13 mil. Dessa var fördelade med 3 st. på fredagen och 5 st. på lördagen. Vid start på fredag morgon var det fullt snöoväder - på eftermiddagen klarnade det upp och blev allt kallare. Lördagen bjöd på fantastiskt vinterväder. Totalt sett ett underbart vinterrally! Nu skulle vi mäta oss mot 18 deltagare i vår klass – och totalt ca 100 SM ekipage.

SS1 Vargåsen 24.6 km Vi hade bestämt oss för att ladda på hårt från start, vilket vi gjorde. Ungefär mitt på sträckan hann vi ikapp en konkurrent, och innan sträckan var avslutad hade vi passerat ytterligare en medtävlare. Tyvärr är det alltid så att man tappar dyrbara sekunder i samband med omkörningar – vägarna som vi kör på har begränsad framkomlighet – speciellt vad gäller två bilar i bredd!! Förutom detta så hade vi bra fart hela vägen och trots incidenterna var vi 3:a i klassen på sträckan.
SS2 LIKENÄS 20.7 KM Efter föregående sträcka var vi varma i kläderna och på hugget. Kanske lite för optimistiska – för det blev lite mycket sladd på den här sträckan och vi kom ur rytm lite grann. Vi slutade 4:a på den här sträckan.
SS3 LOVHAUGEN 18.8 KM Den här sträckan, som gick i Norge, var vi rädda för innan start. Vi visste att det fanns risk för att den skulle vara hoppig och till delar sönderkörd. Detta visade sig vara rätt. Sträckan var i dåligt skick och vi hade svårt att hålla bilen i rätt spår på den hoppiga vägen. Ca 1 km från mål kom vi i fatt en bil och hade tyvärr svårt att komma förbi. Sekunderna tickade och innan vi var i mål så tappade vi ytterligare sekunder. Trots en viss otur, med tre omkörningar låg vi 4a i klassen efter fredagens sträckor. Gapet till 3:e plats var 23 sek, vilket vi skulle försöka ta tillbaka under lördagen.

SS4 LESJÖFORS 15.0 Km Det är lördag morgon – solen skiner från en klarblå himmel. Det är -21 grader. Nu var vi taggade – och vi skulle försöka öka tempot ytterligare ett snäpp! Sträckan Gick mycket bra – det flöt på utan problem och vi tog 8 av de 23 sek vi skulle ta.
SS5 SÅGEN 14.2 KM De första 5 km är de absolut bästa Daniel och jag har åkt ihop! Allt flöt på kanonbra, underlaget var fantastiskt. När allt gick som allra bäst så försvann motoreffekten helt. Bilen gick knappt alls, och det var inga vackra ord som vi sa i bilen vid denna tidpunkt! Det var bara att bita i det sura äpplet och puttra fram till målet. Efter målgång försökte vi hitta felet – och som tur var hittade vi det direkt. Det var en turboslang som hade lossnat. Fram med verktygsväskan och med hjälp av en mejsel så var felet fixat. Incidenten gjorde att vi tappade c:a 2 min på sträckan.
SS6 Fredriksberg 18.1 km Nu var det ”bara” att försöka ladda om och tänka positivt. Tyvärr sitter det i bakhuvudet vad som hänt, så körningen blir lite avvaktande. Man funderar på om turboslangen sitter kvar och det blir svårt att hålla skärpan hela tiden för oss båda.
SS7 Värmullsåsen 15.4 km Vi kontrollerade slangen och bestämde oss – nu drar vi på igen! Början var OK – men vi kom lite för fort in i en skarp sväng och slog i snövallen och snurrade runt på vägen. Det tog ca 25 sek att vända upp och komma i rätt körriktning igen.
SS8 Superspecialsträckan på Karlstad Travbana 1.9 km Här skulle vi bjuda publiken på underhållning. Sträckan sändes direkt på Viasat Motor. Vi körde två och två på travbanan – och efter ett antal härliga uppställ och långa sladdar, slutade vi med vinst i vår duell mot Hasse Gustavsson.

Summering av tävlingen: Vi blev 5a klassen där totalt 18 deltog i SM fältet. Vi är nöjda med tävlingen och vet att vi har kapacitet att hänga med i toppen. Nu ska bilen plockas ner för en översyn inför nästa SM tävling som går i Åre i mars. STORT TACK till våra fantastiska mekar, Martin, Tobbe och Jocke!


» Pressrelease från Lundberg RallySport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© Privat.Fira midsommar i Nederländerna? Det är vad Stig Andervang och Mikael Kjellgren ska göra i en Hyundai i20 N Rally2. Det är ACON-Van der Spek Vechtdalrally på närmare 13 mil asfalt och grus över 10 sträckor runt Hardenberg som väntar. Rallyt som deltävling i Nederländerna mästerskapet.

Rallyt inled...

Publicerad: 2026-06-18 08:54:04


EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Tidigare nyheter:
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.